Principálova dcera

Poprvé vydáno celosvětově: 2001

Knižní klub - 2004
ISBN: 80-242-1199-8

Knižní klub (2004) 80-242-1199-8 208

Román autora bestselleru Sofiin svět. Lehce excentrický, pronikavě inteligentní Petr má nekonečnou fantazii, a tak se v mládí rozhodne pro podivný způsob existence: bude prodávat náměty na romány spisovatelům, kteří nevědí, o čem psát. "Živnost" se mu úspěšně rozvíjí, autoři o sobě navzájem nevědí a Petr se královsky baví, když se náměty, načrtnuté se záviděníhodnou lehkostí, objeví jako hotové romány ve zpracování jeho zákazníků. Petr, zvaný Pavouk, chytře spřádá sítě a cynicky uvažuje o spisovatelském řemesle, dokud jeho utajené agentuře, pojmenované Spisovatelské služby, nehrozí prozrazení. Schovává se v hotelu na jihu Itálie, kde píše memoáry. Nakonec však ve vlastní síti uvízne bolestněji, než by si ve své bujné fantazii vůbec kdy dokázal představit… (Založil/a: jamalka)

jatox
  6. 12. 2010, 18:38
Jak někdo může tak krásně propojit různý příběhy... je mi záhadou. Ani si nemůžu vybavit jinou knihu, která by byla podobně zkomponovaná a ještě tak bravurně zvládnutá. Je to prostě dokonale geniální, krásný, šokující i dojemný. Určitě se k tomuhle veledílu ještě vrátím. I když už to asi nebude mít to kouzlo překvapení prvního přečtení:)
yarghoul
  8. 2. 2013, 22:04
Petr se právě stal jednou z mých nejoblíbenějších knižních postav. Závěr se dal tušit, ale ani tak to nic nemění na tom, že jsem knihu četla jedním dechem a těšila se stále víc na další Petrovo synopse.
dida
  19. 3. 2013, 21:27
Pro mě překvapení a milé. Sofiin svět v knihovně neměli, tak jsem si půjčila Principálovu dceru a určitě nelituju. Připadala mi tak uvěřitelně neuvěřitelná, jen jsem měla problém představit si Petra jako zralého muže, na začátku příběhu byl mnohem přirozenější. Knížka mi hodně připomínala Irvingovu Rok vdovou. Každopádně si teď chci od Gaardera přečíst všecko co napsal. Doporučuji!
Margaery
  2. 9. 2015, 21:13
Kniha je napsána velmi čtivě a po celou dobu četby mě opravdu bavila. Autor krásně barvitě popisuje myšlenkové pochody Petra a všechny jeho příběhy i „dobrodružství“ během života. Ačkoliv hlavní postava nemusí být každému čtenáři sympatická, já v ní shledala cosi, co mi bylo blízké. Knihu bych každému vřele doporučila.
veris
  16. 8. 2010, 15:29
Gaarder je kouzelník. tuhle knihu jsem koupila někde ve slevě v knihkupectví za směšných 59,- a vzala si ji -symbolicky- na cestu do Norska. Nebyla jsem ani trochu zklamaná, další úžasná kniha od Gaardera, precizně a čtivě napsaná!
moriggan
  4. 5. 2010, 0:39
"Povídková" knížka, ve které každý příběh představuje dílek puzzle, jehož složením vznikne nový obraz. Principálova dcera se vymyká všemu, co jsem přečetla. Velmi netradiční, inspirující. Lék na frustraci rádoby spisovatele, který má spoustu námětů, ale napsat "něco" je nad jeho síly. Jen pár knížek se mi po jednom přečtení tak silně vryje do paměti, jak tento román. Má obrovskou moc vzbudit emoce - jaké, to záleží na nás samotných...