Žena, která se ponořila do srdce světa

Žena, která se ponořila do srdce světa
Originální název: La mujer que buceó dentro del corazón del mundo
Poprvé vydáno celosvětově: 2010

Jota - 2011
ISBN: 978-80-7217-932-9

Jota (2011) 978-80-7217-932-9 229

Když Isabelle přijíždí do mexického Mazatlánu, aby převzala vedení rodinného podniku, najde v domě své zesnulé sestry opuštěné divoké děvčátko, které neumí mluvit. Díky Isabellině vytrvalé péči se autistická Karen naučí mluvit, číst a psát, začne chodit do školy, dokonce vystuduje zootechniku na univerzitě, i když propadá z většiny předmětů. Odhodlaná chránit život v oceánech a proměnit rodinný podnik v první humánní továrnu na tuňáky se nakonec stane největší obchodní magnátkou tuňákového průmyslu na světě. Má podporu ekologických organizací, slávu a bohatství, přesto dospěje k šokujícímu rozhodnutí.

Karen navždy zůstane svéráznou podivínkou, která se pro uklidnění věší ze stropu v potápěčském úboru a svět tuňáků v moři je pro ni srozumitelnější než svět lidí na zemi, kde musí kvůli své odlišnosti čelit řadě trapných a komických situací.

Výjimečná kniha Sabiny Bermanové je krásnou a dojemnou pohádkou pro dospělé s prvky magického realismu, kde se stírají hranice mezi obsahem a formou, protože se na svět díváme pohledem autistické Karen a její čisté duše. (Založil/a: al-ma)

Sabina Berman Sabina Berman
*21.08.1955

psychoklara
  8. 8. 2015, 19:56
Trochu slaďácký název knihy bych spíš přejmenovala na neoriginální, ale více výstižné "O tuňácích a lidech". Příběh Karen je zajímavý především díky jejímu odlišnému pohledu na svět, který přináší hodně vtipných situací a zároveň nezkresleně popisuje přístup lidí k potravinářskému průmyslu. Nejednoho vegetariána nebo naopak masožrouta určitě donutí k zamyšlení, protože Karen nikomu nevnucuje nějaké názory nebo srovnání, prostě informuje o faktech, které jsou nedílnou součástí jejího skromného života. A to je právě to, v čem je Karen a celá tato kniha vlastně geniální.
Vřele doporučuji k přečtení.
Pim
  2. 5. 2014, 22:54
Moje čtvrtá kniha přibližující svět autistů. Skoro si říkám, že mají svět jednodušší. Až na to, že musí žít mezi námi. Abych se lépe vyjádřila - tak jak je popisován svět očima autisty mi najednou připadá mnohem normálnější - žádné zbytečné výmysly o citech, vztazích, myšlenkách. Tahle kniha mi i ukazuje vlastní zabedněnost ve vztahu ke zbytku planety. Ale ještě nejsem u konce…
Líbí se mi příběh pana Goulda a jeho 360stupňová pleš - a jeho kanál…

Tak dočteno. Pěkná knížka. Možná ani tak moc o autismu, jako o vnímání světa, hodně k zamyšlení, občas k zasmání. Ráda bych si někdy přečetla znovu.
Michelle
  18. 3. 2012, 22:27
Strhující příběh mladé autistky, vyprávěný jejíma očima, je výpovědí o tom, jak autisté vnímají "náš" svět (nebo alespoň, jak se MY domníváme, že ho vnímají)i o tom, jak lidé vnímají autisty. Kniha je neuvěřitelně čtivá.
Luroviel
  12. 2. 2015, 12:40
Asi by mě nenapadlo podívat se na svět z jejího úhlu pohledu. Z pohledu Karen je svět jednoduchý, složený z věcí které prostě jsou a složitý, protože lidé si o světě vymýšlí spousty nesmyslů. Knížka mě uchvátila a přečetla jsem ji za 24 hodin :) A jak jsem ji tak četla, říkala jsem si, co je v našem myšlení a chování paradoxů způsobených naší výchovou a vůbec se Karen nedivím, že pro ni bylo tak těžké se v tom světě naučit žít, žít podle jeho pravidel, protože opak je nepřípustný...
Marionett
  27. 1. 2012, 18:52
Nádherný příběh očima autistky o tom jak odlišně vnímá tento svět. Dojemný příběh o odlišnosti, svobodě, lásce k přírodě a vděčnosti.