Demian

Argo - 2008
ISBN: 978-80-7203-979-1

Argo (2008) 978-80-7203-979-1 180
Argo (1999)

Jeden z nejvýznačnějších románů nositele Nobelovy ceny za literaturu vznikl pod vlivem psychoanalýzy, Nietzscheho myšlenek a východní filosofie. Výjimečný text o složitém hledání sebe sama, o rozpolcenosti vlastního Já nachází stále nové generace čtenářů. (Založil/a: jamalka)

alča87
  9. 2. 2014, 15:45
Kniha se mi celkem líbila, ale nevydržela jsme číst dlouho. Text je celkem složitý a nedokázala jsme se na něj dlouho soustředit (čtu hodně při cestování a v dopravních prostředcích není vždy klid), takže na to, jak je to krátká kniha, jsem ve čtení postupovala pomalu - prostě jsem se nedokázala začíst.
Ale příběh je bezesporu dobrý. Řekla bych, že je to kniha pro "puberťáky", vhodná pro někoho, kdo hledá své místo ve společnosti. Příběh střetu s realitou dospělosti je plný soucitu a lásky. Je to kniha, ke které se čtenář může vrace a vždy najde něco nového.
ForFreedom
  1. 9. 2011, 13:32
Další Hesseho skvělý počin, styl romanopisce s nádechem psychoanalýzy, autobiografické detailní zkoumání vlastního nitra, spousta podmanivě vyložených odkazů na Bibli, či odkazy na jiná mystická náboženství... Samozřejmým je také určité spojení skutečnosti s neskutečnem, reality s prolínáním snů a množství odstavců, které stojí za to si zapamatovat. Kompozice trochu připomíná Šrámkův Stříbrný vítr, nicméně Hesse se zdržuje sentimentálních keců i pitomých rozprav o vnitřních bolístkách a čtenáři po důkladné analýze předhazuje "jen" postupný posun své osobnosti. Osobně Demiana hodnotím jako jednu z nejlepších knih o dospívání a jako knihu, která má (zvláště těm mladším tápajícím lidem), rozhodně co nabídnout.
dollyk
  9. 9. 2016, 23:30
Novela o mladíkovi Emilu Sinclairovi, který se už jako hoch spřátelil se starším hochem Demianem, který mu ukázal cestu. Cestu vlastní kontemplace a hledání smyslu života v sobě. Hesse je tu opět velmi inspirován Nietzschem a jeho způsobem vidění západu očima východní kultury. Je to kniha o pocitech, o niterných stavech. O hledání Boha, nacházení. O světě počátku dvacátého století.