Originální název: Věc Makropulos

Otakar Štorch-Marien (1925) 92
Otakar Štorch-Marien (1923) 92
Otakar Štorch-Marien (1922) 92
Otakar Štorch-Marien (1922) 92

Komedie o třech dějstvích uvedená poprvé v roce 1922 na scéně Vinohradského divadla, kde byl Karel Čapek dramaturgem. Podnětem k jejímu vzniku byla teorie profesora Mečnikova, že stárnutí je autointoxikace organismu. Dlouhověkost líčí, slovy autora, jako „stav velmi málo ideální a dokonce velmi málo žádaný". (Založil/a: luczi)

Karel Čapek Karel Čapek
*09.01.1890 - †25.12.1938

jehlaspichlas
  27. 4. 2012, 9:37
Opravdu jsem se vítečně bavil. Mělo to bezvadný spád. Ale, vážení, nechtěl bych se dožít
čtyřset let, ačkoliv bych byl víc zvědavý, co se přihodí za takovou dobu, protože budoucnost je jako kus nepopsaného papíru a záleží na nás, jaká bude. Bude buď horší
anebo lepší. Raději neriskovat.
Romanka
  10. 4. 2015, 7:33
Přidávám se k některým s názorem, že jako komedie to na mne rozhodně nepůsobilo. Každopádně krásně napsaná hra, o něco víc mne zaujala než R.U.R. Ono je to asi z nějakého důvodu, že se nedožíváme tolika let, možná bychom se právě tak jako Emilia akorát unudili, a na ničem a na nikom by nám nezáleželo. Stáří se neubráníme, takže místo marných snah se mu ubránit bychom se ho měli naučit přijmout a stárnout umět s grácií ;-)
Prcek1992
  15. 7. 2012, 9:51
K Věci Makropulos jsem zasedala s tím, že se zasměju, když jde o komedii. Jenže opak byl pravdou - většina dialogů mi nakonec přišla poměrně smutná. Jak sám Čapek v úvodu poznamenal, v otázce dlouvěkosti a nesmrtelnosti je spíše pesimistou a pravděpodobně i to se značně podepsalo na konečném vyznění celého dramatu. Nicméně tleskám originálnosti, s jakou Čapek psaní pojal!
Claire27
  26. 5. 2016, 0:09
Jedna z dalších výborných her Karla Čapka. Skvělé téma nesmrtelnosti donutí čtenáře zamyslet se, zda by tento "dar" přijal či odmítl. Emilia Marty je tragická postava, se kterou jsem soucítila od začátku až do úplného konce, neboť Emiliina nesmrtelnost se vyznačovala pouze zármutkem a utrpením.
Adele
  31. 3. 2015, 15:23
R.U.R se mi líbilo a tak jsem se rozhodla, že si od Čapka přečtu ještě nějakou další hru. Musím tedy říct, že Věc Makropulos se mi líbila více. Příběh samotný mě přijde zajímavější, dialogy. Nezařadila bych to mezi komedii ale skutečně jako drama, nicméně s poutavým námětem a skvělým zpracováním.
RockWagram
  6. 9. 2015, 16:11
Už nějakou dobu přemýšlím, jestli není náhodou pouhá četba divadelních her ochuzena o ten herecký prvek. Jako nápad zní totiž Věc Makropulos zajímavě. Některé dialogy jsou i poutavé, ale celkově to na mě působilo takovým nedodělaným dojmem, což ovšem nemohu říci o Čapkových povídkách a románech. Ty jsou mnohdy geniální.
mosem
  6. 3. 2016, 20:07
Patřím ke generaci, ve které některá díla Karla Čapka byla povinná (Matka), jiná naopak utajována (Hovory s T.G.M.). Už samotný fakt stačil k tomu, abychom vyhledávali jen ta díla, která cenzor opatřil razítkem nevhodnosti. A tak mi tahle útlá knížečka unikala dlouhá desetiletí z úhlu pozornosti. Nicméně, přišlo i na ni. Na útlosti se jednoznačně podepisuje to, že je to divadelní hra, prostá většiny popisnosti a balastu, zapojující do plnosti fantazii čtenáře. I nadále mně sice zůstává utajeno, jestli by i dnes - v době transplantací, kmenových buněk, DNA, pěstování orgánů z embrií, Karel Čapek toto svoje dílo považoval za komedii. Samotný děj začíná poměrně nenápadně, a teprve druhá polovina, či spíše poslední třetina nastoluje filozofické otázky které mohou napadnout každého z nás (je ideální žít dlouho, jak