Chvíle před koncem

Originální název: Before I fall

CooBoo - 2011
ISBN: 9788074470905

CooBoo (2011) 9788074470905 384

Co kdyby vám zbýval jen jeden den života? Co byste dělali? Koho byste políbili? A jak daleko byste zašli, abyste si svůj život zachránili?
Samantha Kingstonová má všechno: kluka, o kterého by stála snad každá, tři úžasné nejlepší kamarádky a prostě všechno nej na střední škole Thomase Jeffersona – od nejlepšího stolu v jídelně až po nejlepší parkovací místo. Pátek 12. února by měl být jen další z řady dnů jejího perfektního života.
Místo toho se ukáže, že je to den poslední… (Založil/a: LeaLea)

Lauren Oliver Lauren Oliver
*1982

teola
  30. 12. 2011, 14:09
Nečekaně výborný příběh. Sledovat, jak se Sam mění a uvědomuje si svoje chyby je vskutku nezapomenutelné a plné poučení. Nakonec jsem ji měla opravdu ráda, ačkoliv mi ze začátku přišla protivná. Trochu mě mrzí, že už jsem ji dočetla - získala jsem na tom příběhu závislost, pro mě by Sam mohla prožít ještě víc ,,pátků".
LeaLea
  14. 2. 2012, 13:53
*Mírně spoileroidní*
Já bych řekla, že pointa je právě v tom úplně posledním z posledních dnů. To znamená, že si budou pamatovat právě to, jak se dokázala změnit. Jinak s tou pubertální částí souhlasím. Spousta žvanění o sexu. Na druhou stranu mi to k celkovému stylu Oliverové nějak nesedělo - jako by to tam musela dopsat kvůli tlaku zvenčí. Chce to při čtení filtrovat a vzít si z toho to svoje.
Lucianna
  7. 9. 2014, 18:43
Co by jste udělaly, kdyby jste mohly prožívat den své smrti stále dokola? Vyznaly by jste se své lásce, vynadaly kamarádce, šly na tu nejlepší párty nebo strávily nějaký čas s rodinou? Chvíle, kdy uděláte všechno dobře a pak hned umřete. Je to hodně k zamyšlení. Je to skvělé téma, ale příběh mi moc nesedl. Věděla jsem, co čtu a jak to skončí. Bohužel jsem si řekla, že když mam ráda happy-end(y), tak bych mohla vyzkoušet opak. Přišlo mi to strašně nespravedlivé, že zjistité, co jste dělaly celý život špatně a když máte možnost to napravit, tak umřete. Pochopíte, o čem celý život má být. Život je celá nespravedlnost, ale takhle to skončit prostě nemělo:-D Taky mi ten děj nějak nesedl a nudila jsem se.
V této knize jsem měla velké naděje. Strašně moc jsem se těšila. S hlavní hrdinkou jsem měla problém. Zrovna na konci kdy už jsme si "rozuměly" a stala se podle mě ''rozumnou'' to skončilo..
Od této autorky jsem četla Paniku i Delirium. Podle mě je Delirium nejromantičtější, Panika nejodvážnější a Chvíle před koncem nejsmutnější. A jak u této knihy, tak ani Delirium či Panika mě moc nepřilákaly na stranu autorky.
MargarethMatthews
  13. 10. 2012, 0:37
Na tuhle knihu jsem se dlouho chystala s neuvěřitelným očekáváním a nadšením. Nyní, když jsem dočetla epilog, tak musím říct, že prakticky nevím, o čem ta kniha byla... Ano, hlavní hrdinka se dokázala změnit, ale žádný větší význam pro ni a její nejbližší to stejně nemělo. Musím ale vyzdvihnout fakt, že je to psáno brilantní metodou, která vás donutí dočíst knihu na jeden nádech. Pro mne to ale zůstane jen průměrná kniha pro náctileté s originálním názvem a skvělým námětem.
Katniss Lavender
  26. 11. 2014, 1:06
Od Lauren jsem četla zatím jen Paniku a ta byla úžasná! Ale co je pro Boha tohle?!!!!! Hrůza! Opravdu jsem se snažila, ale skončila jsem na straně 54 a dál to vážně nedám! Pubertální blbina o ničem. Věřím, že se možná rozjede, ale já si chci přečíst tolik jiných a lepších knih, že s touhle odmítám ztrácet čas. Možná ji někdy z nouze dočtu, ale teď ji dávám k ledu...
Tardis
  22. 1. 2015, 17:09
Když jsem na schodech v metru viděla banner s obálkou téhle knihy, myslela jsem si, že bude skvělá. Když jsem ji o dva roky později začala číst, chtěla jsem toho asi po 50 stránkách nechat, protože mi to přišlo strašně banální a průměrné- ale děj i styl vyprávění se změnil v něco, co jsem spokojeně dočetla.

