Originální název: Before I go to sleep

Knižní klub - 2014
ISBN: 978-80-242-4650-5

Knižní klub (2014) 978-80-242-4650-5 368
Knižní klub (2011) 978-80-242-3240-9 368

Vzpomínky: právě ty definují, kým jsme. Bez paměti člověk přestává existovat. A právě takto žije Christine, která po autonehodě ztrácí paměť pokaždé, když usne. Každý nový den je pro ni první a zároveň poslední. Její manžel Ben jí každé ráno trpělivě vypráví její vlastní život a obětavě se o ni stará... Anebo je vše trochu jinak? Christine se podaří za pomoci mladého doktora začít psát deník, a jeho stránky jí jednoho dne prozradí: Nevěř svému muži. Napsala to však vůbec sama? Jak se lze dopátrat pravdy o minulosti, když jediné, co znáte, je dnešek? (Založil/a: hokee)

janeicka
  17. 10. 2014, 10:18
Tuto knihu jsem chtěla mít doma vzhledem k chystanému filmovému zpracování, a rozhodně jsem nelitovala, že jsem si jí pořídila :-) Opravdu to 50x a stále poprvé není, jedná se o hodně dobře napsaný thriller. Hodně mě zaujala forma knihy, kdy nejprve čteme autentické myšlenkové pochody hlavní hrdinky, když se právě probudí a zjistí, že si víc jak dvacet předchozích let nepamatuje. Druhá část knihy zahrnuje její deníkové záznamy, co každý den prožívá, a jak jí každý den musí její manžel vysvětlovat její situaci. Konec nakonec tak překvapivý není, od nějaké doby jsem ho začala tušit, ale i tak jsem knihu po celou dobu hltala a nemohla odložit.
lensha95
  12. 5. 2012, 21:46
Právě jsem dočetla a jsem nadšená. Popis sice trochu připomíná děj filmu 50x a stále poprvé, ale je to úplně, úplně jiné.
Během čtení se sžíváte s hlavní hrdinkou, víte o ní to samé co ona. Pořád musíte přemýšlet, co se doopravdy stalo, napadá vás nespočet možností, ale nakonec je to úplně jinak. A když už si konečně myslíte, že víte všechno, že je vše tak jak má být. Že miluje svého manžela, on miluje ji a bude happyend. Autor vás přesvědčí, že vůbec netušíte, co se stalo za poslední týden a vše je úplně jinak.
Doufám, že z toho udělají dobrý film, rozhodně se na něj podívám.
Tereeeza
  3. 10. 2014, 19:36
Před pár okamžiky jsem otočila poslední stránku, takže jsou mé pocity poměrně čerstvé. Příběh je naprosto vynikající, celou dobu se topíte a snažíte se chytat pomyslného stébla, ale přesto závěr neočekáváte. Posledních asi sto stránek jsem četla neuvěřitelnou rychlostí, to nešlo jinak. Musím přiznat, že mi v závěru ukápla slza.
Na film jsem viděla zatím trailer, ale nevím, možná se na něj nepodívám nebo až později, bojím se, že by mě zklamal.
teola
  12. 2. 2012, 17:15
Výborně napsaná kniha. Nevěděla jsem, co od ní mám čekat, zvláště po té spoustě chvály, co jsem slyšela. Byla jsem zvědavá. Hodně moc. Rozhodně nejsem zklamaná - kniha se čte velmi dobře, je napínavá a má spád.
psychoklara
  22. 2. 2015, 12:17
Kniha má svoje silnější i slabší části, ale celkově lze říci, že je opravdu velmi dobrá (jako debut autora dokonce výborná). V prostřední části jsem u děje trošku usínala a říkala jsem si, že je to čtení spíš pro ženy, které rády čtou o různých pocitech a složitých mezilidských vztazích, a zdálo se mi, že obsah vůbec nekoresponduje s atmosférou, kterou vzbuzuje obálka. Závěr mi to však vynahradil, takže rozhodně nelituji, že jsem po ní sáhla. Je to jedna z mála skutečně napínavých knih.

