Zimní putování

Poprvé vydáno celosvětově: 2011

Mladá fronta - 2011
ISBN: 978-80-204-2426-6

Mladá fronta (2011) 978-80-204-2426-6 127

Zbrusu nový text nositelky Nobelovy ceny pojednává o útlacích společnosti, o tom, jak se člověk cítí nesvůj ve vlastním těle. Próza začíná líčením dnešního světa (bankovní skandály, únosy dětí atd.), ale stále zřetelněji se autorka vrací ke svému životu včetně komplikovaného vztahu k matce, otcově internaci na psychiatrii, až po ironické zostuzení sebe jako autorky, co "skuhrá stále stejnou písničku". Jde o jedno z nejosobitějších a nejintimnějších děl rakouské spisovatelky. (Založil/a: al-ma)

TomToman
  5. 8. 2016, 11:47
Dočteno- přeříkáno- přežvýkáno- proseto přes sluch i mysl. Z knihy mám pocit otřesného sebeodhalování autorčiny mysli. Motání se v kruhu slov, vše inspirované Schubertovou Zimní cestou. Mnohé myšlenky člověk jen tak neodhalí. Mnozí zažijí u četby textu chuť knihu roztrhat na malé kousky a zase si ji seskládat tak nějak do srozumitelnějšího celku, jen se obávám, že by v zoufalství člověk zůstal sedět s hromadou útržků v klíně....
cmuchal
  28. 7. 2016, 13:43
Po literárním zážitku s J. Barnesem mám podobnou zkušenost se Zimním putováním Elfriede Jelinek, které se mi četlo také pomaleji kvůli mé pečlivé analýze každé věty!! Většině lidem, kteří přijdou s tímto dílem do styku se určitě nebude líbit chaotičnost textu, ale mě to přišlo naprosto správné a nevyumělkované. Autorka se věnuje v tomto díle například času, milostnými i dalšími vztahy a rakouské politice
Fešná Bleška
  7. 4. 2015, 18:12
Jelineková je v Rakousku už téměř národním symbolem, ale i tak se o ní v Česku téměř nemluví. Náhodou se mi do ruky dostala tahle knížka s tím, že je to nějaký divný shluk do sebe nezapadajících vět, a tak jsem ke knize přistupovala s nedůvěrou. Ale byla jsem velmi mile překvapena - po chvilce přemýšlení se z toho vyklubala úžasná psychologická kniha, nicméně by šlo na té složitosti ještě trochu ubrat.
PS. Klobouk dolů před překladatelkou, tohle přeložit musela být hrůza.