Vyhnání Gerty Schnirch

Host - 2010
ISBN: 978-80-7294-413-2

Host (2010) 978-80-7294-413-2 413
Host (2009) 978-80-7294-315-9 413

Noc z 30. na 31. 5. 1945. Gerta Schnirch, matka několikaměsíční dcerky, je jen s osobními věcmi odsunuta společně s ostatními brněnskými Němci směrem na Vídeň. Vyčerpávající pochod skončí v Pohořelicích, kde mnoho vyhnanců podlehne epidemii tyfu a úplavice. Gerta a některé další německé ženy se zachrání při nucených pracích na jižní Moravě, kde setrvají i po ukončení transportů. (Založil/a: skjaninka)

vladislaus
  27. 2. 2015, 16:24
Ocenit se musí vynikající český jazyk autorky, zde samozřejmě doprovázený germanismy. Celkově by ale knize prospělo zhuštění, je zde dost vaty. Jinak k tématu vyhnání sudetských Němců: Bylo to nezbytné, a jistě i zločinné. Stejně jako bylo zločinné chování henleinovců a za války nacistů. Soužití dvou a více národností, ras, a náboženství v jednom státním útvaru je vždy dost komplikované, jak to historie ukazuje. V našem státě nevydrželi spolu žít ani Čechové a Slováci. Češi Němce nezplynovali, jako Němci Židy. Němci židům majetek nevrátili, stejně jako Češi sudeťákům. Krutost k té době bohužel patřila, byla vyprovokována krutostí Hitlerovou. O té krutosti je třeba vědět, ale napravovat ji lze těžko.
nevermore
  4. 7. 2014, 20:42
Sám jsem psal závěrečnou práci na téma "vysídlení" Němců (vyhnání ani odsun nejsou přesné výrazy, rád používám termín "vysídlení" Adriana Portmanna, kterého považuji spolu s Tomášem Staňkem za největší kapacity pro danou problematiku), proto jsem byl zvědavý, jak autorka téma uchopí. No, uchopila ho s jasně vyhraněným názorem, jenom přesně z opačné strany spektra (Hubert Šenk to vážně nezachrání). Škoda. Mizí tím polemika a nastupuje fáze předchystání názorů. I když to naštěstí není vůbec tak zlé.

"Divoký odsun" byl zlo nad zla, ale byl vskutku nějakým způsobem vyhnutelný? Češi rádi odpoví: "A co Lidice..." A jsme opět ve slepé uličce. Já vám nevím, tohle bych si nikdy netroufal posuzovat. Nu ale k samotnému dílu a tomu, co mě nějakým způsobem oslovilo. Vyhnání Gerty Snirch chce rozhodně šokovat. O tom není potřeba vést diskuse, první, řekněme třetina knihy, je solidní koncentrace hnusu. Je to jasný záměr, jak si čtenáře navést, kam je třeba. Pochopitelně. Jsem rád, že do toho tématu někdo šlápnul, ale ta jednostrannost mě lehce zlobí. Jenže chápeme se... s více úhly pohledu by to zase nemělo ten kýžený efekt. Za první půlku jsem chtěl odnotit 3***, druhá půlka však byla lepší, tam už se dostáváme i k marasmu socialismu s lidskou tváří, a to je dnes důležité pomalu ještě víc.

Ale jednu věc si neodpustím. Beneš mi připadá jako tragická figurka českých dějin (zrovna tak jako Hácha). A co dělal po válce je VELMI rozporuplné. Autorka nechá svoji hlavní postavu promluvit (myslet), že Beneš je "tupec", protože to s Mnichovem "prosral a odjel si sám do exilu". To chápu jako velmi zkreslené vnímání. Takové Gerta samozřejmě mít může, ale když s ní celou dobu soucítíme a ona pak pronáší
historické soudy, je čtenář zpracováván zrovna tak, jako ono těsto, které hněte dle autorčiných slov Beneš z tehdejších Čechů. Já bych si možnou genocidu národa na triko taky vzít nechtěl. Čili "předválečného" Beneše nemůžu takto kategoricky historicky ohodnotit. S tím poválečným už je to jinak. Dejme 4**** ale,... ;-)
s-reader
  24. 10. 2011, 7:43
Velmi dobře zpracované téma odsunu Němců po druhé světové válce. Autorka sice místy balancuje na hraně velmi negativního postoje k Čechům, kteří jako by všichni se sadistickým potěšením ubližovali nevinný Němcům, ale snaží se tento postoj vyrovnat, vyvážit. Román je velmi rozsáhlý, jak počtem stran, tak i obdobím, které mapuje. Jde o překvapivě vyzrálé dílo mladé spisovatelky.
