Skeptikova dovolená

Originální název: Skeptikova dovolená

Dybbuk - 2011
ISBN: 978-80-7438-058-7

Dybbuk (2011) 978-80-7438-058-7 115

Skeptikova dovolená vytváří rozmanitý, a přitom poeticky sourodý prostor, do něhož nás Jan Kosek zve pomocí nikoli v současnosti hojně rozšířeného volného verše, ale štěpného rýmu, který se mu osvědčuje pro postižení několika oblastí vnímání. Dotýká se absurdity dnešního dění, v němž je všechno jakoby bez ladu a skladu vždy a všude možné. Ovšem zdánlivě surrealistická zůstává především nahlížená skutečnost, báseň – její karikatura – je jednak přísně realistická, jednak vede vtipnou hru na paradox vážného a nevážného. Texty se s rázností epigramů strefují do sporných či směšných míst společensko-politické, multikulturní, historické i národní sféry. Nechybí nota lyrická a transcendentní. Na oko sebejisté „náboženství“ dneška autor myšlenkově kontruje všudypřítomným požadavkem poctivosti vůči vlastní identitě. (Založil/a: al-ma)