Deset prezidentů

Deset prezidentů Originální název: Deset prezidentů

Knižní klub - 2008
ISBN: 978-80-242-2142-7

Knižní klub (2008) 978-80-242-2142-7 292

Od roku 1918 se na Pražském hradě vystřídalo v nejvyšší státní funkci deset mužů. Od Prezidenta osvoboditele T.G. Masaryka přes kontroverzní osobu Edvarda Beneše, zatracovanou protektorátní figurku Emila Háchu, prvního komunistického vůdce Klementa Gottwalda, jeho následovníky Antonína Zápotockého a Antonína Novotného, generála Ludvíka Svobodu, posledního apologeta jediné strany Gustáva Husáka a prvního demokratického prezidenta po listopadu '89, Václava Havla. Jako poslední doplnil hradní desítku Václav Klaus. Autor si všímá období dětství a mládí všech deseti státníků, sleduje jejich osudy v profesní, politické, ale i soukromé sféře, mapuje cestu k nejvyššímu postu a u některých pak i sestup zpět do ústraní. Čtivé příběhy ze zákulisí životů prvních mužů ve státě jsou doplněny černobílými fotografiemi. Součástí knihy je i časová tabulka a výběr z nejznámějších vtipů, které se o našich prezidentech vyprávěly či vyprávějí. (Založil/a: skjaninka)

jana80
  15. 3. 2012, 21:18
Velmi se mi líbil způsob, jakým autor popsal život jednotlivých prezidentů. Dobrý způsob, jak dnešní mladou generaci seznámit s osobnosti, které jsou součástí našich dějin. Kniha je velmi čtivá.
Michaela90CZ
  7. 11. 2012, 18:11
Kniha je malá, ale povedená. Životopisy 10 prezidentů od T.G.Masaryka po V.Klause podané velmi čtivou formou. Nenudíte se a ještě se něco dozvíte. A tak to má být.
evik9
  29. 9. 2016, 11:11
Dobrá kniha. Seznámila jsem se s prezidenty, jejich manželkami, zjistila, jak který "vládl", jak je lidi brali, kdo byl jen loutka politické situace a kdo byl loutka své ženy, Také tam byly napsány vtipy na jednotlivé prezidenty a z těch se dá také ledacos poznat.
charlizee
  27. 11. 2013, 23:10
Kniha je napsána velmi čtivou popularizující formou. K přečtení mne inspiroval seriál České století, chtěla jsem si udělat jasno v některých otázkách české historie, potřebovala jsem si utřídit myšlenky. Tento účel kniha splnila. Problém jsem měla především s užíváním přítomného času pro minulost a příliš patrným názorem autora, který se na jednotlivé kapitoly nedokázal podívat jaksi "zvenčí". Jediné nestranné se zdají být ty o Benešovi a Háchovi - je vyvážena kritická i pochvalná stránka věci. U komunistických pohlavárů otevřenou kritiku dokážu pochopit, ale že by se na Masarykovi nenašlo nic, nad čím bychom se mohli pozastavit? A především pak u závěrečných kapitol bije do očí jakási nerovnováha - Klaus je vykreslen téměř jako polobůh, kdežto Havel vypadá jako prezident omylu...