Nové teorie všeho

Argo - 2011
ISBN: 978-80-7363-186-4

Argo (2011) 978-80-7363-186-4 400
Argo (2008)

Po 17 letech od vydání Teorií všeho se autor vrátil ke své knize, která po českém vydání v roce 1996 vzbudila hodně pozornosti i u nás, aby ji doplnil o nové objevy a perspektivy. Nově zařadil kapitolu o vývoji strunových teorií směřujících k "M" teorii, jež má naději stát se "matkou" celé fyziky, a několik kapitol o matematickém podkladu hledání univerzální teorie. Diskutuje se v nich význam myšlenek brněnského rodáka Kurta Gödela o principiální neúplnosti matematiky pro ideu teorie všeho a otázka, zda klíčem k pochopení vesmíru je rozšířené poznání nekonečna, anebo jeho popření a vyloučení z rovnic. Další z nových kapitol ukazuje, že k pochopení vývoje vesmíru může přispět i tak prostý jev, jako je tvorba pyramidy pod proudem padajícího písku. I původní kapitoly jsou obohaceny o poznatky a myšlenky z posledních desetiletí. Dovídáme se například, že stavba prostoru a času by mohla dovolit uskutečnění nekonečného výpočtu, což by odpovědělo na zdánlivě neřešitelné otázky matematiky. Čteme o tom, že přesné změření gravitačního působení na malých vzdálenostech by mohlo prokázat existenci dalších rozměrů prostoru. Barrow rozebírá náznaky domněnky, že fyzikální konstanty nejsou konstantní a že se jejich pozorované hodnoty týkají jen našeho místa a času ve vesmíru, což znamená, že je lze podle antropického principu odvodit z naší existence. Prohlubuje také obecný podklad hledání teorií všeho, které není jen záležitostí fyziků, ale i matematiků, informatiků, biologů a filozofů. Autor se nevyhýbá ani problémům teologického rázu. (Založil/a: TrissRc)