Ve vyšším zájmu

Ve vyšším zájmu Originální název: Slučaj na stanciji Krečetovka, Matrionin dvor, Dľa poľzy dela

Svět sovětů - 1964

Svět sovětů (1964)

Kniha je složena ze tří povídek.
Případ na stanici Krečetovka - tragika prvních měsíců války je znásobena tragikou lidských vztahů.
Matrjonina chalupa - líčí příběh staré ženy na sovětské vesnici z poloviny padesátých let min.století.
A poslední titulní povídka Ve vyšším zájmu - rozhořčený pamflet proti pohodlným byrokratickým metodám, některých veřejných pracovníků. (Založil/a: kristinka)

Pend
  24. 1. 2016, 14:48
1. je tragikomická povídka, ve které se autor nebojí zmínit i negativní aspekty, o kterých jiní mlčí. Pro mě nejvíce závažná část.
2. je standardní líčení života na ruské vesnici spolu s vylíčením nedostatků, 3. je pro mě nejslabší a nejméně nápaditá.
Sacrifice
  5. 7. 2013, 23:04
Novelky o dobrých lidech potýkajících se s nespravedlností. Matrjonina chalupa je prostě krásná. Sama Matrjona je krásná tím, jak je skromná, dobrosrdečná, prostá. Ráda si čtu o dobrých lidech, protože mi v dnešní době chybí.
Případ na stanici Krečetovka 80%, Matrjonina chalupa 100%, Ve vyšším zájmu 50%
Tritas
  10. 10. 2013, 23:14
V Případu na stanici Krečetovka autor geniálně ztvárnil psychologii čestného, odvážného, pro komunismus nadšeného hrdiny...
...který přesto poslal do lágru nebo na smrt člověka kvůli malichernosti...

-----

“Arčeda? Tohle jméno jsem určitě nikdy neslyšel. Kde to je?”
“To je skoro až u Stalingradu.”
“U Stalingradu,” přikývl Tveritinov. Ale na čele se mu udělaly vrásky. Chvilku se zamyslel a pak se roztržitě zeptal: “Promiňte… Stalingrad… Jak se to jmenovalo dřív?”
A v tu chvíli Zotov jako když dostane ránu palicí! Je to možné? Sovětský člověk, a nezná Stalingrad? To přece není možné! Není! Není! Tomu nemůže věřit!