Arthur a George

Poprvé vydáno celosvětově: 2005

Odeon - 2007
ISBN: 978-80-207-1243-1

Odeon (2007) 978-80-207-1243-1 480

Ti dva si nemohou být vzdálenější. Arthur Conan Doyle právě slavnostně vzkřísil z mrtvých Sherlocka Holmese a převzal šlechtický titul, kdežto George Edalji je jako provinční advokát a životní zelenáč zahloubán do práva odtrženého od jeho vykonavatelů. Arthur pluje na obláčku slávy a dovede si ji užít, zatímco George by rád prošel životem bez povšimnutí druhých, pokud budou respektovat pár jeho neškodných zásad. Ale neklame nás pod vlivem životopisných klišé zrak? Nestojí před námi ve skutečnosti vdovec sužovaný tím "že miloval, jak nejlépe může muž milovat ženu, kterou nemiluje"? A na druhé straně mladík "poněkud nevhodné" pleti, jehož tunelové vidění nedovoluje pochopit, že se stal terčem rasové nenávisti, která mu klade za vinu neslýchané násilnosti páchané na zvířatech? Arthura a George spojuje víc než jen touha po spravedlnosti v zaostalém systému britské kriminalistiky a justice. Soudní případ známý jako Edaljiho aféra, který tyto dvě postavy v pozici obžalovaného a jeho veřejného zastánce svedl roku 1906 dohromady, přinutí sira Arthura vytáhnout do boje Holmesovými metodami a přímo v terénu ověřit podezření, že literatura je tisíckrát srozumitelnější než realita. (Založil/a: jamalka)

janeicka
  8. 7. 2015, 10:56
K této zajímavé knize jsem se dostala náhodou, když jsem po povedené stejnojmenné televizní minisérii zjistila, že byla natočena podle této knižní předlohy. O nějaké Edaljiho aféře jsem neměla sebemenší ponětí, a taktéž jsem netušila, že se v této kauze ve velké míře angažoval samotný sir Arthur Conan Doyle :-) Kniha se mi četla velmi dobře, autor zmapoval životy obou aktérů od brzkého mládí přes Edaljiho proces, jeho věznění a následnou snahu o ospravedlnění zásluhou sira Arthura. Ne nadarmo je tento případ přirovnáván k podobné Dreyfusově či Hilsnerově aféře, kdy se také ve prospěch obžalovaných angažovaly tehdejší intelektuální elity.
TomToman
  22. 7. 2015, 0:21
Opět perfektní. Už se těším na další Barnesovu knihu. Mají vyjít i jeho povídky. No pořád je co číst. Vřele doporučuji. Někdo může číst jako detektivku , někdo jako hledání tajemství mezi životem a smrtí.
ribička
  14. 11. 2011, 16:26
Co se týče hodnocení, kolísalo během četby. Nejprve jsem tu knihu úplně hlatala očima. Má téměř 500 stran a vypadalo to, že ji budu mít za víkend přečtenou. Nakonec jsem ji četla přes měsíc. Jsou tam opravdu skvělé pasáže a pak tam jsou pasáže, které by tam snad ani být nemusely...

Čili určitě za přečtení stojí, ale...
Alieri
  7. 4. 2013, 21:57
Podle mě vůbec nejlepší kniha tohoto autora a jedna z nejlepších knih vůbec... Člověk se dozví zase něco zajímavého z anglické historie a ze života Arthura Conana Doylea...