Holčička a cigareta

Holčička a cigareta Originální název: Petite fille et la cigarette

Atlantis - 2009
ISBN: 978-80-7108-311-5

Atlantis (2009) 978-80-7108-311-5 149

Proti světu plovoucímu v katastrofálně znečištěném vzduchu, žvanícímu o ekologii a zavalovanému všemožnými zákazy, proti vládě nevychovaných dětiček se hrdina knihy, čtyřicátník zaměstnaný na magistrátě, dětinsky bouří: v práci si chodí na záchod potají vykouřit cigaretu. Je přistižen pětiletou holčičkou a tím pro něj začíná pekelná spirála vyšetřování, věznění a marné snahy obhájit se účastí v apokalyptické televizní show... (Založil/a: yarghoul)

Benoît Duteurtre Benoît Duteurtre
*20.03.1960

ForFreedom
  28. 8. 2014, 23:09
Věnovat čas knihám tohohle Francouze není na škodu už jen pro jeho (dnes už, mám tak trochu pocit, výjimečný) bystrý pozorovací talent a samozřejmě pak pro ten „ostrý jazyk“, kterým to vše dokáže výstižně pojmenovat; Duteurtre si totiž skutečně nebere servítky před ničím a vysmívá se všemu a všem - od těch veskrze negativních a kritiku si vysluhujících nešvarů západní společnosti, politiky, lidské hlouposti a omezenosti atd., až po "hodnoty", které by snad jinde víceméně prošly: zde se ale stávají zástěrkou a obrací se ve svůj hodnotový opak... Prostě brilantní satira ze současné společnosti.
Jinak mám pocit, že v poslední době je zrovna Holčička a cigareta zvlášť aktuální – ať už ve smyslu všech těch vesměs absurdních, vždy však jen více svobodu omezujících trendů a zákonů, které nás mají ochraňovat před našimi vlastními rozhodnutími, námi samotnými, tak i v té dokonalé spojitosti médií, masové kultury – reality show - a terorismu, to se zvlášť povedlo!
4/5