Originální název: The Mysterious Stranger

Maťa - 2015
ISBN: 978-80-7287-203-9

Maťa (2015) 978-80-7287-203-9 139
Naše vojsko (1961) 396

Děj Tajemného cizince se odehrává v roce 1590 v rakouské vesnici Eseldorf, neboli Oslov, neboli vesnice hlupáků. Děj není nijak epický, nejde o žádnou vystavěnou zápletku, spíše jde o filozofické úvahy psané románovou formou. Jde o řadu symbolů, odkazů a paralel na reálné fungování života, něco jako popis ne příliš zábavného Kocourkova. Už samotný název vesnice Oslov a úvodní věty, kde se dozvídáme, že tam děti školou nijak netrápí, spíše je učí být dobrými křesťany, neboli nemyslet, nebádat, nemít vlastní názor, ale poslouchat, neptat se a začlenit se do stáda. (Založil/a: lukyn)

Bruncvik
  17. 11. 2015, 23:52
Zábavná, sarkastická, chytrá kritika lidského rodu. V této knize, na rozdíl od mnoha jiných, nejde o to, co je dobré a co špatné. Twain tu podává kritiku nás všech - bez ohledu na roli, kterou zastáváme a jakým způsobem se nám ji (ne)daří hrát. Bylo příjemné nenamáhat se s rozlišováním dobrého a špatného, protože obojí je lidské a sarkastický popis je tu mířen na nelogické, hloupé, směšné a domýšlivé chování lidí všeobecně...Ten nadhled spojený s postavou anděla Satana mě hodně bavil!
Martin_cz
  13. 5. 2014, 8:22
Tohle jsem od Marka Twaina nečekal. Narážka na křesťanství z filosofického hlediska. Zajímavé, že svou tvorbu ukončil takhle, ale zpětně se to asi dá chápat.
postoran
  17. 7. 2016, 19:14
Literární skvost. Nadčasové dílo, které lze zasadit do všech období lidských dějin. Dílo přináší filozofické úvahy nad podstatou a smyslem lidského živa, nad každodenním jednání člověka a celkovým směřováním vývoje lidského pokolení. Twain prostřednictvím postavy anděla Satana nutí každého čtenáře, aby se zamyslel nad vlastním životem, nad jednáním v konkrétních životních situacích. V příbězích, které Satan objasňuje, musí čtenář zákonitě najít paralely svého života. Dílo čtenáře nutí, aby přemýšlel nad tématy, které si většina lidí ani neuvědomuje nebo je bere jako přirozenou součást svého života.