Peetuliska
  31. 5. 2014, 13:56
Kniha se zabývá vztahem Němců a Čechů po 2.světové válce. Příběh Gerty, dcery ze smíšeného manželství otec Němec- matka Češka se po válce musí smířit s tím, že nikam nepatří, že nikde není její domov a že musí být ráda, že může pracovat za jídlo nebo minimální mzdu. V době poválečného odsunu Němců a počátku komunistického režimu, se snaží přežít a vychovávat svou dceru Barboru.
Kniha se mi líbila, byla čtivá. Na druhou stranu mi místy nepřišla tak propracovaná, některé události jen letmo přeběhnuté a nikterak dále rozepsané. Kdyby byla možnost, dám 4.5 hvězdičky.
Keatin
  16. 3. 2014, 0:01
Celkově knihu hodnotím na 4*, kdyby to autorka nebrala takovou rychlostí, přímo veleskokem z jednoho desetiletí do druhého, bylo by 5*. Nutno však podotknout, že Kateřina Tučková je výbornou spisovatelkou, což se tady u nás vyvažuje zlatem. :)
Rames
  10. 2. 2015, 12:11
K obsahu nedokážu být nestranná , jsem Husákovo dítě, takže nám bylo vtloukáno do hlavy že všichni Němci jsou vinni a nepřátelé. Nedokážu se od toho oprostit a litovat někoho kdo se měl celou válku dobře/ i když se Kateřina Tučková snažila tento dojem urovnat Gertiným vztahem s otcem/ ale dokážu soucítit s člověkem a tak tento příběh beru.
Ale co mě mile překvapilo, byla poetika kterou autorka použila, detaily, pocity, připomíná mi to Lustigovu Dívku s jizvou. Stejně bohatý jazyk i kouzla a hrůzy okamžiku.
Jadelaine
  28. 8. 2013, 8:39
Kateřina Tučková je svěží vítr české literatury a Vyhnání Gerty Schnirch mi to jen potvrdilo. Skvěle napsané, uvěřitelné. Jen mi chybělo vědět, co se pak stalo s některými postavami...Rozhodně stojí za přečtení a k zamyšlení.
Domovoj
  27. 1. 2014, 13:23
Knížka ve mě vyvolala rozporuplné pocity. Donutila mě zamyslet se nad životem obyčejných lidí (Němců i Čechů) u nás od druhé světové války. Nic není černobílé a je těžké posoudit, zda bylo víc špatné obsazení naší země Němci, nebo jejich poválečný odsun. Souhlasím s názorem, že první polovina knihy byla propracovanější než druhá, nicméně i přesto dávám plný počet bodů a doporučuji všem, kteří se nebojí přiznat si nejenom vinu Němců, ale i nás, Čechů.
Jen, neodvážila bych se hodnotit, jestli byl něčí život (byť i takový), zbytečný...
Potulný mnich
  20. 7. 2014, 17:20
Autorka si zase vybrala zajímavé téma, ale bohužel v příběhu jsou slabší části, které knize ubírají dost na kvalitě i když Vyhnání Gerty Schnirch mi dalo mnoho nových poznatků z té doby, musím hodnotit jen průměrem / 3 hvězdy
LadysR2
  28. 1. 2015, 14:51
Nemám sílu vymýšlet nové postřehy a tak se vykradu z Databáze knih.
Žil jsem kdysi s partnerkou, jejíž německá část rodiny pocházela ze Sudet. Její babička nakonec směla zůstat v Čechách a žila na hranicích s Německem. Česky skoro vůbec neuměla.
Patrnerky otec, vždy když jsme tam jeli, rozhazoval za jízdy rukama a říkal. Tady bydleli ti a ti, tady byl švec, tady řezník, tady sedlák, tady malá fabrička atd atd. A vyprávěl to s takovou láskou a smutkem zároveň. Po revoluci dokonce z nostalgie koupil dům, ve kterém se vyučil. Aby se dochoval. A opravil ho. Jeho syn tam pak měl autodílnu.
