Krajina náhodného žití

Originální název: Ungfähre Landschaft

Dauphin - 2009
ISBN: 978-80-7272-200-6

Dauphin (2009) 978-80-7272-200-6 224

Po úspěšném titulu Agnes, vydaným naším nakladatelstvím v roce 2008, vychází nyní další autorova novela Krajina náhodného žití. Znovu se jedná o pomalu plynoucí melancholický příběh, jehož větší část tvoří vzpomínky na minulost, snaha o vyrovnání se s ní a úvahy o hledání vlastního místa ve světě malých norských přístavů za polárním kruhem, světě tradičních pořádků, ledového klidu a krásné přírody. A jeho ústřední hrdinkou je opět žena procházející určitým životním přerodem. Od vysněné cesty do Paříže si slibuje nalezení vnitřního klidu, jenž jí umožní zbavit se tíživých starých křivd a zahlédnout svůj život jako cestu, na níž se teprve nyní vydává. (Založil/a: postkf)

#novela
Peter Stamm Peter Stamm
*18.01.1963

mosem
  25. 5. 2014, 23:28
Kniha která je prostým vyprávěním, ve které se neodehrává nic mimořádného. Přesto styl vyprávění, příběh, jazyk, jsou natolik silné, že knihu jsem přečetl na jeden zátah. Nedalo se od ní odtrhnout. Příběh který by se mohl odehrát každému z nás, ale současně je zvláštní. Je zvláštní sledovat osud, odhadovat jeho další vývoj, vnímat myšlenkové pochody hrdinky, na jedné straně jí fandit, milovat ji, ale současně s ní nesouhlasit a nechat se pohoršovat některými jejími činy, ale přes to všechno jí chápat. Skvělý mix.