Silou svého zraku

Originální název: The Stress of Her Regard

Laser-books - 2011
ISBN: 978-80-7193-339-7

Laser-books (2011) 978-80-7193-339-7 568

Tim Powers nás opět zavede na počátek devatenáctého století, tentokrát v příběhu lékaře Michaela Crawforda, jenž se po svatební noci probouzí zbrocený krví vedle zmasakrovaného těla zavražděné manželky. Aby unikl oprátce - třebaže si z uplynulé noci na nic nevzpomíná - nezbývá mu než uprchnout před zákonem i vlastním svědomím. Jeho jedinou nadějí jsou proslulí - a také skandální - angličtí básníci: Keats, Shelley a lord Byron. To oni mu pomohou pochopit nestvůrnou sílu, která je jeho prokletím a současně ochranou. Crawford má totíž ještě jednu, tajemnou manželku, kterou Keats nazývá la belle dame sans merci. Je stejně krásná jako zlá a ovládá prastarou sílu, která se přičinila o vznik stovek legend… A nyní ohrožuje život svého milence.

Román je mistrovskou ukázkou autorovy nepřekonatelné schopnosti připravit fascinující směs historických faktů a nadpřirozených úkazů. V podstatě jde o upírský příběh, ale na hony vzdálený klišé nocí pobíhajících monster, jak už lze ostatně od spisovatele takového talentu čekat. (Založil/a: Cirdan)

cravatta
  5. 2. 2015, 15:33
Musím říct, že když jsem knihu četla poprvé, tak jsem se na ni asi dostatečně nesoustředila a nebavila mě, ale po druhém přečtení mi přišla skvělá, všechno pěkně promyšlené. Básnické trio prostě nemělo chybu a Michaelův příběh mě dostal :).