Noční hlídka

Poprvé vydáno celosvětově: 2002

Talpress - 2003
ISBN: 80-7197-217-7

Talpress (2003) 80-7197-217-7 509

Samuel Elánius měl všechno, ale teď je zpět ve své vlastní, drsné a nesnadné minulosti. Musí sám sebe naučit, jak být dobrým poldou a změnit výsledek krvavé rebélie. Vyskytl se ovšem malý problém, když vyhraje a potlačí krvavou rebélii, nebude mít ženu, dítě ani svojí budoucnost.
Pojďte se tedy vydat na dobrodružství do největšího a prohnilého města na Zeměploše - Ankh-Morporku.

Terry Pratchett Terry Pratchett
*28.04.1948 - †12.03.2015

Keatin
  22. 6. 2013, 18:59
Kapitán a vévoda Samuel Elánius je prostě kabrňák, což v téhle "Prečetovce" jen dokazuje. Elánius sice není prototyp ideálního chlapa, ale troufám si říci, že by ho doma chtěla mít každá. Sibyle můžeme jen závidět. :) Ano, vím, že je to jen knižní postava. :D Super počteníčko, nechybl vtip, akce, důmyslná promyšlenost. Skvělý pohled do minulosti Ankh-Morporku a jeho hrdinů. :)
Rames
  16. 4. 2013, 20:16
Jako vždy u tohoto autora hodnotím 100%. A jako vždy výborný překlad Jana Kantůrka.
Sam Elánius se nedobrovolně vrátí časem a ocitne se ve své vlastní minulosti , je doslova nucen k sebeobraně.
Věty jako :" Bylo tak časné ráno, že "pozdě v noci" ještě úplně neskončilo."
Nebo:" V takovém věku už si člověk zvykne brát svou paměť ve vztahu k uplynulým dějům
jen jako orientačního průvodce."
Dělají z této knihy geniální počteníčko.
prkali
  3. 2. 2013, 9:41
"Major byl idealista... Když byl chlapec, četl knihy o velkých vojenských taženích, navštěvoval muzea a tam si s pýchou prohlížel obrazy velkých bitev, jezdeckých útoků a jiných událostí. Byl to pro něj velký šok, když se pak sám stal účastníkem podobných událostí a zjistil, že malíři zřejmě po vzájemné dohodě vynechávají střeva. Možná, že je dost dobře neuměli."
Jasanek
  20. 6. 2011, 0:37
Moje nejoblíbenější kniha z pera pana Pratchetta. Není tak vtipná jako ostatní, ale je naopak daleko více temná a napínavá. Dozvíme se původ většiny postav, podíváme se na jejich mládí a prožijeme jejich nástup do služby. 11/10.
wwwhisk@s
  9. 4. 2013, 19:53
Tak nějak nevím... Do této knihy jsem se prostě nemohla začíst, ale na rovinu bych prohlásila, že je to to nejlepší, co Pratchett napsal. Vtipné to moc není a místy jsem se ztrácela v těch zdlouhavých vylíčeních revoluce. Moc jsem si na druhou stranu oblíbila Lu-Tzeho, jen je škoda, že se v knihách objevuje tak zřídka. Taky jsem uvítala vysvětlení minulosti některých postav, například Rega Půlbotky, Vetinariho a Nobyho. I přes zdlouhavost doporučuju všem milovníkům Zeměplochy.
Gustik5
  24. 11. 2012, 23:18
Noční hlídka je bezpochyby jednou z nejlepších knih od pana Pratchetta, no a... Já prostě žeru cokoli o Ankh- Morporkské Noční hlídce, takže tady je to zkrátka jasné. Plných pět hvězd. Čtivé, originální, hezky nostalgické, prostě paráda!
Esther Darnett
  30. 11. 2013, 10:52
Moje první Pratchettovka, kterou jsem kdy přečetla. Autor mě touto knihou dokázal zcela uchvátit a následovalo asi dvacet dalších knih.
LadyEsik
  24. 4. 2011, 10:14

Tento díl Úžasné Zeměplochy má zajímavý (jak asi všechny) děj, ale nenasmála jsem se u něj tak, jako u jiných a u konce jsem šedivěla, protože tam byla moc rozepsaná ta revoluce. Dlouhááá. Bylo ale fajn sledovat některé postavy, které byly mimo hlídku a teprve se tam objeví a taky, jak se Reginald stal zombie a vlastně všechny postavy, které známe z dalších dílů už jako patricije lorda Vetiraniho (a ne kluka, co navštěvuje cech vrahů), nebo ty členy hlídky, jak jsem už psala a Sibylu jako dospělou apod. :) V mnoha směrech dobrá, ale i v pár směrech horší kniha :)
hawranek
  18. 3. 2012, 9:03
Skvělý díl Zeměplochy, který mi nějak "unikl" (a to jsem měla pocit, že jsem četla všechny). I přesto báječné pobavení, čisté fantasy, prostě nádhera :-)
Cort
  2. 5. 2010, 13:13
To by člověk neřekl, jak krásně jde skloubit sci-fi motiv cestování časem, čistokrevné fantasy, skvělou zábavu a strhující atmosféru... jde to, a výsledkem je tahle skvělá knížka, další perla z pera páně Pratchettova.
Daewiik
  28. 7. 2016, 17:49
Než mne kniha začala pořádně bavit, nebo vtáhla do děje, byla jsem už asi v polovině a měla chuť s tím praštit, bylo těžké se vyznat v tom cestování čase, až mne to opravdu začalo unavovat a nudit. U čtení mě drželo jen dokonalé hraní s jazykem. Pratchett dokázal opravdu dokonale formulovat myšlenky do vtipných metafor, díky kterým si dokáže čtenář dokonale představit situaci čii prostředí. Tak například:
str. 83 "Elánius se vrátil k pryčně a lehl si. prohlížel si strop, který byl z větší části pokryt nápisy plnými gramatických chyb a obrázky plnými anatomických nepřesností."
str. 455 "Vozy, které byly nuceny čekat před branami, si teď snažily najít cestu ulicemi a dorazit na míso určení dříve, než vejce zasmrádnou nebo se mléko srazí tak, že vyleze z konví a pokusí se zbytek cesty ujít samo.
(A skvělému překladu vděčím Janu Kantůrkovi)
kaaarooolka
  12. 1. 2016, 18:41
Pan Pratchett je bůh a tahle knížka je mou nejoblíbenější (navíc se mi líbí i krásně parodovaný obal)... Naplno se tu rozehraje příběh Elánia, zjistíme víc o jeho minulosti (a ty krásné časové paradoxy!) a připomeneme si, kam to hlídka dotáhla od prvních dílů. Pro všechny milovníky hlídky to musí být jasná volba, vřele doporučuji :)