Číňan

Host - 2011
ISBN: 978-80-8114-012-9
Vyšlo jako e-kniha

Host (2011) 978-80-8114-012-9 512
Host (2011) 978-80-7294-587-0 512 Vyšlo jako e-kniha.

Jednoho chladného lednového dne je v ospalé vesnici na severu Švédska nalezena oběť brutální vraždy. Celá víska je hrozivě klidná a opuštěná. A tiché domky vzápětí vydají své tajemství: zločin, jaký dějiny švédské kriminalistiky nepamatují. Když se o masakru dočte soudkyně Birgitta Roslinová, uvědomí si, že ji s místem pojí rodinná vazba, a rozhodne se pátrat na vlastní pěst. Jejími jedinými vodítky jsou přitom deník z devatenáctého století a červená stužka nalezená v nedalekém lese.
Birgitta postupně odkrývá příběh pomsty, který sahá víc než sto let do minulosti a propojuje Čínu a Ameriku devatenáctého století s moderním Švédskem a Pekingem. Vyprávění zavede čtenáře do zapadlých končin severního Švédska, do nejvyšších pater čínské politiky i do slumů v dnešním Mosambiku. Šokující rozuzlení se chystá v čínské čtvrti v Londýně.
Číňan je strhující a vysoce aktuální politický thriller. Zároveň však neslevuje z důmyslně propracované detektivní zápletky. Henning Mankell tímto románem potvrzuje pozici jednoho z nejslavnějších severských autorů detektivek, kterou si drží už od devadesátých let.

V Číňanovi nejde v první řadě o vyřešení vraždy, ale o polemiku — proti masovému úpadku švédské společnosti, ale také proti současnému působení Číňanů v Africe, kde národ, hladový po energii, vyčerpává přírodní bohatství. Mike Peed, New York Times Zápletka má kořeny v zoufalství čínských otroků, které vyústí v zabití devatenácti Švédů najatým vrahem s mečem. Vypadá to primitivně. Ale není. U Mankella tedy ne. Tohle je jedna z nejkomplikovanějších a nejbravurněji podaných záhad, v níž se temné hrozby splétají do nečekaného konce.
Muriel Dobbinová, Washington Times Mankell i Larsson prodali po celém světě miliony knih. Kdo z nich je lepší spisovatel? Mankellovy knihy jsou vybranější chuti a jsou chytlavé jako sonáta pro cello. Mankellovo psaní je hlubší a hloubavější, spíš odmění soustředěné čtení. (Jonathan Shapiro, The Los Angeles Times) (Založil/a: dalimoni)

Keatin
  13. 9. 2015, 8:58
Slibný začátek, kdy jsem si řikala, že to je přesně ten typ příběhu, který mám ráda
..Ještě mě docela bavil přesun příběhu v čase, ale jakmile se tam začala patlat politika ...ooo, můj bože. Dalo se z toho "vytřískat" tolik, škoda. Ale i tak slušné 3 hvězdy.
Nestea
  4. 8. 2012, 22:22
přesně jak říká TeoCZE, začátek a konec super, ale prostředek moc překombinovaný a zdlouhavý. Knihu bych k přečtení doporučila, ale celkový dojem tak 80%.
VerenaLord
  18. 9. 2016, 13:38
Poslední kniha od Mankella (z těch, co vyšly v ČJ). No chybí mi komisař Wallander, to je jasné. Příběh mi přišel zbytečně komplikovaný a dost přitažený za vlasy, i když těžko soudit v dnešní době, co je nebo není reálné. Soudkyně na mě udělala dojem spíš staré zvědavé a vlezlé důchodkyně, než všímavé vyšetřovatelky, ale jinak to vcelku šlo. Kniha dobře čtivá, Mankellův rukopis zřejmý a já mám hotovo.
Domovoj
  2. 11. 2013, 21:06
Kniha začíná výborně jako mnoho severských detektivek, následně se ale mění spíše v politický román. Nejde o klasickou detektivku, dovídáme se mnoho zajímavých informací o historii Číny, byť některé pasáže působily zdlouhavě a ubíraly tempo jinak dobrému příběhu. Závěrečné rozuzlení přijde nečekaně rychle a náhle, bohužel, na konci pro mě zůstalo několik nezodpovězených otázek.
Martin Klíma
  23. 12. 2012, 23:25
Detektivka aneb trocha cestování

Ještě vás obsah nepřesvědčil k přečtení této úchvatné knihy? Dobrá tedy, budu vás ještě chvíli lákat. Vždyť která kniha může nabídnout to, že nejprve začne jako klasická detektivka z chladného severu, ale pak se najednou dějově vrátí o sto let zpátky a vyloupne se z ní historický příběh o cestě čínských vyhnanců? A nakonec se tato kniha stane skvělým politickým thrillerem ze současného Pekingu i Londýna.

