Kontrapunkt

Originální název: Contrapunt

Mladá fronta - 2011
ISBN: 978-80-204-2144-9

Mladá fronta (2011) 978-80-204-2144-9 199

Nic není bolestnější než ztráta milovaného člověka. A nic není děsivější než pozvolné blednutí vzpomínek na mrtvého. Po dceřině tragické smrti se matka nechce vyrovnat s tím, že čas odvívá kdysi tak živé vzpomínky, které by matka neměla zapomenout. Teprve když začne studovat Bachovy Goldbergovské variace, zabývat se skladatelovým životem, interpretovat notový zápis a hrát tuto skladbu, zjistí, že hudba může být mostem k dceři.

Harmonie, různost forem a tónů Bachovy hudby evokují a najednou přinášejí scény z jejího života s dcerou, od narození po ukončení školy, dny na dovolené, jejich rozdílné představy o životě, ale i okamžiky mimořádné blízkosti. (Založil/a: al-ma)

Anna Enquist Anna Enquist
*19.07.1945

Pani_Buko
  26. 11. 2012, 23:00
Tenká, leč docela obtížná kniha. Velmi doporučuji si při čtení sehnat a několikrát pustit Goldbergovské variace. Popis jejich studia je tak vrstevnatý a barevný, že jsem při sedmé kapitole zjistila, že ač je znám, potřebuji je poslouchat současně, abych si víc uvědomila náladu příslušné kapitoly. A vzhledem k tomu, že v knize jde o něco jiného, rozhodně jsem autorce odpustila historické a jiné nepřesnosti, které pro text nejsou podstatné. Není to historická studie, ale psychologický román... Před časem mě nadchl její román Návrat domů. Tohle je trochu jiná káva, ale taky výborná...