Přemyslovská epopej I.

Přemyslovská epopej I.

Podtitul: Velký král Přemysl I. Otakar

Originální název: Přemyslovská epopej I.
Poprvé vydáno celosvětově: 2011

Moba - 2011
ISBN: 978-80-243-4494-2

Moba (2011) 978-80-243-4494-2 622

První část čtyřdílné románové fresky o životě posledních přemyslovských králů.

Historická sága začíná v českém knížectví, rozvráceném rodovými spory, v němž se vlády ujímá mladý Přemysl Otakar I. Postupně upevňuje moc, získává zahraniční spojence a za pomoc císaři získává královskou korunu. Dostane se do sporu s církví, je dán pražským biskupem do klatby, ale dosáhne smíru s církví a vojensky vpadne do rakouských zemí. Jeho politické úspěchy otevírají cestu českému království mezi evropské velmoci 13. století. (Založil/a: al-ma)

Vlastimil Vondruška Vlastimil Vondruška
*09.05.1955

Rames
  19. 7. 2015, 9:47
Román je bezesporu čtivý a příběh dobrodružný ale opravdu mi vadí jak je zde Přemysl vykreslen jako hodný, okouzlující rytíř který své činy řídí srdcem a láskou k vlasti. Trochu věrohodnosti o této postavě by neškodilo.
achilles
  16. 10. 2014, 10:13
To bylo krásné čtení. Chtěl jsem jen zkusit jeden díl, okusit si český středověk a opravdu mě to nadchlo. Ten neustálý boj, ať se jedná o církevní intriky nebo o pravé rytířství, to je nádhera. Budu pokračovat v dalších dílech.
Domovoj
  25. 8. 2014, 8:10
Musím souhlasit s názorem, že kniha určitě stojí za přečtení. Historie nepatří k mým nejvyhledávanějším tématům, obecně dějepis nebyl mým oblíbeným předmětem. Pan Vondruška mi ale přirostl k srdci hlavně díky jeho knihám s postavou Oldřicha z Chlumu. Byla jsem tedy zvědavá, jak se vypořádá s touto částí naší historie. Knížka je hodně čtivá a i přes velké množství postav je i pro "historického laika" srozumitelná. Bylo to pro mě sice občas náročnější čtení, ale nelituji. Myslím, že další díly si také někdy v budoucnu přečtu.
Potulný mnich
  16. 4. 2013, 10:37
Určitě další vydařená kniha Vlastimila Vondrušky. Sice jsem nedal pět hvězd, ale kniha se mi určitě líbila, poutavá, napínavá....
A musím připustit, že lidé v té době si vážili více života než dnes a dokázali ho prožít určitě na plno, to dneska moc lidí nedokáže.
Gustik5
  20. 11. 2012, 22:01
Je mi trochu líto, že tato kniha nestojí nikomu za komentář. Já osobně mám historické romány nesmírně rád, a tato knižní série mi je, už jen díky zvolenému tématu, velice blízká. Ostatně viz můj komentář u jejího druhého dílu- http://www.cbdb.cz/kniha-68544-premyslovska-epopej-ii-premyslovska-epopej-ii ...
Casey
  10. 3. 2015, 11:42
Výborná knížka, už se těším až si přečtu další díly. Taková Hra o trůny z reality dějin :-) Dávám 5 hvězdiček.
Alaglesia
  25. 5. 2014, 17:40
Výborně a čtivě zpracovaná česká historie, a to doknce jedno z méně oblibených období, které se vyskytuje v učebnicích dějepisu a žáci se ho musí našprtat. Vzhledem k tomu, že mám vystudovaný dějepis, lituju toho, že kniha nebyla vydána v době, kdy jsem musela skládat zkoušky z českých dějin, hned by se ta látka učila lépe a člověk by se lépe orientoval. Líbil se mi vypravěčský styl autora, popisy bitev a dialogy....nemůžu jinak, než dát pět hvězd. :-)
Hazakiros
  31. 10. 2013, 19:55
První ze čtyř dílů (děl) , které velice poutavě přibližují nejslavnější část naší české historie. V. Vondruška seznamuje čtenáře svým skvělým způsobem nástup a vládu Přemysla I. Otakara. Díky autorově fundovanosti a spisovatelským schopnostem vznikla velmi čtivá a poučná věc.
V. Vondruška patří všeobecně k mým oblíbeným autorům a opět nezklamal.
melilotka
  29. 8. 2013, 21:21
Na rozdíl od jiných českých autorů si mě Vlastimil Vondruška získal. První díl Přemyslovské epopeje je skvěle napsaný, autor, zdá se, má Přemyslovce dobře zmapované. Člověk při čtení zjistí, že dostat se na český trůn nebylo tak snadné, jak se to zdálo v hodinách dějepisu :-)
DeviR1
  25. 5. 2016, 14:55
Dal jsem knize 100 stran a vzdal jsem to, takže ani nehodnotím. Jediné, co mi na knize přišlo zajímavé, byl fakt, že události zde popisované se skutečně udály a formovaly území, na kterém dnes žijeme. Ale abych se o těchto událostech podrobněji (a nejspíš i poutavěji) dozvěděl, mohl bych si přečíst nějakou literaturu faktu. Myšlenkou, která mi se mi pořád dere do popředí je, že pan Vondruška je velmi dobrý historik, ale ne tak dobrý spisovatel. Jednoduše mě při čtení nezajímal další vývoj, nebyl jsem zvědavý, co bude dál a neoslovila mě ani jedna z postav. Mimochodem postavy mi přišly velmi neuchopitelné až ploché (jak je tady v příspěvcích párkrát zmíněno). Pokud bych měl někomu doporučit historický román z tohoto období, rozhodně by to byly Pilíře země od Kena Folleta.
dov
  25. 4. 2013, 7:38
Přijde mi jako jedna z nejlepších Vondruškových prací. Doufám, že další díly budou podobně vydařené. Moc se na ně těším. Škoda, že z toho asi nikdy nebude velkofilm :)
Pindule
  1. 10. 2013, 7:30
Trošku jsem se bála toho jakou formou bude kniha napsaná, ale mile mě překvapila ... oprášila jsem u ní znalosti ze školy :)
Webgirl
  13. 12. 2014, 21:09
Českou historickou literaturu jsem nikdy moc nevyhledávala, ale tohle je poutavá kniha. Určitě si přečtu další díly i jiné knihy od tohoto spisovatele.
vokur02
  9. 7. 2013, 9:46
Velmi dobré dílo pana Vondrušky. Sice zatím nemohu porovnávat s jinými jeho pracemi, ale tomuto nechybí poutavost, čtivost ani zajímavost z hlediska historického. Už se těším na Václava I.
James
  28. 10. 2016, 21:35
Přečteno přesně za týden, nikdy předtím jsem historické romány nečetl (vždy jen literaturu faktu o historii) a tenhle mě chytil hned po pár stránkách a pustil mě až po dokončení. Teď mám koupené dva další díly a rozečten první z nich.