Proč to píšu? Pro ten smutek jeho a jeho matky. Pro můj pocit viny za něco, za co nemůžu, ale ať chci, nebo ne, zdědil jsem to. České dědictví, za které se stydím.
Vyhnání Gerty Schnirch je poutavý text. O šílenstvích doby. A zrůdnosti mocných.
Zajímalo by mě, nakolik kniha čerpá ze vzpomínek pamětníků a nakolik je autorskou licencí.
Četl jsem i Žítkovské bohyně a jsem zvědav, jaké téma si na nás čtenáře autorka chystá.
Bude zase co ČÍST.
teite
  2. 4. 2014, 14:02
Kniha pro mě byla celkově zklamáním, i když možná jsem na autorku zbytečně přísná, protože jsem měla přehnaně vysoká očekávání. Vlastně bych zkritizovala spíše redaktorku (či redaktora, zapomněla jsem se podívat) - kdyby proběhla pořádná redakce, mohla být kniha výrazně zkrácena, zhuštěna, děj by byl sevřenější a dílo působivější. Nesmírně oceňuji autorčinu odvahu, s jakou se pustila do nepříjemného tématu, první části bych příliš nevytýkala, hopem zpracovaná poválečná léta až do současnosti mi však přišla vlastně nadbytečná, schématická, postavy nerozpracované, jejich motivace nejasná, osudy neuzavřené. Hlavní hrdinka mi byla z duše protivná, jelikož vlastně pořádně nebylo nastíněno, co ji v životě žene kupředu (později s výjimkou dcery), takže na mě působila jako tupá ovce, která se zkrátka nechává hnát se stádem a vlastní vůli nikterak neprojevuje. Je to zkrátka taková hrdinka bez špetky hrdinství..., ale možná to je právě dobře, více vynikne, jak se lidé bez vlastní vůle ženou za "vůdci", ať už jsou jacíkoli. Precizně zpracované reálie jsou jednoznačným kladem knihy, naopak ve snaze napasovat do historického rámce fiktivní postavy a příběh občas působí některé dialogy opravdu prkenně a vykonstruovaně. Chyběl mi také propracovanější vnitřní svět postav.
cmuchal
  30. 3. 2015, 18:05
Je to pravděpodobně zapříčiněno nějakou nejasnou specifickou mou náladou, že jsem Vyhnání Gerty Schnirch prožíval více než-li třeba Sophiinu volbu, která mě rychle tak napadla. Neboť se kniha na mě podepsala natolik, že jsem měl z ní i noční můry - živé sny.
Krutý osud naší hlavní hrdinky je politováníhodny. Jedinci aktuálně stále inklinující k nacismu a komunismu by se měli nad svým idiotským postojem zamyslet, pokud tedy dokáží něco takového udělat, že?
Autorka mě potěšila líčením daného problému z různých úhlů pohledu, jak z Gertina tak i z podobně poznamenaných německých vrstevnic a v poslední řadě z pohledu dcery Barbory, která společně se svým manželem svoji mentalitou k mému srdíčku zrovna nepřirostla.
vanous95
  9. 10. 2013, 20:17
Mám rád knihy, které mi ukáží také opomíjenou stranu jistých událostí. A přesně takovou knihou pro mě je Vyhnání Gerty Schnirch. Můj pohled na české dějiny byl tímto hodně obohacen a jsem za to velice rád.
vandrak
  21. 9. 2012, 21:02
Velmi působivý pohled do našich dějin prostřednictvím života jedné brněnské rodiny. Je určitě jen dobře, budou-li knihy s takovouto reflexí českých dějin přibývat a nacházet si své čtenáře.
Autorka si vybrala téma, které je pro mnoho Čechů stále ještě hodně citlivé - odsun Němců. Příběh zasadila do smíšené brněnské rodiny, jeho počátek pak na začátek druhé světové války. Děje, které následovali po pochodu Němců z Brna, mi nechali vzpomenout na Všechny dobré rodáky, případně Žert. Nicméně, nemohl jsem se zbavit dojmu, že část knihy, která byla věnována druhé světové válce a rokům na ni navazujícím, byla pro mě uvěřitelnější než období útrap v komunistickém režimu (možná proto, že byla první část tak precizní). Tady jsem již trošku cítil, že je příběh, jakkoli uvěřitelný, až příliš vykonstruovaný. Přesto mě tato kniha nesmírně zasáhla, cítil jsem odpor k některým charakterovým "prototypům" a stud za to, jak se dokážeme někdy chovat.
