Jiná země

Jiná země Originální název: Another Country

Melantrich - 1988

Melantrich (1988)

Román amer. černošského autora situovaný do 60. let 20. stol. zachycuje na osudech tří milostných dvojic společenské a psychologické problémy mezirasového soužití v současné Americe. Ústřední hrdina, černošský hudebník, platí za svůj mučivý milostný vztah k bílé ženě duševním rozvratem a sebevraždou a jeho osud je mementem pro jeho přátele. Milostné vztahy vnášejí de existence ostatních riskantní okamžiky a nejistotu, umocňovanou bezradností a pocity vykořeněnosti. Za východisko považují dokonalou lásku, duchovní i fyzickou, která je přenese přes ostatní problémy. Ve světě odcizení jednotlivců i ras je podle autora taková láska jediným prostředkem, aby lidé byli lepší než společnost.

[zdroj: databazeknih.cz] (Založil/a: Bonolennes)

James Arthur Baldwin James Arthur Baldwin
*02.08.1924 - †01.12.1987

cmuchal
  10. 8. 2016, 17:41
Postavy této knihy jsou tak zmatené, hledají útěchu a útočiště. Jenže konzumování alkoholu, sex a drogy jim neuleví, naopak. James Baldwin vytvořil román, jehož děj mě neskutečně strhl a vyprávění o postavách, byť jsou negativní povahy mě absolutně pohltilo! Soucítil jsem s nimi, zažil husí kůži. Pociťoval jsem vztek z rasistických provokací, homofóbů a celkově ze všech za to, že nevěděli, co pořádně chtějí. Během procesu čtení se však dostavil i dojem vzrušení - erotické scény (romantické i vůlgarního rázu napsány skvěle s citem! James Baldwin, prchající do více liberální Francie v době psaní této knihy, zkoumá jinou stranu své rodné vlasti. Příběh se odehrává v 50. letech minulého století v New Yorku, kde se postavy podrobují poslechu jazzu, spí s prostitutkami, nalévají se alkoholem a trošičku se zajímají též o umění. Vnitřní boj se sebou samým kvůli sexuální orientaci, barvě pleti, samotě, promarněnému potenciálu a nedostatku ambicí a sebevědomí. V mnoha vlastnostech, které byly jmenovány se bohužel nalézám, proto se mě také kniha dotkla a snad mne i velice inspiruje, abych nedopadl tak špatně jako někteří jedinci v knize.