Tenkrát na Západě

Originální název: Tenkrát na Západě

Mladá fronta - 2011
ISBN: 978-80-204-2507-2

Mladá fronta (2011) 978-80-204-2507-2 272

V knize najdete kapitoly o americké žánrové klasice, nesmrtelném fenoménu Vinnetou, spaghetti přívalu s Mužem beze jména v čele i jiném evropském dopadu hry na kovboje a indiány, o lihuprostém Limonádovém Joeovi, třídně uvědomělých Siouxech z DDR, socialistických red westernech i zajímavých easternech, ale také o zcela odlišných pohledech na Divoký západ, od Sama Peckinpaha přes Kevina Costnera po Quentina Tarantina.
(Z desek knihy) (Založil/a: Francoa)

Karel Jordán Karel Jordán

spirlice
  13. 9. 2013, 21:56
Opuštěná železniční stanice, na které tři muži trpělivě čekají na příjezd vlaku, je legendárním prologem jednoho z nejslavnějších westernů v historii světové kinematografie. Ty tři poslal bezcitný modrooký pistolník Frank, aby se postarali o muže, který si říká Harmonika a chce si s Frankem vyřídit nějaké staré účty. V okamžiku, kdy na malém nádraží dojde k nevyhnutelné přestřelce, vyvraždí Frank se svými muži rodinu farmáře McBaina, a to jen chvíli předtím, než sem dorazí McBainova novomanželka Jill. Dalšími "figurami" ve hře se stávají bandita Čejen, na kterého se Frank pokusil vyvraždění McBainovy rodiny hodit a nemocí zmrzačený milionář Morton, pro kterého Frank pracuje. Tihle všichni mezi sebou rozehrají složitou hru plnou úskoků, intrik, podrazů a rychle letících kulek, hru kde jde nejen o vyprahlý kus pustiny, který by se díky blížící se železnici mohl stát zlatým dolem. Jde také o lásku, o chlapskou čest a pomstu. Frank totiž kdysi zavraždil Harmonikovi staršího bratra a mlčenlivý muž je odhodlán se pomstít. Aby se mohl stát vykonavatelem dávno odpřisáhlé odplaty, musí dokonce Frankovi zachránit život, když se ho pokusí zabít jeho vlastní lidé poštvaní Mortonem, který se cítí ohrožen Frankovou nenasytností a bezcitností. Slunce pálí, nízko nad zemí žene vítr všudypřítomný prach a jednotlivé postavy nevyhnutelně kráčí vstříc svému osudu.
maillard
  29. 8. 2016, 16:50
Nápad dát dohromady tuto knížku byl samozřejmě chvályhodný, ovšem zpracování je už poněkud slabší, zvlášť když si autor dal do podtitulu, že se chce zabývat světovými westerny. Nejvíc mě při čtení zarazilo, že americkým filmovým westernům, které jsou pro tento žánr naprosto zásadní a rozhodující (kvalitou i kvantitou), věnoval autor pouze 27 stránek textu, zatímco různé evropské filmy tohoto žánru (často pochybné kvality) jsou zde probírány na mnoha desítkách stran. Takže se například dovídáme podrobnosti o každé z dederónských pseudoindiánek i o obskurních hercích, kteří v nich hráli (např. Dean Reed, Bruno O'Ya), zatímco o klasických amerických westernech (Shenandoah, Mackennovo zlato, Rio Bravo, Jeremiah Johnson, Malý velký muž atd. atd.) a o některých naprosto zásadních hercích tohoto žánru (James Stewart, Glenn Ford, Burt Lancaster, Randolph Scott...) se nedozvíme vůbec nic nebo je o nich v knize jenom zmínka na půl řádku. Podle mě je tato kniha tak trochu promarněnou příležitostí, protože kdyby ji autor rozšířil o 200 stran věnovaných americkým westernům a jejich představitelům, mohla to být skoro stejná pecka jako film Tenkrát na Západě.
Francoa
  6. 1. 2012, 8:57
Samozřejmě,že když se zajímám o život a dílo Zane Greye,historii Divokého západu,tak mě zajímá i filmový western.Publikace věnovaná tomuto žánru prozatím zde nevyšla a tak jsem s napětím a radostí očekával titul Tenkrát na Západě.Bohužel kniha nesplnila mé očekávání. Skutečnému westernu je věnováno pouhých 21 stran a v dalších kapitolách je jen sem tam nějaká zmínka.Hlavní zájem autora je o spaghetti western,Karla Maye a příběhy ze Západu z NDR apod..Jeho styl psaní je vcelku čtivý s jakousi lehkostí,s trochou ironie nadsázky,ale i subjektivního nadšení.Nevím kde bral některá fakta a čísla.Musím opravit aspoň několik nepřesností.Tom Mix natočil ve skutečnosti 260 filmů i když některé s kratší stopáží a ne 336 jak uvádí autor publikace.I tak těch 260 je úctyhodné číslo.A John Wayne hrál ve 171 a ne ve 250 filmech jak uvádí autor.Tom Mix nikdy v Praze nebyl.Podnikl dva pracovní výlety po Evropě v roce 1925 ,kdy navštívil Anglii,Belgii a zajel ještě do Berlína a roku 1939 Dánsko,Skotsko a Anglii,tentokrát navštívit Německo odmítl.Nevím proč se autor neobrátil na archiv českého filmového ústavu,kde je nepřeberné množství informací o filmovém westernu.Případně mohl čerpat se sešitů vydaných tímto ústavem Rudolfa Svobody Tom Mix,Gary Cooper a John Wayne,nebo v publikaci z DDR o westernu z roku 1984 Western:Die Entwicklung eines Filmgenres od Michaela Hanische nebo z knihy kterou napsal Darryl Poniscan:Tom Mix Died For Yours Sins z roku 1975.Dále,když se skutečně zajímá o filmový western,tak to chtělo sledovat v televizi Hollywoodskou kroniku(Díl věnovaný westernu),případně dokument 100 let westernu nebo dokument o westernech od Jacka Palance.Určitě by se našlo mnoho dalších dokumentů.Tak dávám za 21 stránek 40% a za zbytek,dobrou čtivost 80%.