Agnes

Originální název: Agnes

Dauphin - 2008
ISBN: 978-80-7272-148-1

Dauphin (2008) 978-80-7272-148-1 136

„Agnes je mrtvá. Zabil ji tento příběh.“ Těmito větami začíná novela Agnes (1998), dle kritiky jedno z nejzásadnějších děl německy psané literatury posledního desetiletí. Příběh lecléziovské jemnokresby o pomalém vánku bolesti milostného zapomnění. Příběh v příběhu, ve kterém se odehrává jiná láska, která je bližší realitě než láska skutečná. Na tomto půdorysu Stammův román řeší nejen milostný vztah mezi dvěma racionálně založenými lidmi, ale i vztah mezi fikcí a skutečností, lží a pravdou, a rozpracovává téma vlivu literárního textu na lidský život. Literatura je představena jako zdroj jedinečného zážitku, který může být pro člověka nejen katarzí, ale i prokletím. (Založil/a: postkf)

#novela
Peter Stamm Peter Stamm
*18.01.1963

nef7
  29. 6. 2016, 11:16
Řekla bych, že dobrá myšlenka.. nejvíc se mi asi líbily některé "záběry"... protože některé popisy vypadaly skutečně jako filmovy záběr a bylo to boží. Na druhou stranu, větší část knihy působila, že se klouže jen po povrchu. Že by šlo z toho dostat něco mnohem víc. Ale možná měl tento styl posílit dojem odcizení... Bohužel jsem si však nemohla pomoct a nedokázala jsem se odprostit od jakéhosi pocitu odbytého textu, který je zatím jen nějakou črtou... s horšími a lepšími pasážemi. A nepopírám, že může jít jen o můj čistě subjektivní dojem... A tak prostě... tři hvězdičky...