V Číňanovi nejde jen o detektivní zápletku, ale také o velmi silný příběh čínských dělníků převážených z Číny do Ameriky v podmínkách opravdu děsivých. Musíte také uznat, že ne v každé knize se ocitnete ve Švédsku, Číně, Mosambiku, Londýně. Stejně jako budete v knize objevovat nová a nová místa, tak se vám budou nově a nově líbit určitá slova, věty, souvětí, pasáže, kapitoly a nakonec zjistíte, že se vám líbila celá kniha. Henning Mankell a tato kniha opravdu stojí za obětování času.
melilotka
  15. 11. 2015, 22:19
Ještě před čtvrt rokem jsem byla severskou literaturou nepolíbená a jméno Henning Mankell pro mě bylo zcela neznámé. Až letošní návštěva švédského Ystadu, kde jsem o něm slyšela poprvé, mě donutila vzít do ruky některou z jeho knih.
Od Číňana jsem moc neočekávala, o to víc jsem z něj po přečtení nadšená! Skvělý děj od začátku do konce. Je sice pravda, že pasáže o politice patří k těm nejméně zajímavým, ale zase jich není ve srovnání se zbytkem knihy tolik, aby se nedalo zvládnout je přelouskat. Za mě pět hvězdiček, a pokud i další severští autoři píší v podobném stylu, tak jsem se severskou literaturou ještě neskončila. :-)
dalimoni
  6. 12. 2011, 21:23
Souhlasím s prvním komentářem, že ze severských knih, kterých je teď jak hub po dešti, toto patří mezi ty lepší kousky. Thriller, kriminální zápletka, politické okolnosti rostoucí Číny a do toho příběh, který se prolíná časoprostorem, který čtenáře drží v napětí od začátku až do konce. Od Mankella je to má první kniha a opravdu mě nadchla, jak příběhem, tak stylem vypravování, prolínání historických událostí se současností, prostě vším. Určitě doporučuji.
delfinek
  23. 9. 2013, 13:28
Není to obyčejná detektivka,obyčejná kriminální zápletka,není to ledajaký historický román a není to jen o tom,že si nevybíráme své příbuzné...tahle knížka má co dát a proto se tak dobře četla...
Lilienn
  13. 1. 2014, 7:57
Vůbec mi nevadilo, že se z tak napínavě začínající detektivky stal "politicý román". Moc fajn čtení, hezky propracované. Fakt se mi líbilo.
DejnaDee
  27. 5. 2015, 10:07
Začátek vkutku napínavý, postava soudkyně Roslinové zajímavá a svým způsobem i sympatická, ale dějové linie pro mě byly přišly zdlouhavé, někdy zbytečně natahované až překombinované. Čekala jsem více detektivního příběhu, který zde byl jen jakousi vedlejší záležitostí.
TeoCZE
  14. 12. 2011, 15:24
Mě kniha na začátku strašně zaujala, ale trochu mi vadily zbytečné komunistické vzpomínky, které byly sáhodlouhé. Chápu, že jsou v podstatě principem knihy, ale všeho moc škodí. Konec zase zajímavý, jen ten prostředek mě zrovna moc nenadchl, ale jinak kniha jako taková super. Děj perfektně promyšlený a do puntíku detailní.
bousovka
  30. 10. 2012, 8:30
Začátek knihy mě zcela vtáhl do děje. Exkurze do historie byla zajímavá. Bezvýchodnost situace je děsivá. Nemohu se zbavit pocitu, že závěr knihy skrývá potenicál, který bohužel nebyl využit. Rozuzlení přišlo náhle a překvapivě.
Agasi
  2. 12. 2016, 18:19
Opět mě Pan spisovatel Mankell nezklamal. Nebyla to sice klasická detektivka, spíše vyprávění o tom, jak svým jednáním jednotlivec může ovlivnit osudy lidí na jiném konci světa, v jiném čase. Velice zajimavá zápletka, ba neuvěřitelná. A jako vždy, popis místa, postav, doby , pro mně dokonalý. Děkuji