Kniha určitě stojí za přečtení a zamyšlení!
smajlinka
  9. 8. 2014, 23:00
V učebnicích dějepisu si nic takového nepřečteme. To, jaké byly osudy obyčejných lidí. To, že pro obyčejné lidi s koncem války vlastně nic neskončilo. A knížka podle mě docela dobře ukazuje, že to není o národnosti, ale právě a jen o lidech. A můžeme si říkat, že jsme takoví, nebo makoví, jakmile se dostaneme k moci, stávají se z nás mnohdy zrůdy.
Docela pěkný byl příběh Hermíny, která nakonec byla se svým životem určitým způsobem spokojená. Ale Gertě se to nepodařilo celý život. Teď odbočím, ale to mě vlastně přivádí k myšlence: kolik z nás je se svým životem spokojených a kolik ho jen tak přežívá ze dne na den? A kolik lidí na světě ještě stále žije ve válce a zažívá hrůzu, kvůli pár zrůdám, které mají moc ovlivňovat ostatní.
huttershofen
  26. 1. 2016, 17:27
Obsahuje spoiler spoiler Zlo plodí zlo, krutost další krutost, nad vším jako železný závoj síla moci a peněz, která zakope do země cokoliv, i stovky mrtvých lidí. Zde vše s důrazem na tu děsivou a méně zdůrazňovanou českou otázku poválečných událostí. Ten nekonečný problém soužití Čechů a Němců válkou nezačal, vygradoval. Onu rozpolcenost zde v knize krásně vystihuje německo-česká rodina Gerty. A konečně i Gerta "odsune" despotického nacistického otce ze svého života, tak jako Češi odsunuli ze svých životů Němce. Ani ona pro něj nemá slovo odpouštění, snaží se popřít, že kdy byl, zapomenout na něj. Možná Gerta potřebovala mnohem víc omluvu od něj než od úředníků z brněnské radnice. Na druhé straně jí zcela šíleným paradoxem on dal smysl života, který pro ni téměř celý její život znamenal motor jít dál, a díky tomuto nakonec vyhranému boji nebyl její život zbytečný (tj. k závěrečné otázce knihy, i když je asi myšlený víc symbolistně). Je to zkrátka silné dílo plné emocí, plné těžkých životních příběhů, k zamyšlení. Vadil mi snad jen příliš jednostranný tón v popisu hrůz, kde jsou všichni vojáci násilníci a všichni ozbrojení Češi vraždící pomstychtivé bestie. Pro vyrovnání vah vinny bych ocenil víc důrazu i na nacistické zlo, které se v knize spíš jen tu a tam mihne. Je potřeba mít pořád na paměti, co to zde vypíchnuté bestiální poválečné řádění způsobilo (neomlouvat ho, chraň bůh, jen nezapomínat a nevidět ho černobíle).
miiichalka
  20. 8. 2015, 12:04
Obrovsky nosné téma, s nímž se autorka poprala se ctí. Ve srovnání s Bohyněmi se ale i takto silné téma dostalo do pozadí, což je škoda. Zpracování je nicméně vynikající (utrpělo pouze genialitou druhé knihy) a nabízí konečně i pohled z druhé strany, který v našem kulturním prostoru dlouho - alespoň mně - chyběl.
Kebab Bursa
  9. 7. 2013, 18:47
Zpočátku jsem četl trochu s odporem, už mám nějak dost sebemrskačských knih posledních let, ve kterých Němci jsou oběti a Češi partou zamindrákovaných násilníků. Postupně jsem se ale pro příběh Gerty nadchl. Zažila První republiku, okupaci, vyhánění, padesátá léta, dokonce i Sametovou revoluci a na konci života jí dojde, že jen tři roky měla aspoň trochu šťastné. Mrzelo mě, že neznám osud všech postav, i když u jedné to mohl být taky záměr. Nechápu, jak takhle mladá holka dokáže psát takovou sílu. Už po Žítkovských bohyních jsem tvrdil, že je to od revoluce největší zjevení na naší literární scéně. Vyhnání Gerty Schnirch mi to jenom potvrdilo.
