Heřmánkový palouk

Originální název: The Camomile Lawn

BB art - 2011
ISBN: 978-80-7461-012-7

BB art (2011) 978-80-7461-012-7 320

Příběh o mladých lidech ve válkou rozvrácené Británii

Píše se srpen 1939 a pět mladých bratranců a sestřenic se sjíždí do Cornwallu, aby v domě své tety strávili letní prázdniny a jako každý rok uběhli svůj rituální ,běh hrůzy‘. Všem je devatenáct. Oliver, který se právě vrátil ze Španělska, kde bojoval v občanské válce, je beznadějně zamilovaný do krásné, ale vypočítavé Calypso. Dále tu jsou sourozenci Polly a Walter, pak David a Paul, pastorova dvojčata, co se velmi přátelí s Polly. Nakonec tu máme desetiletou Sofii, sirotka od narození, nemilovanou ani tetou, ani strýcem. Smráká se, záhy bude vyhlášena mobilizace a životy všech mladých lidí projdou nenávratnou změnou.

Heřmánkový palouk popisuje život těchto chlapců a dívek jak ve válce, tak v míru, v průběhu dospělosti i stáří. Jsou totiž navěky propojeni ztrátami a láskou, svazky rodinnými i přátelskými. Jak dospívají, bojují nejenom o přežití, ale i o to, aby zůstali věrni sami sobě a těm, které milují. (Založil/a: Antonín)

tresnulka
  20. 10. 2013, 10:55
Ze začátku si říkám,co to bude za hloupost?A pak jsem se od knihy nemohla odtrhnout:-)Mě osobně se strašně moc líbila!
long.tall.sonny
  26. 7. 2014, 7:08
Nevím, co si o téhle knížce myslet. Na jednu stranu jsem se od ní kdovíproč nemohla odtrhnout (hlavně od první poloviny), ale hrozně mi trvalo, než jsem si vypěstovala nějaký vztah k jednotlivým postavám, které jednají poněkud zkratkovitě, a proto jsem jim často pořádně nerozuměla. Dala bych tři hvězdičky, ale dávám dvě, protože mi navíc vadilo, jak je knížka někdy nevhodně vulgární až obscénní.
EVASO
  7. 6. 2013, 12:55
Myslím, že taková idyla přátelství a vazeb to nebyla. Z knihy čiší i proradnost angličanů,
jejich nenávist vůči cizincům, židům a mnohdy i obdiv k nacistům. Nevěřili vůbec v existenci koncentráků, neměli rádi děti z Londýna, které byly ukryty na venkově před bombardováním. Snažili se sami nějak válku přežít, neradi se podřizovali přídělovému systému, snažili se bavit a pokud to šlo, tak spal každý s každým. To je lidské, ale neměli vůbec ponětí, co se děje na kontinentě, na jiných bojištích. V jiných knihách se líčívá hrdinný postoj a vstřícnost angličanů ve válce. Chce se mi věřit i tomu, takže asi byli "různí", tak jak jinde. Kniha je moc dobrá, zajímavě napsaná.