Karneval v Maroku

Československý spisovatel - 1985

Československý spisovatel (1985)
Československý spisovatel (1979)
Mladá fronta (1960)

Karneval v Maroku je příběh mladého českého dělníka a amatérského boxera, který se ocitl v cizí africké zemi bez haléře, bez dokladu, bez přátel, bez možnosti vrátit se do vlasti nebo se obrátit na pomoc k úřadům. Znamená taková situace počátek toho, čemu se říká dobrodružství? Jistě. Ovšem ony tak oblíbené dobrodružné historie, které nás vzrušují, pokud je pozorujeme “zvenčí” - třeba na plátně kin - chutnají zcela jinak, když se ocitneme v jejich středu, když je skutečně prožíváme bez možnosti vzdát boj či uniknout. Slovem, když stojíme před jedinou alternativou - buď se protluču nebo zajdu. Pro hrdinu této knihy nabývá jeho velké dobrodružství podobu karnevalu. Aby přežil musí měnit “masky” i jména podle toho, jaké doklady na chvíli získal, stává se kořistí vyděračů, je nucen vzít za vděk sebenebezpečnější práci, sehrát každou roli, až po tu pro poctivého člověka nejtrpčí. A nejen to (Založil/a: domingo77)