dlouho, toužíme po věčném mládí proto že náš život je krásný, nebo je náš život krásný právě pro svoji omezenost?), ale i otázky etické, které se dnes dostávají do popředí, a které si musí nutně klást dnešní vědci, pro které se "Věc Makropulus" pomalu stává realitou. Kdo má žít dlouho a jaký má být klíč výběru? Kdo má být "soudcem", který vyvoluje a vybírá? Jsou jedinci, jejichž život má větší hodnotu? A tak mně připadá že dílo, které mohlo být v době svého vzniku jakousi fikcí a komedií, časem změnilo svůj charakter a stává se dílem spíše filozofickým, s otázkami morálními. Proto jsem rád, že jsem si na tuhle knížku počkal - ve svém mládí bych ji asi nedocenil.
Alduin
  17. 6. 2015, 17:49
Tato kniha mě naprosto zklamala. Polovina kniha je o ničem, jen se pořád mluví a podlézá Emilii Marty. Možná na konci se objeví pár dobrých myšlenek, jinak je to nuda. Pro mě nejhorší kniha od Karla Čapka.
Kleome
  18. 7. 2016, 16:49
Nejprve jsem viděla tento kus v divadle, takže při čtení jsem se nedočkala žádného překvapení. Příběh je velmi zajímavý, nápaditý a rychle odsýpá, ale závěr se mi zdá nepravděpodobný. Nevěřím, že by si ten recept nikdo nechtěl vzít a využít případně zneužít.
petulina
  18. 12. 2015, 21:08
Párkrát jsem se zasmála, to jo, ale komedie to není. Naopak to člověka nutí se zamyslet nad svým životem a životem ostatních lidí, nad tím, jestli by člověk vůbec chtěl žít 300 let v TOMHLE světě. Já rovnou říkám, že já ne. Člověk by tím víc ztratil, než získal.
Gwaihir
  10. 1. 2015, 15:55
Velice zajímavá hra, která se zásadním způsobem vyjadřuje ke smyslu neustálého hledání věčného mládí či života za pomoci v podstatě náhodného setkání slavné ženy a její minulosti. Tato postava přicházející jakoby z jiného světa vnáší svou dokonalostí jistý neklid do duší ostatních, kteří pomalu odhalují tajemství, jejž skrývá. Ukazuje v plné nahotě celkem logické dopady její situace na způsob a stav jejího myšlení a nakonec vrcholí úplným odhalením záhadné skutečnosti, která dává do rukou lidí mocný nástroj, jehož prospěšnost je stejně nesporná jako strach z něj. 90 %
agent_R.M.
  3. 10. 2015, 18:11
Myslím, že nejvíce mě zasáhla po té filozofické stránce,po zpětném zamyšlení nad ní skutečně musím říci že "pro člověka má vše smysl jenom díky jeho vlastní pomíjivosti na tomto světě......"
dreadie
  11. 4. 2014, 12:46
Asi jsem barbar, ale tato hra mě vůbec neoslovila. Je to možná dané vysokým očekáváním vzhledem ke kvalitám autorovy tvorby. Snad si s další Čapkovou knihou spravím chuť.
skranak
  23. 6. 2013, 19:09
Výborná kniha, nic lepšího jsem dlouho nečetla,jako povinná četba mě to nezajímalo,ale ted jsem ráda,že jsem si tuto knihu přečetla,protože stála opravdu za to. rozhodně si přečtu další knihy od Čapka. Líbí se mi i forma psaní jako divadelní hra.
Kryštof Žemlička
  19. 6. 2011, 12:36
Opravdu nevím, proč se v našich divadlech hrají takové slátaniny, překládané z různých jazyků, když byly u nás napsány hry, jako je Věc Makropulos. Jednoznačně hodnotím 5-ti hvězdami. Velmi útlá knížečka, přečtená cca za 3 hodinky, stojí za to!
fix.a
  2. 7. 2015, 19:33
Nenávidím věčně a mnohdy bezduše omílanou frázi: ,,Je to nadčasové." Zde to ale musím použít. Je to tak hluboké dílo, o nás všech. Doporučuji! Čapek je nesmrtelnej... :)
monana03
  18. 7. 2011, 19:53
Karel Čapek zpracoval velmi zajímavé téma, přidal vlastní názor, vtip a vytříbený jazyk. Výsledek? Jako vždy geniální! Zejména na konci při "rozuzlení" jsem se velmi dobře bavila. Aneb když byste hledali někoho, kdo opravdu všude byl a všechno viděl, obraťte se na Emilii Marty!