A mimochodem, jakmile se dostanete k závěru (řekněme, že jde o část "na výletě"), doporučuji knihu dočíst, dřív než půjdete spát. Jinak Vás možná potká pár nepříjemných nočních můr.
Scathach
  1. 10. 2012, 23:31
Využila jsem volného času a začetla se do téhle knihy. V domácí knihovně na mě čekala již delší dobu a na doporučení mých sester jsem si ji prostě nemohla nechat ujít.
Právě mám dočteno a vě mě se mísí snad všechny pocity. Skvěle napsaná kniha, strhující děj a nečekané zakončení.
borntolive
  29. 1. 2013, 22:39
Tak čtivé a napínavé, že jsem s tím strávila noc. Vytvářela jsem si různé hypotézy a tušila poměrně brzy... (díky jedné větě). Pochybnosti mě ale udržovaly ve střehu a já hltala stránky do té doby, než se to objevilo černé na bílém. Samotný závěr vyzněl oproti zbytku knihy příliš nekomplikovaně a lehce, a i když zbyl prostor pro vlastní odpověď, byl mi příliš těsný.
chrispe
  25. 3. 2016, 13:47
Musím říct, že mě to kapku zklamalo. Jednak se nedostavil WOW efekt, který jsem na konci očekávala (přeci jenom je to zfilmovaný za pomoci holywoodkých hvězdiček a ty výkřiky na přebalu knihy) a druhak jsem ani za mák nevěřila těm rádoby zápisům z deníku, které - byť je tedy psala dejme tomu spisovatelka - byly květnaté, až moc podrobné a přitom podle všeho psané někde v rychlosti na koleně v posteli nebo v kuchyni. Někdy se kniha četla hůř, jindy snáze. Za mě je to průměrný až podprůměrný thriller.
smajlinka
  1. 1. 2015, 18:04
Knížka, která vás udržuje v napětí do posledních stránek. Vždycky když už jsem si myslela,vže vím, jak to bylo, zase jsem byla překvapená. Příběh je děsivý, absolutně si neumím představit, že bych se takhle každé ráno probouzela. Chvilkama mě zvtoho mrazilo. Jsem zvědavá na film
moonchild
  10. 11. 2013, 16:51
Christine trpí zvláštním druhem amnézie.Každé ráno musí čelit pohledu do zrcadla a nepoznávaz svou vlastní tvář.
DanielOsbourne
  24. 3. 2014, 19:43
"Dřív než půjdu spát" jsem měl dlouho v hlavě a byl jsem v pokušení si knihu koupit, ale stále sem nevěděl. Nakonec jsem se odhodlal a nelituji toho. Napsat knihu formou deníku byla dobrá volba, i když sem se postupem čtení bál, aby se do toho autor nezačal zamotávat, nebo se kvůli amnézii hrdinky nezačal příliš opakovat. Naštěstí to udržel a přinesl trochu mrazivý příběh s úžasným zakončením. Kniha rozhodně stojí za přečtení, i když ze začátku se zdá trochu slabší.
Ruxandra
  3. 2. 2012, 9:15
Už když jsem na obálce knihy četla doporučení spisovatelky Tess Gerritsen, čekala jsem něco úžasného. A podle mého názoru jsem se nespletla. Ani trochu. Příběh si mě omotal kolem prstu už po prvních stránkách a hledala jsem každou volnou chvilku abych mohla číst dál. Líbilo se mi, jak celý děj rozplétáte postupně a když už to konečně vypadá, že je to přece jasné, že se jí její manžel celou dobu snažil jen chránit, miluje jí a ona jeho, závěr knihy to celé rozmetá. Přiznám se, že takové rozuzlení příběhu mě za celou dobu ani nenapadlo (i když mohlo). Tleskám za něj a i za neurčitý konec, protože vy vlastně nevíte, co se stalo po tom, co Christine usnula. Můžete si myslet, že to víte, přát si to, ale... Přečtení ani koupi této knihy rozhodně nelituji a určitě se k ní ještě někdy vrátím.
Jedinou (ale za to velikou) námitku mám k obálce knihy. Kdybych si vybírala podle ní, v životě bych knihu nekoupila. Ta obálka je nic neříkající a prostě příšerná, neprodává příběh, podle mého ani trochu. Zlaté originální vydání...
Ještě musím podotknout, že mojí maminku začala kniha bavit až ve třičtvrtě děje, tak že nadšení z tohoto díla bude asi hodně individuální:)
Šárka Knihomolka
  23. 4. 2016, 20:57
Kniha se velice dobře četla. Nepostrádala napětí, dokázala mě vtáhnout do děje. Pouze konec příběhu mi přišel tak trochu urychlený, v podstatě otevřený. Ale určitě můžu knihu doporučit k přečtení.
Astonius
  23. 9. 2014, 17:02
