Nahý mezi vlky

Euromedia Group - 2014
ISBN: 978-80-249-2422-9

Euromedia Group (2014) 978-80-249-2422-9 464
Naše vojsko (1960)

Román líčí nejen pohnutý příběh tříletého chlapce, jehož v nelidských podmínkách koncentračního tábora Buchenwald zachrání vězňové, ale zachycuje rovněž konflikty jeho zachránců, kteří se řídí svým svědomím a porušují normy komunistického hnutí odporu v táboře. Neobyčejné okolnosti, které provázely vznik a vydání díla, staví tuto knihu i autora po více než padesáti letech do nového světla. Román Nahý mezi vlky (zfilmovaný v roce 1963) byl přeložen do více než 30 jazyků. (Založil/a: knihomlok)

Bruno Apitz Bruno Apitz
*28.04.1900 - †07.04.1979

Peetuliska
  26. 12. 2014, 21:01
Od této knihy jsem čekala příběh z koncentračního tábora Buchenwald, zabývající se malým chlapcem, kterého se ostatní vězni snaží ochránit. Mé očekávání se naplnilo jen částečně, chlapec se zde sice vyskytoval, ale nebyl hlavním motivem, jak jsem předpokládala. Oproti tomu bylo hlavním motivem, na mě až moc politiky, v tomto případě komunistů. Přesto pro mě byl příběh velice silný, obzvlášť pasáže z bunkru a při hledání chlapce. Následný doslov, mě ale velice zklamal, myslela jsem, že příběh byl více založen na skutečné události, než je zde líčeno. Rozhodovala jsem se mezi 3 a 4 hvězdami. Nakonec jsem se rozhodla pro 4, kvůli silné vůli a pospolitosti vězňů a kvůli pocitům, které ve mně tato kniha vyvolala.
Morsie
  25. 6. 2014, 18:15
Určitě se na knížce najdou nějaké negativní stránky - třeba ti komunisti - ale mně to zas tak nevadí. Tady totiž nejde o nějaké politické plkání, jako spíš o demonstraci lidské povahy. Na jedné straně tu jsou nacisti a na druhé vězni, kteří se starají o malé dítě. Ty protipóly jasně ukazují, čeho všeho je člověk schopen. Jak v tom dobrém, tak taky špatném. Nahý mezi vlky je podle mě hodně výjimečná kniha a zasloužila by si větší pozornosti, než se jí zatím dostalo. Mě chytla za srdce a přinutila mě se zamyslet!
svobodka
  12. 11. 2012, 16:16
O koncentračních táborech bylo napsáno hodně literatury, ale tato kniha patří k těm nejlepším dílům - alespoň podle mého názoru.
Dumbicek
  3. 3. 2016, 11:19
Asi jsem čekala něco jiného. Knihu ovlivnilo před zveřejněním dost věcí a přijde, že to na tom je znát. Některé pasáže jsou úžasně napsané a člověku až vstávájí chlupy na těle. Jiné jsou pro mě odfláknuté a nedotažené do konce. Trochu víc jsem čekala, že se do děje zapojí i chlapec. Ovšem stojí to za přečtení, protože člověk zase vidí tu situaci z jiného úhlu.
Francesco
  4. 2. 2015, 18:42
V knize se našla občas místa, které bych řekl, že byly až moc nadsazená (myslím shovívavost SS). Ale jinak knize není moc co vytknout. Kniha mne mile překvapila a řadím ji mezi top knihy popisující život v koncentračních táborech během druhé světové války.
Barboocha0710
  25. 11. 2014, 10:53
Po celou dobu čtení jsem měla v sobě rozporuplný pocit kvůli zmiňovaným komunistům, nicméně pokud člověk knihu dočte musí předsudek hodit za hlavu a uvědomit si, že to co se v koncentrácích dělo byly zrůdnosti a pak se musí zamyslet nad tím, jak je člověk člověku schopný ublížit a udělat z něj pouhé živoucí ne-li přežívající torzo. Po dočtení mi vyhrkly slzy.