Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Žádný důvod k obavám

77%
4 20
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Žádný důvod k obavám
Autor:
Originální název: Nothing to Be Frightened Of
Poprvé vydáno celosvětově: 2008

Nejnovější vydání:
Odeon - 2010
ISBN: 978-80-207-1310-0
Počet stránek: 264
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem
Kde kniha žije?
v oblíbených 7x v oblíbených
v přečtených 25x v přečtených
v knihovně 14x v knihovně
k přečtení 33x k přečtení
právě čte 0x právě čte
si přeje 0x si přeje
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
Odeon (2010) 978-80-207-1310-0 264

"V boha nevěřím, ale někdy mi schází", přiznává se na úvod svého jedenáctého románu Julian Barnes. Shrnuje tím vlastní zkušenost někdejšího ateisty a nynějšího agnostika, který si uvědomuje, za jak početný tábor příslušníků sekularizované éry promlouvá, když se před čtenáři zpovídá ze svého strachu z umírání a ze smrti. Jeho nejnovější meditace na téma lidské konečnosti má podobu rozsáhlého románového eseje rozebírajícího téma z hlediska rozumu a pragmatičnosti, ale připouštějícího si i tabuizovanou hrůzu z neznámého.
Román je zároveň obřím a famózním rejstříkem lidské zkušenosti se smrtí, jejíž místo v novověkých dějinách hledá a dokládá na příkladech ze sklonku života předních spisovatelů a dalších veřejných činitelů. Není však vskutku žádný důvod k obavám: autor při tom dovede být zábavný i něžný, moudrý i mrazivý, předvádí bytostné frankofilství a účtuje s ostrovními předsudky. Jeho příspěvek o podstatě našeho konce znovu potvrzuje, proč autor patří k nejlepším anglickým stylistům. (Založil/a: jamalka)

(více)  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

prkali
100% 100% 100% 100% 100%
  9. 6. 2016, 16:33
Jak zábavná může být kniha o strachu ze smrti. A ty jeho závorky... vlastně - (ty jeho závorky!).
Teď hlavně nezapomenout důkladně a důsledně praktikovat humor a rezignovanost... též řádně a dospěle zírat do temných jam...
"V mládí mě přímo děsilo létání. Na čtení do letadla jsem si vždycky vybíral knížku, o níž jsem se domníval, že se nejlíp hodí k tomu, aby ji našli ležet na mé mrtvole. Vzpomínám si, že na let z Paříže do Londýna jsem si vzal Bouvarda a Pécucheta, a namlouval jsem si, že po nevyhnutelném zřícení letadla a) zůstane nějaké identifikovatelné tělo, na kterém tuto knihu možná objeví; b) že Flaubert v podobě francouzského paperbacku přežije náraz a plameny; c) že až ho vyhrabou, bude ho stále svírat má ruka, která jakoby zázrakem zůstane zachována (i když bude možná utržená), a můj ztuhlý ukazováček bude coby záložka označovat zvlášť ceněný úryvek, který budoucí generace bude muset nutně vzít v úvahu."
nef7
100% 100% 100% 100% 100%
  15. 3. 2011, 8:22
Jedna z nejúžasnějších knih, kterou jsem četla. Skrývá se v ní tolik moudrosti, že ji člověk ani nedokáže tak najednou pobrat. Jedna z těch knih, která si zaslouží být ve vaší knihovně a být vždy znovu a znovu ve vašich rukou oprašována a znovu a znovu po čase zase čtena.
cmuchal
100% 100% 100% 100% 100%
  24. 7. 2016, 19:21
Dílo "Žádný důvod k obavám" podobně jako "Roviny života" mně většinou nešlo číst po delších částech (obzvlášť ve všedních dnech po práci), ale neznamená to, že mě styl psaní nebo téma nezajímalo. Naopak jsem si četbu vychutnával, vstřebával každé slovo po slově a byl touto literaturou naprosto oslněn! Někteří čtenáři by mohli mít výhrady k jisté chaotičnosti v uspořádání textu, ale mně se zvolený způsob psaní líbil, nevadilo mi, že autor skáče z jednoho ke druhému, protože je to tak přirozené i v normálním hovoru s přáteli. Připadal jsem si, jako by seděl Barnes vedle mě a já jen hltal každý jeho rozum! Po přečtení této knihy, ač kardinálním konceptem je smrt, se cítím opravdu skvěle a snažím se díky tomu "neopupínkovat" se z každé banality, zároveň nebýt lhostejný a brát jisté okolnosti s nadsázkou. Juliane, nemusíš mít obavy, že bys ztrácel čtenáře, v mém případě jsi právě jednoho snadno získal! Budu Tě doporučovat dále a pokud umřeš, na hrob Ti půjdu! :-* :D
lusk_lusk
  7. 3. 2013, 21:17
Bohužel jsem měla často pocit, že se autor točí v kruhu. Přesto mne mnoho momentů zaujalo, především střípky z životů a myšlenek myslitelů, umělců a spisovatelů, kolem kterých je kniha vystavěna. Ústřední myšlenky se týklají smrti, umírání a s ní spojená ne/existence boha, i tak Barnes vměstnal do 250 stran úplně všechno co ho za život zaujalo a co se mu nepodařilo vměstnat do předchozích knih (mé osobní stanovisko). Nemohu se ubránit přirovnání s přípravou na vysokoškolskou praci, kdy v zápalu nadšení horlivý studen shromáždí takové množství poznámek, že mnohokrát převyšuje žádaný rozsah budoucí práce a není bez kritické odezvy scholný vybrat pouze podstatné. Spisovateli(na toto označení je až nápadně neskromě hrdý) se však podařilo zajímavé střípky i méně zajímavé myšlenky spojit do kompaktního textu. Pro lepší stravitelnost by bylo vhodnější rozdělit tuto masu do menších kapitol zřetelněji tématicky příbuzných, možná ale kvůli jednotvárnosti toto nebylo možno. Škoda.
jamalka
40% 40% 40% 40% 40%
  31. 10. 2011, 10:05
S touhle knihou mám tak nějak problém- 250 stran stále dokola: v boha nevěřím,ale někdy mi schází- vlastně vždy, když se zaobírám smrtí, která je mým největším strachem.
Nějak málo ....
morka
40% 40% 40% 40% 40%
  4. 11. 2014, 21:16
Zrovna ji čtu, ale nějak mne nudí. Je zdlouhavá, stále omílá to samé. Četla jsem od stejného autora Vědomí konce,
pro mne mnohem stravitelnější. Čekala jsem víc.