Bundori

Bundori Originální název: Bundori

Metafora - 2002
ISBN: 80-86518-24-8

Metafora (2002) 80-86518-24-8 400

Tato neobyčejná kniha je určena milovníkům dobrodružné a detektivní literatury stejně jako těm, kdo rádi čtou příběhy o věrnosti, zradě a statečnosti, jež vítězí nad podlostí, zbabělstvím a proradností. Ani čtenáři, kteří dávají přednost milostným románům, nebudou o nic ochuzeni, neboť děj Bundori, ač plný napětí, nebezpečenství, nástrah a lstí, je také příběhem hluboké, nezapomenutelné a obětavé lásky. Jako by se před námi otevíraly živé obrazy exotické minulosti, nahlédneme do života tehdejších vojáků, urozených dvořanů i prostých lidí. Seznámíme se se zvyky šógunova dvora, s náboženskými obřady a zatajíme dech při šermířských soubojích samurajů.

Vydejme se tedy proti proudu času a nechme se zavést do Japonska na samém počátku 17. století, do města jménem Edo, dnešního Tokia... Mladý samuraj Sano Ičiró odráží neustálé osočování a pronásledování komořího Janagisawy, druhého nejmocnějšího muže po šógunovi. Ve městě dochází k první vraždě bundori. Podle děsivého rituálu při ní vrah oddělí hlavu oběti od těla, nalíčí ji a ozdobí a poté ji, naraženou na hrot v dřevěné desce, vystaví jako válečnou trofej.
Šógun pověří Sana pátráním po vrahovi, avšak Sano se stále potýká s překážkami, které mu staví do cesty jeho sok ve snaze připravit mladého samuraje o šógunovu přízeň. Aby svedl Sanovo pátrání z cesty, poštve na něho komoří Aoi, mladou správkyni svatyně, která byla vychována jako kunoiči (žena-nindža)...
Ve městě však dochází k dalším rituálním vraždám a mezi obyvatelstvem narůstá nervozita a strach. Lhůta, kterou šógun Sanovi na dopadení zločince poskytl, je zoufale krátká a čas běží. Sano pátrá po historických souvislostech, jež by mohly vraha vést k jeho hrůzným činům, a otevírají se před ním fantastické možnosti.
Mezi Aoi a Sanem však místo nepřátelství vzplane hluboká láska. Aoi, která ovládá dávná umění nindžů, by Sanovi ráda pomohla, avšak ohrozila by tím svou rodinu, celý svůj klan v provincii Iga...

Exotický, vzrušující a mrazivý příběh jistě zaujme i ty čtenáře, kteří si z nedávné minulosti pamatují nesmírně populární řadu detektivních románů o soudci Ti, jehož spletité případy se četly jedním dechem. (Založil/a: feinri)

Ariko
  4. 9. 2014, 16:19
Skvělé. První díl - Šinjú - mě moc nenadchl, a tak se divím, co mě vůbec vedlo k tomu, přečíst si i druhý, ale jsem za to ráda a od té doby se považuji za nadšence celé série :)
svobodka
  17. 11. 2012, 14:16
Celý tento cyklus japonských historických detektivek se mi velmi líbí. Sympatická postava detektiva, obraz tehdejšího života, napínavý příběh. Trochu mi vadí ty neustálé intriky mezi jednotlivými postavami, ale např. v Gaidžinovi je to popsáno stejně, tak to tak asi bylo. Ćtu s napětím jednu knihu za druhou a netrpělivě čekám na vydání další.
Bernadette
  14. 2. 2015, 22:37
Čtivá a poměrně neotřelá detektivka odehrávající se v zajímavém prostředí. Jako člověk, který má načtenou spoustu detektivek z evropského prostředí a zároveň se zajímající o japonskou kulturu a historii bych řekla, že velmi kvalitní. O poměrech v historickém Japonsku se dozvíte opravdu hodně a napětí tomu rozhodně nechybí. Jen je škoda, že některé věci jsou poměrně těžko uvěřitelné (Aoi).
mosem
  11. 5. 2016, 19:53
Kdo má v oblibě soudce Ti, podobně jako já, ke knize přistupuje s velkou pochybností. Nicméně, byl jsem příjemně překvapen. Z této knihy jsem neměl pocit úporného snažení po větším či menším napodobení. Snad až na to, že se i zde děj odehrává v dávné minulosti v zemi poměrně exotické jak z hlediska vzdálenosti, kultury i etiky. Ale i to bych považoval za podobnost čistě náhodnou. Mimo napínavého děje je pro čtenáře nenásilné seznámení se s kulturou středověkého Japonska, se zásadami bušido, s morálkou samurajů. Seznámení s obdobím, kdy čest znamenala mnohem víc než život. Kdy věrnost svému poslání byla nadřazena osobnímu prospěchu i štěstí. Ale tak s obdobím, kdy patřit k privilegovaným vrstvám znamenalo téměř neomezenou moc, nadřazenost a pohrdání všemi kdo jsou na společenském žebříčku níž. Je to zajímavá sonda do období, kdy vyšetřování zločinů nebyla nápomocna celá řada vyšetřovacích metod a technik jak je známe dnes. Do období, kdy se střetá nikoliv technika ale výkonnost mozků. Jednu hvězdu ubírám snad jen proto, že některé scény jsou na mne poněkud naturalistické, přičemž v tomto popisu nenacházím žádnou souvislost podstatnou pro vývoj příběhu nebo jeho rozuzlení.
rahzul
  5. 4. 2015, 23:23
Detektivka zasazená do togukawovského Japonska - co víc si přát! Detektiv Sano Ičiró se stal okamžitě mou oblíbenou literární postavou. Těšim se na další knihy z této serie. Líbilo se mi prolínání příběhu očima samotného vraha. Avšak ocenil bych, kdyby zápletky byly více zamotané a nějaký ten překvapivý zvrat by rovněž nebyl na škodu.. Jinak hodnotim velmi kladně.
maciii
  22. 9. 2011, 23:45
Zajímavý detektivní případ odehrávající se v poutavě vylíčeném prostředí s pro nás už často nepochopitelnými tradicemi, pravidly a zvyky.