Orangutan v továrně

Originální název: Orangutan v továrně

Dybbuk - 2008
ISBN: 978-80-86862-54-5

Dybbuk (2008) 978-80-86862-54-5 62

Lubor Kasal se ve své nové knize poezie Orangutan v továrně představuje v plné básnické síle. Jeho zřejmá inspirace surreálnou imaginací a propojování vzájemně vzdálených motivů a situací je ale vpředeno do složité vnitřní logiky textu, v němž drsně a naléhavě zaznívá civilizačně kritický tón. Děje se tak nejen prostřednictvím řady odkazů, aluzí či parafrází, ale i skrze místy až experimentální hru s jazykem.

"Milý Orangutane,
když jsme tehdy začali (L. K., já a tatínek) tu hru s bublinami a někdo z nás přivolal příšeru, která se začala dobývat do bytu nějakého panelákového inžinýra, vůbec jsme netušili, co z toho nakonec vzejde. Ten byt byl pro přízrak příliš těsný a nájemník, navzdory vysokoškolskému vzdělání, nebyl s to překročit svůj komunální stín... Z přízraku ses nakonec vyklubal Ty, vzrostlý orangutaní samec nadaný lidskou řečí, a jak šel čas, zaplétal ses do trapných přízemních dějů, chtějů a nechtějů ostatních postav a ani Tvůj transprimátský nadhled Ti nebyl nic platný." (Založil/a: al-ma)

Lubor Kasal Lubor Kasal
*24.01.1958