Kniha absolutně splnila má očekávání - měla velmi zajímavé téma a příběh, byla napínavá, měla překvapivé vyústění na konci a byla čtivá od první stránky - jedna z knih, od kterých se opravdu nelze odtrhnout. Nemám, co bych jí vytkla - na její příběh si občas vzpomenu ještě nyní, po nějaké době od dočtení.
jarin58
  31. 5. 2013, 15:31
Výborné čtení,kniha by si zasloužila pět hvězd,ale ten konec nebyl moc povedený.Jinak doporučuji k přečtení.
Dominie
  10. 12. 2014, 18:35
Tohle je ta kniha, u které vždy lituju, že jí dočtu. Je mi to líto, chtěla bych ještě minimálně dalších 500 stran, jak moc mě to bavilo. Skvělá knížka a určtě se k ní časem zase vrátím.!
Afire
  24. 11. 2014, 22:03
Dobře propracovaný a napsaný příběh. Je dost děsivé uvědomit si, že vlastně vzpomínky nás dělají tím co jsme a bez nich nejsme nic ... Některé momenty se mi sice zdály dost nepravděpodobné, ale nejsem odborník přes amnézii. Chystám se na film.
Andulka
  29. 5. 2012, 22:40
Neuveritelna knizka. Narazila jsem na ni, kdyz jsem rychle probihala duty free shopem v Londyne a rychle sahla po nejakem "osvedcenem" best-selleru z vylohy. Uz v letadle jsem precetla snad tretinu knizky, neuveritelne skvele napsane, clovek si porad mysli, ze uz to ma, ze to prece vsechno od zacatku bylo jasny a ze to vedel, ale nakonec vzdycky prijde nova zapletka a clovek musi cist dal. Skvele, pouze doporucuji. I v anglictine je to napsano pomerne jednoduse, takze nejaky pokrocilec by nemel mit problemy.
Jitule Marková
  14. 6. 2016, 19:49
kniha mě překvapila bylo to moc zajímavé čtení a hlavně mě nejvíce překvapil ten konec bylo to moc pěkně napsané a kniha se dobře četla
blue_tango
  7. 8. 2013, 12:13
Taková ta knížka, co ve vás nic nezanechá, ale nepustíte ji z ruky, dokud ji nepřečtete. Velmi čtivá!
hanuschka
  4. 10. 2016, 11:51
Zhltla jsem to jedním dechem. Je to jedna z těch čtivých knih, u kterých se nezadrhnete. Navíc je to hodně neotřelé téma (s 50x a stále poprvé to nemá společného nic... teda až na diagnózu hlavní hrdinky). Možná ten konec se mi zdál trochu rychle utnutý, ale napnutá jsem byla celou dobu.
wendel
  1. 5. 2016, 15:51
Hodně povedená kniha, jak originálním námětem, tak způsobem vyprávění, které mě bavilo od začátku do konce. S.J.Watson zvládl srozumitelně přidávat další a další vzpomínky Christine, takže nebyl problém v pohodě sledovat pokračující děj.
Proto mohu knihu vřele doporučit.
Cizomana
  17. 4. 2016, 14:14
Velmi dobře napsaná napínavá kniha, kterou jsem přečetla jedním dechem. Zprvu se děj jeví jako zpověď ženy, která má ztrátu paměti dvaceti let zpět avšak v průběhu se začínají objevovat různé nesrovnalosti, které se rozuzlí až strhující závěr. Bohužel jsem o tuto knihu přišla, takže ji mohu jen doporučit. Pokud by máš již přečtenou a netrváš na její setrvání v tvé knihovně, ráda ji od tebe odkoupím, jelikož bych se k ní ráda vrátila.
Sassenkka
  25. 10. 2015, 22:24
Podle mě skvělá knížka. Krásně napsaná, velmi čtivá, napínavá, neuvěřitelný závěr. Jsem nadšená! Když jsem ji dočetla, bylo mi to skoro líto :)
Slečna Ferka
  28. 3. 2012, 23:12
Podle anotace to může trochu znít jako zápletka filmu 50x a stále poprvé, ale je to mnohem lepší. Perfektně napsaný psychologický thriller, ani se nechce věřit, že to napsal vystudovaný fyzik. Trailer zde: http://www.youtube.com/watch?v=Efh15AQ8-N0.
Kantilena
  26. 3. 2012, 21:59
Když jsem si vyčekala dobu, po kterou byla kniha zarezervována, s chutí jsem se pustila do čtení. Má spád, čte se pěkně. V podstatě pro mě byla tato kniha víkendovým bonbónkem. Jediné, co mi dělalo problém - nějak jsem se nemohla sžít s tím, že se hrdinka probouzí jako starší, nevžila jsem se do postavy, nepřipadala jsem si starší než jsem a možná proto jsem si chvílemi připadala jako bych se sama probudila bez paměti a prožívala to, co ona. Líbila se mi :)
Mach
  19. 2. 2012, 9:46
Po spoustě chvály na tuto knihy,jsem se bála,že budu očekávat víc .Ale musím říct,že se mi vážně líbí.Nechybí tam napětí,hlavně to,že si myslíte ano to manžel a myslíte si naivně,že už víte jak to dopadne. Určitě nečekaný konec.Doporučuji přečíst!!!