Citát: Jednu vec jsem se to rano naucila. Kdyz clovek prekroci hranici a nic se nestane, hranice ztrati vyznam. Je to jako ta stara hadanka. Kdyz v lese padne strom, vyda vubec nejaky zvuk, kdyz tam neni nikdo, kdo by ho slysel?
RenataHopsinka
  26. 10. 2014, 19:50
Pokud se někomu líbil film Na hromnice o den více, tak můžu říct, že by se mu líbila i tato kniha. Taky se zde stále dokola opakuje jeden den a hlavní hrdinka se ho snaží ruzně žít. Postupem času se mění z povrchní nány a milou holku. Kniha je napsaná čtivým stylem, ale díky opakování děje mě místy štvala. Proto jen tři hvězdičky.
Ruxandra
  23. 12. 2011, 10:34
Ze začátku jsem hlavní hrdinku skoro nesnášela za to, jak se chová a jaká je to nafoukaná potvora. Ale jak se den ze dne (pátek za pátkem) viditelně měnila, začala mi být čím dál sympatičtější a na konec jsem si jí velmi oblíbila... Vlastně jsem očekávala přesně takový konec jaký kniha měla, ale někde v koutku jsem pořád doufala, že to bude jinak, že mě to překvapí. I tak mě to překvapilo. Čekáte to, ale pak když to příjde, stejně jste v šoku... Ve finále mi bylo hlavně líto že to celé končí, protože pro mě to byl úžasný příběh. Dostala jsem na knihu doporučení a rozhodně jsem její koupí neprohloupila:)
Shifer
  28. 11. 2012, 14:27
Nejsem si úplně jistá, jestli jsem tuto knížku pochopila. Jak už tu někdo napsal, z dalších dnů si nikdo nic nepamatuje, takže všichni na ni stejně budou vzpomínat jako na povrchní blbku. Příběh je ale úžasný, pořád mě nutil číst dál a chtěla jsem vědět, jak to dopadne, takže jsem se úplně moc nesoustředila. Chystám se přečíst si tuhle knížku ještě jednou a myslím, že až si ji přečtu podruhé, bude se mi líbit víc.
AgnesB
  13. 5. 2012, 20:08
kniha se mi moc líbila...výborný nápad .. tohle téma... chválím autorku... líbila se moc.. doporučuji určitě k přečtení...
sokoba
  14. 9. 2015, 16:54
Neustálé "vracení se v čase" mi už v půli knihy vážně vadilo. Nějak jsem nedokázala přijmout ten fakt, že hrdinka skutečně umře a pořád jsem hledala skulinu, jak by to mohlo být jinak. Ta kniha není v podstatě o ničem jiném, takže jít proti proudu bylo zbytečné a myslím si, že to bylo v mocí autorky zajistit, aby mě tak rizikový prvek jako věčné opakování tolik nenudilo.
jithushka
  27. 8. 2013, 14:06
Zvláštní, jak Oliver se čtenáři této knihy manipuluje. Hlavní postava je naprosto otřesná - ona celá ta jejich čtyřka je úplně mimo. Perfektní ukázka šikany, namyšlenosti a bezpředmětného vzteku. Proto se ptám, jak je možné, že si postupem času čtenáři hlavní postavu oblíbí? Má se měnit, ač mi to teda během knihy moc nepřišlo. Minimálně, pokud mění k lepšímu, by měla změnit názor na Lindsey, což se nekoná. V těchto momentech děkuju, že jsem měla možnost chodit na českou střední bez žádného "alfa samce" a hloupé "včelí královny". Příběh je čtivý - proto hodnotím 3 hvězdami. Hlavní postavy knihy bych neohodnotila ani půlhvězdou.
Anysek
  28. 7. 2013, 8:57
Po dočtení této knihy jsem nevěděla přesně, co si o ní myslet. Bylo tam docela dost pubertálních scének, ale námět byl skvělý. Po celých sedm dní jsem si myslela, že to Sam udělá tak, aby nikdo nezemřel, ne tak, jak to dopadlo. Byla jsem zklamaná. Zvláště, jak si našla novou lásku.
frikulinka81
  28. 10. 2012, 12:16
Pátek, 12. února, prožívá Samantha Emily Kingstonová, studentka maturitního ročníku, sedmkrát po sobě, ale pokaždé jinak. Měl to být její poslední den, ale z nějakého neznámého důvodu se jí nedaří opustit tento svět. Zajímavé je, že si všechny varianty tohoto dne, které prožila, pamatuje jen ona a čerpá z nich pro ty dny následující, takže je tento pátek pokaždé jiný a dá se říct, že pro hlavní postavu pokaždé něčím o trochu víc přínosnější. Příběh je postaven na teorii o motýlím efektu - velmi vděčné téma pro zajímavý a pestrý děj. Je pravda, že zpočátku čtenář cítí, že se jedná o beletrii pro mládež - převažují témata: sex, mejdany, nejlepší kamarádky, pomluvy, šikana apod. - ale po proniknutí do situace vám to už přestává vadit a naopak se cítíte vy sami o několik let mladší, jako jejich vrstevníci, a jejich problémům rozumíte. Kniha je napsaná velmi čtivou formou, občas je úsměvná, ale nechybí ani emoce jako je smutek a lítost. Poslední stránky jsem dočítala se slzami v očích. Každopádně ji doporučuju hlavně mladým holkám, které hledají ještě samy sebe. Určitě je nezklame.
TeddyM
  24. 3. 2012, 21:15
Nemůžu si pomoct, ale knížka na mě silně zapůsobila. Opravdu je originální a vtáhne do děje. Je pravda, že v tom logiku hledat nejde, ale i tak je to moc příjemné počtení. Pro mě škoda jenom toho konce...představovala bych si ho jiný. Ale to by ta knížka nebyla tak dobrá.