23.44
  30. 10. 2013, 18:50
První polovina se mi líbila moc. Autorka se odvážně pustila do riskantního tématu,s dobrou znalostí reálií ukázala Česko v období osvobození očima Němky. Ještě více bych ocenila, kdyby použila stejnou metodu jako v Žítkovských bohyních, myslím tím citace a kopie dobových dokumentů. Tato část je plná napětí, překvapení a složitých životních situací. Od té doby, co byla Gerta usazena na statku, jsem se trochu nudila. Děj plynul pomaleji a nekonalo se žádné velké překvapení. Konec se mi zdál nedotažený a rozpláclý rozložením do dlouhého časového období. Čtení to bylo velmi dobré, ale po předchozích recenzích, se kterými jsem do čtení šla, jsem byla trochu zklamaná.
ivka
  26. 4. 2016, 11:08
Kniha mě velice zaujala a donutila přemýšlet. Některé momenty byly tak tvrdě popsány, že snad na ně nikdy nezapomenu. stejně jako na knihu Sophiina volba. V mysli mi zůstane moment, kdy kamarádce Gerty zabijí dítě a ona je nese v náruči mrtvé v průvodu a odmítá se jej vzdát. To je prostě hrůza , kterou si nedokážu vůbec představit. Navíc kniha popisuje oblast kolem Brna, a samotné Brno , které je mi velmi blízké. Kniha mě obohatila hlavně co se dějin týče a celkově hodnotím 5 hvězdičkami.
Alaglesia
  2. 10. 2015, 19:53
Obsahuje spoiler spoiler Velice kvalitní kniha obsahující silný příběh. Nejvíce mě zaujala pasáž samotného pochodu vyhnaných Němců, i když mám vystudovanou historii a jsem s problematikou obeznámena, jednání vojáků mě velice zasáhlo. Příběh mi od úseku, kdy se Gerta vrátila do Brna přišel už zdlouhavý. Závěr mě trochu zklamal, čekala jsem trochu víc, co se týče vztah matky a dcery. Nějaké usmíření, nebo že Gerta prozradí Barboře, kdo byl její otec. Na druhou stranu chápu, že nechtěla zatěžovat nelehkým osudem svoji dceru. Na závěr: Žítkovské bohyně byly lepší. :-)
ondrej_plevak
  3. 11. 2015, 20:21
Zajímavý příběh o tom, že historie není nikdy černobílá a krutost má mnoho podob. Děj je tu shrnut už dostatečně, já bych se rád vyjádřil na adresu autorčina stylu. A to konkrétně jedné její "úchylky", která mi vadila už i u Bohyní. V neuvěřitelném množství využívá jednoho obratu, kdy čtenáři pomocí vloženého jména "připomíná", kdo že to právě vypráví, či přemýšlí. Například cituji: "Kvůli ní si ona, Gerta, ráda vzpomněla.", nebo: "Konečně věděla, že od ní, od Gerty, nemohla dostat jedinou zprávu.". Nevím, proč to zrovna takhle autorka VŽDY řeší, ale mě to kvůli neustálému opakování strašně iritovalo. V jednom odstavci to použila dokonce čtyřikrát.
Elrond
  21. 9. 2015, 21:48
Lidice, Osvětim, Dachau, Birkenau, Buchenwald, Ravensbrück, Sachsenhausen, Ležáky, Český Malín, Treblinka, Sobibor, Lublin-Majdanek, Mauthausen, Kounicovy koleje v Brně, Ploština, Javoříčko, Babí Jar, věznice Cejl v Brně, Terezín, Vařákovy Paseky, vězení Špilberk v Brně, stovky nebo tisíce bezejmenných vesnic ve východní Evropě ...........
Aratar
  30. 12. 2014, 14:51
V knize jsou zobrazeny opravdu skutečné osudy několika německých obyvatel z Plzně po odsunu z Čech. Stejně jako u Žítkovských bohyní i zde oceňuji obrovskou práci s prameny. Je až neuvěřitelné, jak detailně si autorka toto téma nastudovala, ať už je to přesnost datace a chronologie událostí, ale i nespočet detailů (např. používání starých jmen ulic a budov německé části Plzně). Škoda jen, že se nedržela pouze dvou generací (Gerta a její dcera) a ke konci do toho zamotala i její vnučku. Díky tomu mi totiž konečné vyznění osudu Gerty přišlo příliš pesimistické.
