Dny opuštění

Kniha Zlín - 2011
ISBN: 978-80-87162-88-0

Kniha Zlín (2011) 978-80-87162-88-0 186

Edice: Track

Román Dny opuštění, jehož hlavní hrdinkou je překladatelka Olga, se odehrává v Turíně, kde Olga žije v malém bytě s manželem Mariem, dvěma dětmi a psem. Děj začíná v okamžiku, kdy manžel, zdánlivě bezdůvodně, od rodiny odchází. Olga si zprvu nedělá starosti, nepochybuje, že se Mario opět brzy vrátí. Postupem času však naděje na manželův návrat mizí. Olga v noci nemůže spát, sleduje pornografii, která se jí během dne promítá do života. Pomalu přestává zvládat základní činnosti, ztrácí se ve světě vzpomínek na rodnou Neapol a smyšlených představ. Byt se jí stává vězením... I ve svém druhém románu se Elena Ferrante noří do duše ztrápené ženy. Probírá s ní její vzpomínky i smyšlené představy, pomáhá jí najít cestu z bezútěšné situace.

Kniha byla roku 2005 zfilmovaná italským režisérem Robertem Faenzou. Jednu z hlavních rolí si v něm zahrál i oblíbený hudebník Goran Bregovic. (Založil/a: al-ma)

Elena Ferrante Elena Ferrante
*??.??.1943

Nifrea
  2. 12. 2016, 13:09
Musím říct, že už dlouho jsem nečetla knihu, kde by mě hlavní hrdina/hrdinka tak rozčilovala. Postupně se to rozčilení měnilo až na opovržení a totální nechuť, protože to, jak se hlavní postava dokáže zachovat ke svým vlastním dětem a k psovi, který je stejně jako děti v jejích "spárech" úplně bezmocný, to se opravdu nedá omluvit ničím. Chápu, že se autorka snažila vykreslit to, jak se z vyrovnané ženy během jednoho dne může stát totálně destruktivní osoba - nejen ke svému okolí, ale i k sobě samé, ale moc mě to nepřimělo k soucitu,spíš mi to přišlo jak vykreslení sobectví a naprostého ponoření se do vlastního pocitu osamělosti. Ale pořád si to hlavní hrdinka zvolila sama. Tahle kniha mi bohužel nic nedala, vlastně jsem se jen naštvala,-).