Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Parrot a Olivier v Americe

92%
5 5
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Parrot a Olivier v Americe
Autor:
Originální název: Parrot and Olivier in America
Poprvé vydáno celosvětově: 2010

Nejnovější vydání:
Jota - 2011
ISBN: 978-80-7217-919-0
Počet stránek: 495
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem
Kde kniha žije?
v oblíbených 1x v oblíbených
v přečtených 11x v přečtených
v knihovně 11x v knihovně
k přečtení 10x k přečtení
právě čte 1x právě čte
si přeje 0x si přeje
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
Jota (2011) 978-80-7217-919-0 495

Spisovatel Peter Carey oživuje velkého francouzského filozofa Alexise de Tocqueville a jeho cestu do Ameriky, z níž vzešlo dílo Demokracie v Americe – první velká studie o mravech, morálce a politice ve Spojených státech, prostřednictvím fiktivních postav Oliviera de Garmonta a Johna „Parrota“ Larrita, jeho sluhy a špicla zároveň.

Olivier je syn francouzských šlechticů, kteří jen tak tak během revoluce nepřišli o hlavu. Je to nešťastník se špatným zrakem, chorobně opečovávaný matkou, snob, který má za to, že šlechta má absolutní právo povyšovat se nad každého. Parrot (nebo také papoušek) je naopak synem potulného anglického tiskaře, jako dvanáctiletý utíká do Paříže, kde se stává v Olivierově rodině sluhou. A když odjíždí Olivier do Nového světa studovat vězeňský systém, ač si chce ve skutečnosti jen zachránit krk, k pramalé radosti je Parrot vyslán s ním. Děj cesty je vyprávěn střídavě z perspektivy obou protagonistů jako pikareskní dobrodružství lásky a politiky na pozadí dějin staré vlasti a v perspektivě dobývání nových zemí. Navzdory okolnostem vzniká mezi oběma přátelství.

Kniha Parrot a Olivier v Americe byla v loňském roce v užším výběru na nejvyšší britské literární ocenění Man Booker Prize. (Založil/a: al-ma)

(více)  

Štítky

více  
Peter Carey Peter Carey
*07.05.1943

Další díla
Zobrazit další díla autora  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

Asjadah
100% 100% 100% 100% 100%
  12. 4. 2016, 13:12
Mistrovské dílko po stylistické stránce. Skvělé počteníčko, přestože pro mne některé pasáže byly občas trochu složité. Úžasně jsem se bavila a soucítila s každodenními tragédiemi a vítězstvími Lorda Migrény, Parrota i dalších hrdinů. Stejně tak mě zaujalo i střídání dějových rovin – příběhu cesty do Ameriky s líčením minulosti Parrota Larrita.
vitek.linek
100% 100% 100% 100% 100%
  28. 4. 2012, 13:52
19. století v USA mě fascinuje a Demokracie v Americe je slavná kniha, takže toto pro mě byla citová záležitost. Napsané je to pěkně, čtivě a člověk se při tom i ledacos dozví. Děj je poutavý, i když na něm to nestojí. Pokud bych měl mít nějakou výtku, tak místy mi autorův styl připadal až příliš přeumělkovaný, nebyl jsem si jistý, co se to tam vlastně děje.