Elizabeth-Blain
  13. 3. 2012, 21:56
Po téhle knize jsem sáhla s přemáháním, a to jen díky dobrým recenzím a kladnému hodnocení tady. A jsem za to opravdu ráda. Hltala jsem celou knihu slovo od slovo se mi vrylo do paměti. Tohle byl po dlouhý době povedený příběh. Pochvala pro autorku.
trpaslyk
  17. 2. 2012, 19:22
Knížka byla inzerovaná jako skvělý psychologický román, sonda do hlavy dívky, která zemřela a je nucena napravovat své světské chyby, ale místo toho jde o dost málo uvěřitelný a celkem vyumělkovaný pokus přerodit totální puberťačku bez rozumu na myslící bytost. Hlavní postava je od začátku naprosto nesympatická arogantní a rozmazlená káča, které nepomůže ani svěcená voda. Ve svém životě udělala tolik chyb a ublížila tolika lidem, že i kdyby se stala do konce sedmdesátiletého života jeptiškou, měla by co dělat, aby své hříchy napravila. Nejhorší na tom je, že nakonec stejně umře bez toho, aby si většinu ze svých chyb uvědomila, prostě rozlišuje dobro a zlo jedině podle toho, jak je to společensky vhodné nebo ne.
Pokud někdo tvrdí, že tahle knížka je čtením bez omezení věku, tak nemůžu souhlasit. Je to jednoznačně pro teenagery, výš ani omylem. Obálku má krásnou, redakční úprava je skvělá, ale to je tak asi všechno k pozitivům.
pravablondska
  15. 2. 2012, 16:02
Po užasné recenzi co jsem si zde přečetla jsme si hned druhý de běžela knihu koupit..a můžu říct že jsem nebyla vůbec zklamaná...V některých částech jsem byla nadšená a chtělo se mi plakat jak je to pravdivé..,ale v některých mi to přišla jako knížka pro třinactileté..,ale jinak palec nahoru.
Kačiska
  1. 8. 2013, 12:42
celou dobu knihy přemýšlíte jak to bude jak to dopadne kdy ten " kolotoč " skončí super příběh , knihu doporučuji jen konec se mi zda ne úplný donutí vás přemýšlet co kdyby atp :) doporučuji
Jannnaj
  6. 11. 2012, 13:19
Je to jedna z knih, která umí vyvolat emoce a o které člověk přemýšlí nejen během čtení, ale i dlouho poté, co ji dočetl. Čím víc jsem toho přečetla, tím víc bylo těžší se od čtení této knihy odpoutat. Zprvu mi přišla hlavní hrdinka velmi povrchní, ale pak jsem si na ní zvykla a ke konci i fandila. Proto mě trochu zarazil konec knihy a s nenaplněnou nadějí na vysvětlení v epilogu mám pocit, že autorka čtenářům dluží trochu jasněnjší konec. Ráda o závěru knihy přemýšlím, ale nerada si ho domýšlím. Možná mi jen něco uniklo, a proto bych ráda, kdyby se mi další čtenář, pokud bude mít stejný pocit, ozval a můžeme o ní podiskutovat. Jinak téma velmi zajímavé, pěkně se to četlo.
evulinkalinhartova
  19. 3. 2013, 9:31
Trvalo mi se do knížky začíst, ale nakonec jsem jí přečetla během pár hodin. A dojmy?
První dva dny opakující se mi vadily. Ale pak jsem to přijala. Začala jsem chápat, co nám chce autorka říct. Navíc do poslední stránky jsem si nebyla jistá jak to dopadne. A to u některých knížek víte hned.
Pořád jsem tajně doufala, že knížka skončí dobře. Že hlavní hrdinka bude živá a zdravá. Ale opak je pravdou.
Každičká minuta strávená u týhle knížky mi dala důvod k zamyšlení. Opravdu, každý den si musíme užívat jako by byl náš poslední. Připomíná mi to písničku od Nickelback trošku.
Myslím si, že je to úplně něco jiného než jsem kdy četla. Navíc Lauren tímhle dokazuje, že dokáže napsat i něco jiného.
Before I Fall jen naprosto odlišné od její dystopické trilogie.
Závěr, knížka stojí za přečetní a je taky k zamyšlení.
Nikiss
  9. 2. 2013, 21:10
Za poslední dobu jedna z nejlepších knížek, co jsem četla! I když je knížka silnější, měla jsem jí přečtenou za chvíli, protože se od ní nedalo odtrhnout! :)
gggulas
  14. 2. 2012, 13:44
Očekávala jsem od této knihy víc. Nevím proč, ale ta kniha mě nějak extra neoslovila. Čekala jsem více rozebírání smrti a pocitů před ní. Navíc mi to přišlo někdy až strašně pubertální knížky pro náctileté. Jediné plus v této knize bylo, jak se Sam měnila, aby nezůstala jako sobec. Nejvíc mě ale zaráží, jak se ten den neustále opakoval, tak si na druhý den nikdo nic nepamatoval, takže jsem ani moc nepochopila proměnu, protože si ji lidi vlastně budou pamatovat, jako ukňouranou, sobeckou a povrchní holku, která měla tři nejlepší kamarádky a chodila s klukem, kterého chtěla každá na škole...
jeane987
  9. 2. 2012, 20:57
Úžasná kniha, velice dobře napsaná a maximálně návyková. Děj mě naprosto pohltil, takže jsem knihu přečetla za den. Na konci mě mrzelo, že už nebude žádný další "pátek".
Elka FanFiction
  16. 8. 2016, 20:45
*Mírný spoiler*

