Kus života

Originální název: A Sort of Life

Vyšehrad - 1974
ISBN: 33-402-74 13.3.4. 22-605/856

Vyšehrad (1974) 33-402-74 13.3.4. 22-605/856 174

S odstupem a zkušenostmi stáří se Graham Greene vrací vzpomínkami tam, kde už jednou byl: do světa dětství, studijních let a literárních začátků. Žádná autobiografie nemůže být úplná. Musel vybrat "kus života", omezený nutně ve dvou směrech - časem a pamětí, a po řadě smyšlených příběhů píše uvážlivě to nejtěžší, román o sobě. Píše z touhy vnést do chaosu zážitků určitý řád, a jak přiznává, z nenasytné zvědavosti. Zasuté úlomky minula, děje, osoby a setkání se slily v goethovskou báseň a pravdu. Nezastírá, nepřikrašluje, neironizuje, nechválí se. Je to civilní, téměř pokorné vyznání, odhalující slabosti a konflikty a pochybnosti mládí, dokument o neslavné realitě začátků, kterou jsme u spisovatele dnes světoznámého netušili a nečekali. Je to také píležitost přehlédnout a kriticky zhodnotit dosavadní dílo. I tohle úmyslné torzo budeme číst se stejným zaujetím jako dobrodružství Greenových vymyšlených postav. Snad proto, že tu vlastně dostáváme do ruky klíč k duševní dílně tohoto básníka životní trapnosti, jemuž nic lidského není lhostejné. (Založil/a: vojtech.kucera)