Mže - Berounka

Mže - Berounka Originální název: Mže - Berounka : putování po řekách

Paseka - 2010
ISBN: 978-80-7432-070-5

Paseka (2010) 978-80-7432-070-5 394

Známý spisovatel Zdeněk Šmíd nás provází po dvou řekách – Mži a Berounce, které jsou vlastně řekou jedinou.
Po předchozích literárních putováních autora kolem jihočeských řek (v nakladatelství Paseka vyšly knihy Otava 2005 a Lužnice 2008) se autor tentokrát obrátil na západ od Prahy, aby nám představil svět kolem Mže i Berounky, historii krajiny a slavných měst, které na nich leží, příběhy a pověsti kolem říčních údolí, nevšední krásu jejich přírody i osudy významných lidí spojených s řekou a s jejím okolím. Zdeněk Šmíd vypráví hned vážně, hned s humorným nadhledem, poetickým i čtivým jazykem, který nezapře hlubokou znalost míst, o nichž se dozvídáme.
Kniha je obohacena mnoha fotografiemi ze současnosti i z bohaté minulosti řeky. Nechybí ani obrazové přílohy, jimiž nás autoři seznamují s barevnou krásou kolem řek, které se vyplatí navštívit, či na nich dokonce vyplout na kánoi. (Založil/a: mvesper)