Tosim
  10. 3. 2014, 15:46
Nejdříve jsem hltal osudy Gerty, jsa veden povinností hodnotit nejvýš kvůli historické vyváženosti, dokud mi nedošlo, že kniha vypovídá nejvíc o nás. To mi připomíná, že vy, co tady píšete něco jako "hodní Němci a zlí Češi," jste tu knihu fakt četli??
cikyt
  30. 1. 2014, 15:17
Opravdu velice povedená kniha. Je to tématem, do kterého se jako Čech a Brňák pustí opravdu málokdo. Ale je to i stylem psaní. Příběh byl celiství, a nebylo to jen o Gertě, ale v pozadí kniha vykreslovala příběhy dalších postav. Zpočátku jsem se divila o čem kniha bude, když válka skončila ještě ne ani v polovině knihy, ale právě ty pozdější osudy dodávaly příběhu tu hloubku. Obdivuji autorku, že se do něčeho takového vůbec pustila, a taky za to, že to zvládla tak dobře.
HelenaH82
  10. 7. 2014, 13:37
Ukázka toho, že nejen Němci během druhé světové války konali zvěrstvo na lidech, ale dokázali ho konat při skončení války i jiní na nich. Jsem ráda za možnost přečíst si i o těch "druhých" (měla jsem období, kdy jsou četla vše, co jsem našla o druhé světové válce a Židech). Zajímavé pro mě bylo vidět, jak různé ženy naložily se svou německou částí a s jejím předáním další generaci. Také převlékání kabátů během pár dní při změnách režimu bylo až odpudivé a přesto je typické i pro dnešní dobu. Kniha mi připadala skvělá.
Taťána
  4. 12. 2012, 18:48
Otřesné svědectví o odsunu Němců. Tak trochu otevírání starých ran našeho národa. Mladá autorka se dotkla velmi bolestivého místa našich dějin, ale udělala to čtivou formou, příběh vás pohltí a nepustí. Kateřina Tučková je jedním z největších talentů současné české literatury...
cxdr
  3. 2. 2014, 21:32
Výborně zpracovaná nelehká etapa z našich dějin. Četla jsem jedním dechem a zase a znovu mě udivovali, čeho jsme my lidé schopni... a jak se dějin v pravidelných intervalech opakují. Super knížka, dávám do oblíbených.
kouba.kubikula
  25. 10. 2016, 7:30
Mučeníčko, mučení je lidské potěšení! Lidi jsou obdivuhodný zvířecí druh, který umí vynalézt krásně sofistikované methody mučení a když má příležitost, tak je rád využívá. No a obvykle to odnášejí ti slabší jedinci. Takto bych viděl ten náš humanismus, to naše lidství a teď nemluvím o češích nebo němcích, ale jen o lidech.
Klobouk dolů před paní autorkou před způsobem, jakým téma ve svém věku zpracovala. Jako částečnému přivandrovalci do Brna děkuji za poodhalení brněnské poválečné historie a vývoje česko-německých vztahů v něm a na širším území jižní Moravy. Děkuji za formu vyprávění, pohled na stejné události z pozice více postav nebo užití německých nacistických hesel k dokreslení atmosféry té doby.
Oblíbené postavy: pan domovník zprostředkující Gertě nezištnou pomoc, famílie Jechových zachraňující v Perné opuštěné usedlosti před zchátráním, pan "Novák" Gertin oddaný jednostranný korespondent, soudružka učitelka napravující Barborčinu pokřivenou výchovu...
jjitka
  3. 8. 2015, 13:22
Velice čtivá kniha, která popisuje velmi důležitou část hsitorie Brna a Čechů. Knihu podtrhuje i její divadelní zpracování HaDivadlem.
pshulis
  2. 1. 2013, 14:45
Nejdřív jsem četla Žítkovské bohyně a moc se mi líbily. Teď jsem se vrátila k autorčině starší knížce a taky mě dostala. Velmi uvěřitelné , velmi pravděpodobné a velmi mrazivé.. Jen tak dál, slečno Tučková!
eri
  11. 9. 2016, 19:42
Pro mne, při nejmenším, jako doporučená literatura k tématu divokého odsunu a následujících desetiletí, které si snad už dnes generace ani nepamatují.
