Zvon

Originální název: The Bell

Vyšehrad - 2002
ISBN: 80-7021-380-9

Vyšehrad (2002) 80-7021-380-9 282

Jemný psychologický román, v němž skupina mužů a žen řeší své osobní i náboženské problémy na letním pobytu v magické blízkosti kláštera.Starý dům Imberský dvorec, volně spojený s klášterem benediktinek, je sídlem nepočetné laické komunity a několika jejích hostů. Je to společnost různorodá: nevěrná manželka, panovačný manžel, dychtivý student, problematičtí sourozenci - dvojčata, vůdce komunity zmítaný pochybnostmi o sobě a své víře a spalovaný utajovanými city. V romantickém prostředí to pod povrchem konvence vře skrytými křivdami, nedorozuměními a vášněmi. Nálezem tajemného, dávno pohřešovaného zvonu na dně jezera události kulminují, lidské osudy se prudce střetnou a děj nenávratně spěje k tragickému, ale i osvobozujícímu vyvrcholení. Román virtuózně sepsala Angličanka s irskými kořeny, jiskrná vypravěčka lehkého stylu a duchaplných námětů, dáma, jejíž literární postavy se nám dokonale dostanou "pod kůži". Tentokrát nám nabízí příběh poraněných srdcí, plný znepokojivého smutku a zlatavého půvabu pozdního léta. (Založil/a: postkf)

Iris Murdoch Iris Murdoch
*15.07.1919 - †08.02.1999