Jediné, co mě zklamalo je, že u událostí není uvedeno přesnější datování a na začatku každé z knih by se šikly mapky území, o kterých je v knize řeč. Čili to, co je např. na každé knize ze série Hry o trůny...
Ztuin
  7. 2. 2016, 20:01
Čekala jsem od knihy víc. Mám historické romány ráda - obzvláště, jedná-li se o pořádné bichle :-) Jsem ale trochu zklamaná. Hlavně bych vytkla nepovedené dialogy. Takové laciné, jednoduché - pro mě zkrátka nudné :-( Zkusím další díly, třeba to za mě nakonec bude více hvězdiček.
Bedna18
  29. 6. 2014, 12:17
Kniha určitě stojí za přečtení. Nedlouho před tím než jsem ji vzal do ruky jsem dočetl Pilíře země od K. Folleta, pointa celého děje je sice poměrně odlišná ale jedná se také o historický román, a tím pádem mi bylo "mírným zklamáním" poměrná "strohost" popisování některých pasáší (např. bitvy, obléhání hradů, popis křížových výprav, jednání mezi panovníky...). Na druhou stranu ale chápu, že kdyby pan Vondruška psal tímto detailním stylem, tak by kniha měla dobrých 1000 stran a už by možná nebyla tak čtivá. I přes to ale vyjádřil vše podstatné co do tohoto období patří. Číselným hodnocením bych dal knize takových 86%, jinak 4 hvězdy (jednu si nechávám do zálohy pro následující 3 díly Epopeje)
Čeněk Šandera
  9. 3. 2014, 15:06
Historická stránka Přemyslovské epopeje se mi moc líbí. Jenom bych ubral trošku těch charakterových klišé a bylo by to naprosto skvělé.
Murshillish
  9. 10. 2013, 13:26
Kniha pro mě byla velkým zklamáním. Čekal jsem že to bude skvělé dílo, zachycující jedno z nejslavnějších období českých dějin, které by zvedla národní hrdost českého čtenáře zábavnou formou. Bohužel se tak nestalo.
Autor z úchvatného tématu nedokázal v podstatě nic zajímavého vytvořit.
Přirovnal bych to asi takto: Pokácíte majestátní 800 let starý strom a místo abyste z něj udělali luxusní nábytek, tak ho rozřežete na kousky a spálíte v ohni.
Kniha se mi jeví povrchní, neprocítěná, nic neříkající. O pocitu hrdosti nemůže být ani řeč - ani jedinkrát během čtení se nedostavil. Nejde tady o některé špatné vlastnosti postav, ale o neosobní, odtažité podání celé knihy. Doporučoval bych přečíst si Sienkiewicze, nebo třeba aktuálního Cornwella - tak se to má dělat.
Závěrem: nemastná, neslaná kniha, která se ale dá číst pokud nemáte po ruce nic jiného.
suhi
  1. 2. 2013, 16:09
Velmi čtivý román, který mě vtáhl už během první kapitoly do děje a nepustil až do konce. Líbil se mi věrohodně vykreslený vývoj Přemyslovy osobnosti z mladého sebevědomého mocipána v mistrného diplomata, který lišácky využíval přizně těch, kteří mu zrovna byli ku prospěchu. Přes všechny "záporné" vlastnosti mi byla postava Přemysla více než velice sympatická. Do pěti hvězdičky mi chybělo lepší vykreslení některých událostí a osobností, ale pak by měla kniha dvojnásob stran. Těším se na další díl. Pro fanoušky české historie povinná četba, né však už tolik pro hnidopichy hledající chybičky v historických faktech (viz. Dánský vyslanec nosící přilbu s volími rohy po vzoru vikingských předků).
Mercuryal
  23. 1. 2013, 16:56
Doopravdy excelentní. Stylem trochu jako díla Mika Waltariho. Velice povedený historický román, pan Vondruška zvládl dané téma na jedničku.