Člověk Anděl

Člověk Anděl Originální název: Mensch Engel

Kniha Zlín - 2011
ISBN: 978-80-87162-47-7

Kniha Zlín (2011) 978-80-87162-47-7 220

Leonard Anděl, bezmála třicetiletý číšník v kolínské restauraci, sepisuje v mnoha verzích svůj dosavadní životní příběh, aby si konečně ujasnil, kdo je, a našel si v životě místo. Hledá lásku, vlastní identitu, svou pravdu. Ohlíží se zpět na uplynulých deset let a líčí eskapády svého života od maturity, přes coming out, studentská léta ve Vídni, pobyt u sestry ve Francii až po vztah s Borisem, s nímž se po několika sebevražedných pokusech odhodlá dál žít. Psaní se mu stává autoterapií. Ve vzpomínkách však Andělovi splývá realita se sny, halucinacemi a představami. Nechává se unášet fantazií a některé scény tak stále přepisuje.

Günther Geltinger zpracovává téma mnohokrát zmapované, ale podává je jako individuální boj svého tápajícího alter ega a při hledání vlastní cesty se odvážně opírá o jazykové experimenty. (Založil/a: al-ma)

cmuchal
  10. 3. 2015, 15:58
Obsahuje spoiler spoiler Velice smutné, jak je čtenáři tato kniha opomíjena a umístěna ve stínu oproti bestsellerovým slaboduchým dílům. Gunther má originální styl psaní, popisuje přímo, jak přemýšlí. Hlavní postava sepisuje své zážitky z pubertálních let, kdy prošla coming outem, mnoha láskami a útrapami až do současnosti, kdy má "stabilnější" vztah s přítelem. Hned na začátku mě dostane komická situace, kdy souloží v autě s jistým klukem a nachytá je starší paní, která zaskočením chudáka svého psíka ani nenechá dokonat potřebu. Geltinger se mi zamlouvá, že se nestylizuje do něčeho, co není, nebojí se věci napsat takové, jaké jsou.

Komentář určitého velice kvalifikovaného "doktůrka na lidskou psychiku" hlavní postavy:

„Můj existenciální konflikt mezi mým nitrem a zevnějškem, ten boj na život a na smrt mezi andělem a člověkem, respektive mezi andělem a mnou je pouhopouhá simulace takříkající vypečený švindl, což je ale na druhou stranu, myslím si, naprostá drzost, grandióozní skandál.“

Charakterizace pekla:
„V pekle je rachot a chaos a zkažený vzduch jako v pokoji adolescenta. V pekle se povalují krabičky od cigaret, vyjedené sáčky od chipsů, blikající dálková ovládání a zmazané polštáře s bílými psími chlupy. V pekle je pokoj, kuchyně, koupelna a lino na podlaze pokryté haraburdím a hromadami špinavého prádla. V pekle není pro Anděla místo, v pekle je plac jen pro plasty, plechovky a pekinéze.“