Probouzení

Probouzení

Podtitul: příběh o nečekaném probuzení ze spavé nemoci

Originální název: Awakenings

Dybbuk - 2010
ISBN: 978-80-7438-031-0

Dybbuk (2010) 978-80-7438-031-0 461

Ve své nejzásadnější knize neurolog Oliver Sacks přibližuje neobyčejné příběhy dvaceti pacientů dlouhodobě žijících v nemocnici pro chronicky nemocné. Tito lidé přežili pozapomenutou velkou epidemii spavé nemoci, jež ve dvacátých letech minulého století zasáhla celý svět. Podivuhodné explozivní probuzení ze somnambulního, často absolutně nehybného a na vnějším okolí zcela závislého stavu, ve kterém přežívali několik desetiletí, umožní až použití nového léku, L-DOPY. Dozvíme se tak podrobně a z první ruky (neboť autor vyznává osobní přístup a setkání s pacienty tváří v tvář), jaký byl jejich život předtím, jak absolutně "zpomalení" byli, a jak se postupně probouzeli, stávali aktivnějšími, doslova "zrychlenějšími", vraceli se do života, ve světě, který byl pro ně úplně nový a cizí, a jak se vypořádávali s leckdy druhým pólem: tiky, nutkáním, patologickou euforií. Osudy jednotlivých pacientů se liší, jak co se týče rodinné situace, věku, kdy je nemoc postihla, tak i anamnézou či reakcí na lék.

Neobyčejné a dojemné příběhy, které kniha vypráví, ze začátku odbornou veřejností přijímaná kontroverzně, dnes oslavovaná jako lékařská klasika, vyšly poprvé v sedmdesátých letech a od té doby inspirovaly vznik televizního dokumentárního filmu, rozhlasové hry, divadelní hry dramatika Harolda Pintera a celovečerního filmu Čas probuzení nominovaného na Oscara v hlavní roli s Robertem De Nirem a Robinem Williamsem. (Založil/a: al-ma)

teite
  1. 12. 2013, 19:37
Viděla jsem nejprve film, teprve pak jsem se chopila knihy, a musím říct, že v tomto případě je to nejspíš dobrý postup, i když by to jistě šlo i opačně. Obojí se podařilo, a to se zpravidla říct nedá.