Proroci chaosu

Originální název: Chaosbound

Classic - 2011
ISBN: 978-80-86707-59-4

Classic (2011) 978-80-86707-59-4 429

Drsné, temné a elegické pokračování Farlandovy fantasy ságy RUNOVLÁDCI se soustřeďuje na hrdiny Borensona a Myrimu, těsně po udatném boji proti představitelům zťělesňujícím čiré zlo. Fallion, ohňotvůrce, syn největšího Krrále Země, který kdy žil, spojuje zničený Jeden svět, přičemž Borenson splývá s Aath Ulberem, gigantickým berserkerským bojovníkem. Jak se světy a osobnosti prolínají, Borenson ztrácí své lidství a rodinu, ale získává nadlidský úkol: musí pomoci Fallionovi sloučit všechny světy tak, že sjednotí lidské kmeny a navždy porazí wirmlingy.

V pochmurném světe plném krutosti předkládá Farland neurčitou linii mezi ctí a posedlostí na místě, kde se za soucit platí cena nejvyšší. S narůstajícím napětím série vyvstává naléhavost příběhu, která přitahuje čtenáře, holdující filozofickým úvahám a složitým intrikám procházejícím bahnem a krví... (Založil/a: Jimi boi)

Jimi boi
  14. 2. 2012, 16:30
Devátá kniha trošku trpí tím, že na začátku se dostává hodně prostoru poměrně nepodstatným událostem, kdežto na konci jsou události téměř epické projety velice rychle. Přesto má kniha spád a hlavně závěr je výborný.
Série Runovládců bude následovat ještě poslední, finální knihou, což je jedině dobře. Osobně myslím, že autor měl sérii ukončit Doupětem kostí a do nové dějové linie se nepouštět. Pro českého čtenáře to má ještě jednu potíž a to v podobě změny překladete(ů). Původních 5 knih přeložil jeden člověk, kdežto o další čtyři se podělily tři překladatelky. Bohužel původní překlad asi nečetly a tudíž dochází k jinému přeložení několika klíčových pojmů. Chvilku mi trvalo než jsem si uvědomil, že plenitelé jsou ničitelé, že schopnosti jsou odkazy a že odkazy jsou magické tyče. Škoda, že se to nepodchytlo ani v korekturách, zbytečně to kazí dojem. Hodnocení tak 7/10.