Tuláci

Poprvé vydáno celosvětově: 2009

Odeon - 2011
ISBN: 978-80-207-1395-7

Odeon (2011) 978-80-207-1395-7 168

Georgi Crosbymu, spořádanému otci rodiny a vášnivému hodináři, zbývá posledních několik desítek hodin života a v halucinogenním stavu umírajícího se mu vybavují útržky nejen z jeho života, ale také vzpomínky na otce, kočovného podomního obchodníka Howarda, podivína a originálního myslitele, který trpěl epilepsií a opustil rodinu, když bylo Georgeovi dvanáct.
Příběhy obou mužů se splétají ve zvláštní obraz neuchopitelného lidského života, neúprosnosti času a výjimečnosti tvůrčího ducha. Román se přelévá z první osoby do třetí, střídají se v něm klasické epické pasáže s proudy vědomí, vloženými fiktivními texty a lyrickými halucinogenními popisy. Soustředění na dvojici postav a jejich vnitřní svět mu dává sevřenou, intimní formu.
Líčením přírody, postavou myslitele, tuláka a proroka, který se nedokáže zařadit do běžné společnosti, tím vším dílo odkazuje k americké transcendentální tradici.
orig. název knihy:

přeložila Zuzana Mayerová (Založil/a: nef7)

Paul Harding Paul Harding
*??.??.1967

Barabura
  19. 12. 2014, 18:17
No já nějak nevim. Chvílema jsem měla pocit, že vim co tím básník chtěl říci a docela mi mluvil z duše a chvílema jsem se hrozně ztrácela a nechápala. Úryvky o hodinách mě teda dost nebavily. Sledovat osud hrdinů bylo zábavný, ale všechno se to tak nějak drželo zbytečně na povrchu, zdálo se mi. Kniha mnou proplula a prakticky skoro nic ve mně nezanechala. Akorát trochu rozporuplný pocity a krásný pocit z popisů přírody.
Skřítek
  20. 2. 2013, 8:57
Příběh v mnoha směrech pohltí, poetika je fascinující, často se mi stalo, že jsem měla dojem vykolejení, zamýšlela jsem se nad oním konkrétním slovním spojením, které někdy působilo jako iluminace,- představa byla někdy blízká obrazům Arcimbolda, a z toho se zase ztrácela v mytických vlnách imprese. Krásná kniha, která ve mě zanechala stopy.
badatel
  18. 8. 2013, 11:11
Harding tři roky neúspěšně obcházel nakladatele,nakonec Tuláky vydalo malé univerzitní nakladatelství. Pokud je pravda, že Harding pracuje na volném pokračování, budu doufat i v české vydání. Čtení Tuláků je zážitek, který ve vás zůstane nadlouho.
Kosac
  3. 11. 2016, 11:24
Tuláci od Paula Hardinga, jeho prvotina, za kterou dostal Pulitzerovu cenu 2010. Je to kaleidoskop různých časových rovin, vyprávění, světů a dějů, ale propadl jsem tomu. Napsáno až básnickým jazykem. Přes nezvyklý styl neustálého míchání dějových a časových rovin, je to nádherné dílo o kráse a utrpení života, o kráse světa kolem, o hledání cesty k sobě otce a syna. Náročnější dílo na vnímání, ale úžasná kniha!