Originální název: Kleine Kirchengeschichte

ISBN: 80-7195-082-3

Karmelitánské nakladatelství (2006) 80-7195-082-3 398
Zvon (1995) 80-7113-119-9 358
Zvon (1992) 80-7113-008-7 333

Publikace Augusta Franzena přináší koncentrovaný a odborně fundovaný přehled dějin katolické církve na pozadí obecné politické, sociální a duchovně kulturní situace od dob vzniku Nového zákona až po dnešní problémy světové církve.

Přínos knihy je mimo jiné v skutečně čtivém literárním vyjádřením, které je stručné, ale současně obsažné a srozumitelné.

Autor se nevyhýbá ani tématům, která jistě nejsou pro církev příjemná, zachycuje pravdivě její problémy, historické omyly i hříšnost jejích představitelů. malé dějiny církve se často čtou jako historický román, a nejsou tedy určeny jen pro odborníky. (Založil/a: vladislaus)

August Franzen August Franzen
*12.02.1912 - †30. 3. 1972

vladislaus
  27. 5. 2014, 12:56
Dějiny církve jsou dějinami moci, ne dějinami víry. Já tvrdím, že katolická církev je nejzločinnější organizací všech dob. Tento katolický autor se to snaží zamlžit. Vždyť katolická církev je ta pravá. Už na začátku knihy se opírá o dogma.: " Je nemožné, aby se apoštolové mýlili. " To, že se církev přimkla k světské moci, je její největší chyba, a i autor přiznává, že církevní nejvyší hierarchie nepochopila demokratická a republikánská hnutí, a tvrdošíjně se opírala o monarchy. Bůh snad chtěl, aby nám panovali degenerovaní králové a císaři?
Pend
  12. 8. 2012, 19:54
Knížka je dobře napsaná, o tom žádná. Spíše bych polemizoval s vyhýbáním se nepříjemným tématům, které jsou v knize opravdu jen velice lehce naznačeny a o řadě věcí se kniha vůbec nezmiňuje.
Hledající
  2. 10. 2016, 17:00
Faktem je, že tato kniha pro mě byla určitým zklamáním, čekal jsem větší sebereflexi k vlastní "nedokonalé" historii. Na toto téma bych spíše doporučoval "Malé dějiny katolické církve" od Hanse Künga (jako autora ho mám rád a zde je rozhodně "otevřenější", přestože pro mnoho lidí může být jeho osoba dost kontroverzní). I když mohu mít výhrady k institucionální církvi, rozhodně nekritizuji víru jako takovou, přestože se již delší dobu nacházím "na druhém - racionálním - břehu".
Děčínský
  2. 5. 2016, 18:55
Je vidět jak je katolická církev aktivní. Mám vydání z r. 1992 (Zvon, České katolické nakladatelství), dále je uvedeno (v záhlaví) vydání z r. 2006. Já jsem si knihu koupil abych se něco bližšího dozvěděl z dějin, ale vím, že to je to zde jen zoufalá snaha církve udržet se v jakémsi povědomí společnosti jako důležitá organizace. V minulosti se církev zmocnila monopolu na informace a vzdělání a dodnes o to bojuje, přes nesporné vědecké důkazy, si stále řada politiků "udržuje" církev jako brzdu lidské inteligence! Jaká byla církev v praxi je třeba hledat i v jiných publikacích: Člověk mimo zákon (F. Arnau, Orbis, 1966/9).
Londi
  30. 11. 2012, 21:31
Přehled dějin je to dobrý, vše důležité je zde dobře popsáno. Jen bych vytkla autorovi jeho neobjektivitu, celým dílem se totiž jako červená nit vine jeho osobní názor na věc - tedy silně prokřesťanský. Myslím, že publikace podobného ražení by měly tohoto být oproštěny.