Od píky

Od píky
Originální název: Od píky

Rebcovo nakladatelství - 1947

Rebcovo nakladatelství (1947)

Předním úkolem staré rakouské školy bylo vychovávati k nemyslivé, násilně vnucované poslušnosti. Ano, bylo tomu tak. Poslouchali jsme cizí panstvo ve Vídni a v Budapešti. Národ byl pod cizí nadvládou a škola, která té nadvládě Němců a Maďarů sloužila, učila sice také číst, psát, počítat, ale hlavně trpně poslouchat cizího pána, nad člověkem i národem,
Úkolem nové, demokratické školy československé však je, aby vychovávala ke svobodě. Tak aby svobodní mužové a ženy tvořili svobodný národ.
Svobodný národ? Kdo je svoboden?
Svoboden je jenom ten jedinec, jenom ten národ, který sám sobě dovede a také může poručit. Kdo je to? Je to muž a žena, je to národ čistých mravů, vnitřní kázně, pevné vůle, čistého charakteru, ušlechtilého srdce, nezlomné energie, jasného rozumu. Je to muž, žena a národ, který všech těchto vlastností ducha a srdce neužívá, sobecky jen k dobru své věci, ale nejprve a vytrvale k dobru celého národa, státu. K dobru všech. K pravdě. (Založil/a: Antonín)

Jan Petrus Jan Petrus
*18.12.1890 - †14.01.1968