Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Bílý král

100%
5 1
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Bílý král Originální název: Fehér király

Nejnovější vydání:
Dybbuk - 2008
ISBN: 978-80-86862-67-5
Počet stránek: 261
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem
Kde kniha žije?
v oblíbených 0x v oblíbených
v přečtených 4x v přečtených
v knihovně 0x v knihovně
k přečtení 4x k přečtení
právě čte 0x právě čte
si přeje 0x si přeje
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
Dybbuk (2008) 978-80-86862-67-5 261

„Je vám deset nebo jedenáct a jeden z rodičů se vám najednou ztratí. Prostě musí s kolegy odcestovat za prací. Vy se k tomu náhodou nachomýtnete, a už v tu chvíli tak nějak tušíte, že ho dlouho neuvidíte, jestli vůbec. Odteď je život představa podzimu na mořském pobřeží. Pár komiksových sešitů a haraburdí pod vaší postelí. Život je sladký kaštanový tunel, který vám matka s vynaložením i těch prostředků, které nemá, připraví k narozeninám, aby si na něm smlsli jiní. Ano, život je sladký. Život je první přivonění k vlasům vaší spolužačky. Život je šedivé město kdesi v Rumunsku. Bezstarostná osmdesátá. Jenže vy jste se asi narodili v té horší části světa...“

Řadou cen ověnčený a do mnoha jazyků přeložený zpola autobiografický román Bílý král popisuje očima jedenáctiletého chlapce život v komunistické diktatuře poloviny osmdesátých let. Hrdina dětsky naivním tónem vypovídá o všednostech každodenního života a v jeho spontánním a překotném projevu vnímáme směs strachu a naděje, krutosti, lásky, vzdoru a bezbrannosti.
Do jeho vyprávění, kdy chlapec konkrétními příhodami vykresluje jak obtížnou situaci své ponížené a znesvářené rodiny, tak čas strávený ve škole či odpolední hry s přáteli a boje s nepřáteli, jsou však vetknuta neodbytná chapadla všudypřítomné totalitní moci. Ta má mimo jiné na svědomí, že v popisu chování a vzájemných vztahů jak mezi dětmi, tak zejména mezi dospělými převládá krutost či přinejmenším velká lhostejnost. (Založil/a: al-ma)

(více)  

Štítky

více  
György Dragomán György Dragomán
*??.??.1973


KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace