Milénium, Stieg a já

Milénium, Stieg a já

Host - 2011
ISBN: 978-80-7294-517-7

Host (2011) 978-80-7294-517-7 240

Životní příběh švédského novináře a spisovatele Stiega Larssona, jak jej prožila jeho partnerka Eva Gabrielssonová.
Stieg Larsson navždy zůstane Mužem, který stvořil Milénium. Svého nesmírného úspěchu se nikdy nedožil. Jeho životní přítelkyně a opora Eva Gabrielssonová poutavým a přesto střídmým způsobem vypráví příběh své životní lásky. A také stálého boje za spravedlnost a životní hodnoty, které Stieg Larsson vyznával.
Nebyl to ideální hrdina jako Mikael Blomkvist, jeho literární alter ego. Přesto byl jeho život pohnutý a neobyčejný. Eva znala Stiega jako zapáleného novináře, ne jako autora bestsellerů, a tak o něm také píše. V časopise Expo, jakémsi předobraze Milénia, pracovali společně. Psali články, editovali texty. Larssonovo velké téma bylo neonacistické hnutí ve Švédsku a lidská práva. Stal se terčem výhružek a vydírání, redakce Expa byla zničena. Z obavy o život své partnerky byl Larsson striktně proti svatbě a jakýmkoli svazkům. Přesto spolu žili více než dvaatřicet let. (Založil/a: Llenin)

Fabienne
  25. 5. 2012, 17:45
Nebylo to tak, že by se Stieg jednoho dne posadil před počítač a prohlásil: "Napíšu detektivku!" Vlastně by se dalo říct, že nikdy pořádně nezačal, protože první svazek neplánoval, a zrovna tak ani další dva svazky, o těch sedmi, které měly následovat, ani nemluvě. Psal si jednotlivé pasáže, které s jinými často neměly žádnou spojitost. Potom je "sešíval" dohromady podle toho, jak se mu chtělo a jak to vyžadoval příběh. V roce 2002 jsem trávili týden dovolené na ostrově. Viděla jsem, že se trochu nudí. Pracovala jsem na své knize o švédském architektovi Peru Olofu Hallmanovi, zatímco on pořád jen přecházel sem a tam.
"Ty nemáš co psát?" zeptala jsem se ho.
"Ne, ale zrovna jsem přemýšlel o tom textu, který jsem napsal v roce 1997, o tom starém pánovi, který každý rok na Vánoce dostává květinu. Vzpomínáš si?"
"Jak by ne!"
"Říkal jsem si, že by mě docela zajímalo, jak to s ním dopadne."
Stieg se do toho okamžitě pustil a zbytek týdne jsem strávili prací pod širým nebem, každý u svého počítače, před očima moře a pod nohama trávu. Byli jsme v sedmém nebi.
----------------------------------------

Autobiografická a faktografická kniha se vždycky špatně hodnotí. Je v ní pravda a ta se mi může a nemusí líbit. Ale to není případ tohoto titulu. Se zájmem jsem si přečetla celý příběh a jediné, co mohu dodat je, že je mi nesmírně líto, že Stieg Larsson už nic nenapíše ...
Martin Klíma
  6. 4. 2016, 20:29
Vzpomínky na minulost a nejasná budoucnost

Možná si ještě vzpomínáte na tu dobu, kdy se u nás zrodila mánie kolem Stiega Larssona a jeho trilogie Milénium se stala bestsellerem. I já jsem po nějaké době této mánii podlehl a dodnes toho nelituji. Po čase jsem totiž zjistil, že Milénium nepředstavuje jen knižní trilogii, ale že se kolem tohoto díla objevuje zajímavý příběh, který je spjat s bojem o zachování autorova odkazu.

Je těžké doporučit tuto knihu, pokud jste nečetli trilogii Milénium, protože právě tato trilogie má vcelku velkou spojitost s touto knihou. Jedná se totiž o vzpomínky životní partnerky Stiega Larssona. Pro Evu Gabrielssonovou totiž není Milénium jen knižním bestsellerem, ale hlavně symbolem zápasu za mravnost a spravedlnost. Já osobně beru tuto knihu jako bolestnou zpověď ženy, která milovala svého partnera a také jako zpověď ženy, která bojuje za odkaz své zesnulé lásky.

Eva Gabrielssonová má v životě tu smůlu, že se nikdy nestala zákonnou manželkou svého partnera. Tím pádem přišla o veškeré dědictví. Bohužel tak musí sledovat, jak se čím dál tím víc rozmáhá „larssonovský průmysl“, který už s osobností, jakou Stieg Larsson představoval, má pramálo společného a stejně tak málo má společného tento průmysl i se samotnou myšlenkou díla. I když má Eva Gabriellsonová šance mizivé, přesto bojuje za to, aby jí byla svěřena veškerá správa duševního vlastnictví Larssonova díla. Stieg Larsson byl totiž novinářem, který se vyjadřoval k závažným politickým a sociálním problémům, ale také to byl člověk, který ctil a bránil pravdu a spravedlnost či bojoval proti násilí a zlu ve společnosti. Právě tak by si ho totiž měli lidé podle jeho družky pamatovat.

Bohužel se tomu tak úplně neděje a paradoxně k tomu přispívají také Larssonův otec a bratr, kteří se snaží využít možnost velkého zisku a udělali z Milénia a ze Stiega Larssona komerční značku. Zajímavým faktem ale zůstává to, že otec a bratr se o Stiega Larssona začali pořádně zajímat právě až po jeho smrti a do té doby s ním neměli skoro žádný vztah. Pro Evu Gabrielssonovou tito dva muži představují možná předem prohraný boj, ale ona se přesto nevzdává a snaží se o to, aby se jednou neobjevovala fotka jejího milého třeba na krabici od mléka a aby ho lidé brali doopravdy takového, jakým Stieg Larsson skutečně byl.

Tuto knihu jednoznačně musím doporučit všem čtenářům trilogie Milénium i těm, kteří se alespoň trošku zajímají o osudy zajímavých osobností. Kniha však vybízí ke čtení i kvůli samotné snaze Evy Gabriellsonové. Díky ní máte totiž pocit, že i když vede nejspíše předem prohraný boj, přesto se nevzdává a myšlenka nevzdávat se pro dobrou věc za to přece stojí.
trpaslyk
  22. 1. 2012, 19:50
Faktografická kniha založená na osobní zpovědi Evy Gabrielssonové, životní partnerky Stiega Larssona (autora trilogie Milénium). Autorka je velmi otevřená, osobní, hodně subjektivní, vyjadřuje se k nejrůznějším tématům, na která se jí zřejmě neustále všichni novináři ptají, a z odpovědí je patrné, že si za poslední roky prožila něco velmi nepříjemného a její osobnost je tím dost poraněná. Pro fanoušky trilogie o Lisbeth Salanderové a Mikaelu Blomkvistovi rozhodně stojí za přečtení.