Migréna

Originální název: Migraine

Dybbuk - 2012
ISBN: 978-80-7438-051-8

Dybbuk (2012) 978-80-7438-051-8 440

Ve své první knize z řady bestsellerů světoznámý neurolog Oliver Sacks netradičně pojednává o migréně, onemocnění, jež postihuje až pětinu žen a šest procent mužů. Detailním přiblížením této nemoci všem lidem s „bolestmi hlavy“ ukazuje, že trpí nejspíše neurologickým, po všech stránkách složitým onemocněním, které v jejich životě sehrává jedinečnou roli a je jakýmsi jejich určitým a osobitým „výrazem“.

Migréna tak z tohoto pohledu není nepřítel, jehož je třeba se co nejrychleji zbavit. Je to naopak životně důležité sdělení organismu, kterému je nutno naslouchat, porozumět mu a adekvátně na ně reagovat. Jelikož migréna se vyznačuje mnoha odlišnými projevy, které se mohou výrazně lišit od pacienta k pacientovi, je třeba vždy zvolit individuální přístup beroucí ohled na pacientovu anamnézu, rodinnou historii, biologické a psychologické pozadí.

Autor během svého života léčil více než tisíc migreniků a nastudoval historické prameny vztahující se k bolestem hlavy. V knize se čtenář dozví podrobnosti jednotlivých případů i okolnosti, které je třeba brát v úvahu při léčbě tohoto náročně léčitelného onemocnění. Dočteme se mimo jiné i o častých matoucích příznacích, které migrenici zakoušejí, například o zvláštních zrakových halucinacích a pokřiveném vnímání prostoru, času a tělesného obrazu, zvláštních stavech, které našly své vyjádření v mnoha uměleckých dílech. (Založil/a: al-ma)

#zdraví

teite
  4. 6. 2014, 13:06
Těžko se mi tato knížka hodnotí - po odborné stránce by to bylo na pět hvězd: pokud byste potřebovali vědět něco o migréně, tady to najdete. To je zde ovšem na úkor čtenářského zážitku, takže za "čtivost" by byly hvězdy tři. Většina odborných knih by byla po literární stránce spíše na palec dolů, takže to je veliká pochvala, to jen že jsem se u Sakse tak namlsala, že když to člověk nečte jedním dechem, připadá mu to nudné :-)