Ilustrado

Poprvé vydáno celosvětově: 2008

Jota - 2011
ISBN: 978-80-7217-915-2

Jota (2011) 978-80-7217-915-2 362

Jednoho dne je z řeky Hudson vytaženo potlučené tělo Crispina Salvadora, kontroverzní celebrity filipínské literatury. Zároveň se ztratil i jediný rukopis jeho poslední knihy, která měla odkrýt korupci filipínských vládnoucích rodin. Salvadorův student Miguel se pouští po stopách svého učitele, vrací se domů, do země vystavené bezohlednosti a zuřivému drancování. Při svém pátrání se vrhá do studia Salvadorova literárního díla – jeho poezie, povídek, rozhovorů, románů i pamětí, aby mu pomohly odhalit smrt svého učitele. V knize tak postupně splývají hranice mezi životem a uměním, mezi mladým literárním učněm a jeho učitelem.

Román se dočkal bouřlivých ohlasů, vzbudil značný rozruch i na internetu a o fiktivním protagonistovi najdeme příspěvky například na Wikipedii. V roce 2008 získal literární cenu Dona Carlose Palancy za anglicky psaný román a v tomtéž roce i Man Asian Literary Prize, udělovanou každoročně za nejlepší román asijského autora psaný anglicky či přeložený do angličtiny.

Roku 2010 obdržela kniha ocenění Federací québeckých spisovatelů Paragraphe Hugh MacLennan Prize a také postoupila do finále Grand Prix du livre de Montréal, kam se dostala v historii této ceny jako jedna z mála anglicky psaných knížek. (Založil/a: al-ma)

Miguel Syjuco Miguel Syjuco
*17.11.1976

teite
  13. 9. 2014, 13:49
Trvalo mi opravdu dlouho, než jsem se do knihy začetla. Je opravdu výborně napsaná, má překvapivý závěr, ačkoli úryvky ze Salvadorových děl mě vesměs spíš rušily, než že by něco dodávaly ději. Jelikož o filipínských dějinách nevím zhola nic, místy jsem se poučila, jindy mě kulturně-historické vložky tak trochu nudily. Za přečtení kniha určitě stojí.
Preambule
  9. 10. 2015, 22:55
Znouzectnost koupené za dvacku v levných knihách měla překvapivý charakter. Po dlouhé době zase román, který stojí za to číst. Inteligentní, návykový (ač až tak zhruba od druhé poloviny), vtipný a silně současný.
Tahle kniha je jedna velká postmoderna, hlavně v skladbě děje. Útržkovité pasáže z fiktivních bulvárních deníků, blogů, úryvky z (fiktivních?) knih od (fiktivního?) autora od jiného (fiktivního?) autora, úryvky ze životopisu,jakýsi deník autora//hlavního protagonisty/reálného spisovatele a pohled publicistický jaksi třetím okem na "našeho unaveného protagonistu". A tohle všechno se po polovině spojí v jeden emočně silně a precizně rozporcovaný kousek, a vše, o čem jsme si mysleli že už víme a v čem se vyznáme se najednou shodí.
Precizní hříčka se čtenářem. Trochu filipínské exotiky a revoluce. A jeden (fiktivní?) kvalitně naporcovaný příběh, který vás (pokud nehledáte snadno stravitelné romanťárny a postpubertální příběhy o dvou lidech co mají nějakou schopnost/žijí v postapo-světě/žijí ve fantasy světě a přes různé překážky a milostný trojúhelník jsou zase spolu) totálně dostane.