Malloryho druhá smrt

Malloryho druhá smrt

Podtitul: Záhada Mount Everestu

Originální název: Mallorys zweiter Tod. Das Everest Rätsel und die Antwort.

Mladá fronta - 2000
ISBN: 80-204-0881-9

Mladá fronta (2000) 80-204-0881-9 224

V roce 1999 byla na Mount Everestu nalezena mrtvola George L. Malloryho, anglického učitele, který patřil po první světové válce k nejlepším světovým horolezcům a jenž zahynul při svém třetím pokusu o dosažení nejvyšší hory světa. Mallory sám vypráví o své posedlosti i smrti: Messner cituje z jeho dopisů a zpráv, dokazuje, kdo byl na Mount Everestu první, a objasňuje, proč se pouze Malloryho příběh stal mýtem. Doprovozeno množstvím dobových fotografií a mapkami. (Založil/a: cobbe)

Ailees
  27. 12. 2011, 18:47
Reinhold Messner si pro svou knihu nemohl zvolit zajímavější téma - otázka, zda byl Everest zdolán již v roce 1924, nebo až o téměř 30 let později, je stěžejní nejen pro učebnice dějepisu. Jeho pojetí legendy o Mallorym je ale naproto otřesné; z pohádky se stal skoro horror. Možná by bylo užitečnější popisovat děj ve třetí osobě, objektivně převyprávět čtenářům Malloryho dopisy a zápisky, namísto nevhodného vkládání svých vlastních názorů do úst hlavního hrdiny. Kde bere pan Messner tu jistotu, že by Mallory měl stejný pohled na politiku jako on? Ani se mi nelíbí vykreslení Malloryho jako nechutně cynického egoisty.

Shrnutí: Knížka mě silně rozčilovala a měla jsem velké potíže ji dočíst. Jen za vhodně zvolené téma dávám dvě hvězdy - ale to bohužel není zásluhou autora.