Originální název: Božena Němcová

Odeon (1969)
Svobodné slovo (1964) 281
Družstevní práce (1939)
Mánes (1911)

Monografie, která vyšla poprvé r. 1911, se snaží na pozadí množství fakt obsáhnout v co největší šíři reálnou podobu B. Němcové a vyložit smysl jejího života postižením hnací síly jejího tvůrčího úsilí. Dílo vědecky fundované, které dokáže i dodnes obstát v konkurenci s ostatní životopisnou literaturou o Němcové. (Založil/a: upax)

Václav Tille Václav Tille
*16.02.1867 - †26.06.1937

huttershofen
  17. 1. 2013, 10:29
Přiznávám, že jsem první vydání téhle knížku našel náhodou v bedně knížek u popelnice. Když jsem pak četl smutný příběh této spisovatelky, dodal ten fakt možná ještě na atmosféře textu. Tille to napsal odborně, ale zároveň tam pustil maličko, skutečně maličko koření, řekl bych lehounce bulvárního, což knihu dělá snadno čtivou i pro ty, co nejsou zrovna literárními badateli. Po jejím přečtení se každopádně z obrozeneckého mýtu stává člověk se svými přednostmi, ale i chybami. Zkrátka se mi to moc líbilo a od té doby koukám na knihy Němcové jinak.