Mayenka
  24. 6. 2016, 21:35
Pro mě první hlubší vhled do problematiky poválečného odsunu/vyhnání Němců. A jako takový byl poměrně šokující jako fakt, což nic nemění na tom, že forma i obsah vyprávění se mi moc líbili. Možná až na ten překotný konec (rovněž formou i obsahem), možná ale bylo takové jakési smíření potřebnou katarzí pro Gertu, pro její vnučku nebo pro čtenáře???
civrss
  2. 1. 2016, 10:57
Doporučená četba při studiu lingvistické antropologie se ukázala jako výborné tip. Kniha je psaná velmi pozvolna, ale atmosféra je velmi hutná a silná. Téma sudetských Němců je velmi komplikované a rozděluje národ na více celků. Tato kniha je zajímavých návodem a především poučením o konkrétních životech lidí, co vystěhování z Brna zažili. Přestože považuji odsun za nutné zlo, které proběhlo, tento životní příběh vám do duše našije slušný zásobník broků.
Mar.gita
  2. 11. 2015, 13:48
Kniha je velmi čtivá, má spoustu kladů, které jsou tu již hojně popsány, proto zmíním jen to, co jsem ut zatím zmíněno neviděla. Mě se na knize (kromě jiného) líbil popis ze stran více osob. To, jak jsme každý jiný a na stejnou situaci nahlížíme jinak. Např. jak se někdo se svou situací dokáže nejen smířit, ale být v ní i spokojený (Gerty kamarádka) a jiný nedokáže zapomenout a celý život prožívá s pocitem křivdy (Gerta). Nebo jak to, co Gerta vnímá jako ochranu své dcery (izoluje ji od všeho německého (své části života), nesdílí s ní svou minulost a utrpení), naopak vnímá její dcera jako chladnost až bezcitnost.
Nalirak
  16. 10. 2015, 14:09
Zajímavé, neobvyklé téma. Popis pochodu smrti je dostatečně šokujcí. Pak následoval trošku zvolnění tempa a oproti nášupu před tím to bylo trošku nudnější, ale zvykla jsem si rychle a pak jsem knihu dočetla do konce jedním dechem. Román ozvláštnil pohled ostatních postav na dobu i na Gertu. Pár dní po přečtení mám pořád Gerty plnou hlavu a proto i přes pár nudněších pasáží dávám 5 hvězd.
jan.adamek.1963
  19. 1. 2015, 17:32
Kniha je velmi hezká, aby byla vynikající, měla by držet švih po celou dobu. To se nedaří. Je zde hodně náznaků, příběh pak působí rozvláčně, neukončeně. Podobný pocit mi probleskl hlavou i u Žitkovských bohyní, zde je rozvláčnost podstatně silnější.
Barula
  3. 1. 2015, 11:47
Téma odsunu Němců dnes znovu začíná hýbat společností. A to je dobře. Přesto je málo uměleckých děl, která se mu věnují. Vyhnání Gerty Schnirch je ovšem jedním z nejvýraznějších. Kniha není prvoplánová a bez určitých znalostí některé věci čtenář nepochopí. Nevnímala bych ji ovšem pouze jako "historickou". Obraz osobnosti, myšlení a postojů hlavní postavy dává příběhu další důležitý rozměr - psychologický.

A co na tom, že Gerta vůči světu zahořkne a nálada jejího příběhu vyústí depresivním a bezútěšným honem za omluvou - tak to bývá a tak to je. Komedie, ideály a naivita jsou jednou stranou mince a jestli se chce člověk prostřednictvím knih sám rozvíjet, neměl by se vyhýbat vážným tématům.
lenuulka
  24. 2. 2014, 13:48
Výborně napsaná kniha, klobouk dolů před mladou autorkou. Při čtení jsem měla husí kůži. Vřele doporučuji.
Equita
  7. 10. 2012, 19:09
Výborná kniha, vůbec to nechápu, kolik je autorce...31? Nádhera, přečetla jsem ji jedním dechem, získala poznatek o "šalině" a hned jsem ji doporučila dál :-)
Brembula
  22. 4. 2012, 9:19
Jak výborně napsané, o to přímo hrozivě reálné. Klobouk dolů před výběrem a zpracováním tématu takto mladé autorky.