Až do strany 217 jsem se knihou prokousávala a četla jsem jí spíše z nutnosti a zvědavosti. Ještě nikdy se mi nestalo, že bych 200 stran četla měsíc v době, kdy mám na čtení čas. Vždycky to zabralo maximálně den. Hlavní hrdinka si mě navíc nijak nezískala a v určitých chvílích jsem měla chuť za ní jít a pořádně s ní zatřást.

Pokud šlo o postavu Juliet... Celou dobu jsem čekala, že bude vědět o tom, co se se Sam děje. Bylo to asi tím, že mám hodně ráda Willa ze série Mezi nebem a zemí nebo těma pohledama, které po Sam na té párty vrhala. Tohle podezření mě opustilo ve chvíli, kdy se zastřelila a mě začínalo docházet, že ,,Psycho" má v tomhle příběhu úplně jiný význam a roli.

Když jsem si dnes ke knize sedla a nalistovala stranu 217, měla jsem jediný cíl-konečně to dočíst. Rozhodně jsem nepočítala s návalem emocí a už vůbec ne s tím, že mi tu knihu bude muset mamka z rukou doslova vytrhnout, abych se šla naobědvat. Najednou jsem si knihu oblíbila. Ty postavy, děj, jednotlivá rozhodnutí,....najednou si mě to všechno jakýmsi způsobem získalo.

Až do konce jsem si myslela, že Sam udělá něco, po čem se druhý den probudí a vážně to bude další den. Když nad tím teď tak přemýšlím, tak jsem tomu vlastně doopravdy nevěřila.

A víte co? Nakonec to nemohlo být lepší. Ano, hlavní hrdinka nakonec odešla nadobro, ale víte co? Mělo to v sobě kouzlo. A abych byla upřímná, měla jsem při čtení poslední kapitolky knedlík v krku a doteď mě ten pocit ještě nepřešel.

Až do poslední chvíle, jsem chtěla dát jen 3 hvězdičky, ale nakonec jsem to nemohla udělat. Protože i přes všechny ty dlouhé dny, kdy jsem se knihou prokousávala, to nakonec opravdu stálo za to.
wstandis
  12. 8. 2013, 21:15
Zajímavý příběh se špatným i dobrým koncem. Zajímavě podaný každý den. Přesto že je to stále stejný den tak je každý den vyprávěn tak, že nenudí.
jireb
  18. 1. 2013, 23:43
Fascinující a úžasné. Na jedné straně se jedná o knížku pro náctileté, na stranu druhou jde o příběh tak poutavý, že jsem prostě nemohla přestat číst.
Stiring
  3. 3. 2012, 12:32
Podle mě je super. Nikdy jsem netušila že se mohu tak ponořit do světa který existuje v knize. I když jsem ve škole, bavím se s kamarádkama. Nevím proč, ale pořád na ten příběh myslím. Úplně se mi vryla do paměti. Je to neuvěřitelné.