Letní smrt

Poprvé vydáno celosvětově: 2008

Host - 2011
ISBN: 978-80-7294-583-2

Host (2011) 978-80-7294-583-2 428

Je nejteplejší léto, jaké kdo pamatuje. Město Linköping sužují nové a nové vlny horka, kolem zuří lesní požáry. V parku je nalezena mladá dívka. Na nahém těle má stopy krve, ale není vůbec zřejmé, co se vlastně stalo. A na pláži u jezera dojde k dalšímu hrůzostrašnému nálezu. Inspektorce Malin Forsové začíná být jasné, že vedro je tím posledním, co by ji mělo znepokojovat — zvlášť když její dceři je tolik, kolik bylo prvním dvěma obětem…

Mons Kallentoft je považován za jednoho z nejnadanějších vypravěčů mladé generace. Ale teprve když stvořil postavu kriminální inspektorky Malin Forsové, dosáhl skutečného komerčního úspěchu. Malin je pro čtenáře návyková. U švédské policie ještě nikdy nepracovala tak talentovaná žena. Nikdo s takovou intuicí. A ještě nikdy u ní nepracoval nikdo, koho by natolik poháněly vlastní komplexy. Malin je rozvedená, má ráda svoji dceru, ale také tequilu… Forsová má mnoho společného s nejlepšími postavami skandinávských detektivek — paradoxně také to, že je naprosto jedinečná…
(Nakladatelství Host, Brno) (Založil/a: Petris)

Fabienne
  23. 3. 2012, 17:18
Může být detektivka poezií? To je zajímavá otázka...Poetická, lehce morbidní, svým způsobem krásná? Každopádně je Mons Kallentoft originální a to v 21. století není vůbec nic jednoduchého. Psát detektivky tak, jak ještě nikdo před tím. I když to není přesně styl, který bych oceňovala nejvíc, má můj obdiv.
Pett
  21. 10. 2013, 1:26
Zjistila jsem, že mám pro jeho styl psaní slabost :) chystám se na vraždění na podzim...a souhlasím s Fabienne...originalita se cení v dnešní době!
Venceslao90
  28. 1. 2013, 16:25
Tahle knížka má všechno, co by správná detektivka měla mít. Nemá žádná hluchá místa, má spád (!), zajímavé postavy, zajímavou zápletku (i když možná trochu perverzní :)) a během vyšetřování se čtenář seznamuje s nejrůznějšími motivy. Střídání řečníků se mi také líbilo, kniha je díky tomu zajímavější. Je pravda, že jsem si musel chvíli zvykat na zvláštní styl kterým je kniha napsána, ale po pár desítkách stran jsem to už nevnímal. Opravdu se čte jedním dechem. Na internetu jsem četl recenzi a autorka tuhle knížku zakopala pod černou zem a dala jí asi 30%, ale v zásadě s ničím z toho co tam napsala nesouhlasím. Takže se nenechte ovlivnit a jděte do toho :) Určitě to pro mě není poslední přečtená kniha od tohoto autora.
Martin Klíma
  12. 6. 2016, 23:59
Emoční severská jízda

Pokud by se položila otázka kdo z autorů současné krimi literatury má nejzajímavější a nejosobitější styl svých příběhů, tak odpověď by nejspíš zněla, že Mons Kallentoft.

Horké pokračování jeho série s hlavní postavou inspektorky Malin Forsové opět nabídlo minimálně nevšední čtenářský zážitek. Letní smrt je druhý díl z této série a my si tak podruhé můžeme přečíst kupříkladu, co hovoří mrtvé duše (dle mého velice originální) a jaké strasti či štěstí potkají Malin Forsovou. Právě Malin je pak další hnací silou tohoto skvělého příběhu. Při čtení knihy si postupem času vlastně uvědomíte, že přes všechny její chyby a neduhy vám přijde sympatická a v duchu jí fandíte, ať vše zvládne. Celkově postavy umí sepsat Kallentoft skvěle. Mnohdy až do perfektního detailu. Rozsahově se příběh znovu řadí do klasiky a to s 428 stranami. Děj nikde nevázne, napětí je zde v hojné míře také zastoupeno. Musím pochválit i nesmírně dramatický závěr. Samotný děj je pak mnohdy vcelku překvapivý a rozhodně dokáže minimálně zaujmout. Chválím i použití motivu úmorného vedra a požáru. Za první to působilo vcelku zvláštně, jelikož přece jenom Švédsko si většina z nás představuje jako zem plnou zimy a sněhu. Na stranu druhou jsem alespoň já chápal to vedro i oheň jako i symbol boje Malin sama se sebou a její spalující touhou dopadnout vraha.

Možná čtenáři chvíli potrvá, než si zvykne na Kallentoftův způsob psaní, ale pak si třeba jak já zvykne na pravidelný kvalitní příděl skvělé krimi od tohoto autora. Kniha se mně jako celek vcelku líbila a hodnotím ji 80%.
chrispe
  1. 4. 2014, 21:00
Přemýšlím, jestli se mi líbila víc Zimní oběť nebo Letní smrt. Jasno mám v tom, že bylo fajn vrátit se do města Linköping. Trochu mi lezlo na nervy neustálé omýlání předsudků a taky opakování se (např. břicho Svena, Zekův výraz...). Konec jsem četla jedním dechem, ale co se týče vraha, tak opět žádné WOW. No jo no. A! Této knize pro změnu neodpustím králíky.
DanielOsbourne
  1. 12. 2013, 13:18
Když už si člověk zvykl, u prvního dílu série, na Kallentoftův styl psaní, může se nechat unášet skvělým příběhem a propracovanými postavami snad do nejmenších detailů. Bohužel však jen těch postav, které jsou určeny pouze pro tento díl. Během čtení Letní smrti jsem si uvědomil, že vím málo o Zekeho životě a chtěl bych možná vědět víc. I když se teď možná otevřela možnost, že by se Zekeho život mohl trochu zkomplikovat. Kdo přečetl určitě to postřehl.
MMacicekk
  24. 7. 2015, 16:21
Knihu jsem četla v době, kdy Českou republiku trápila úmorná vedra, takže jsem se lehce vcítila do pocitů postav. Jen mi to k tomu Švédsku moc nešlo, Švédsko se mi vybaví jako země celá pokrytá sněhem, ale vlastně proč ne :) Příběh mě bavil, ale zatím Zimní oběť vede. Mám půjčenou i Podzimní vraždu, tak už se těším, až si ji přečtu a jak budou pokračovat osudy Malin Forsové a ostatních postav.
AgnesB
  7. 3. 2012, 19:53
druhá kniha od tohoto autora. z počátku zvlášní styl, ale už jsem si zvykla.. je to psáno přesně tak, jak lítají myšlenky hlavou. ürčitě přečtu další.