Tajný deník paní Vistárie

Tajný deník paní Vistárie Originální název: The Pillow Book of Lady Wisteria

Metafora - 2005
ISBN: 80-7359-769-1

Metafora (2005) 80-7359-769-1 393

Pojďte a vydejte se s námi proti proudu času, do Japonska 17. století...
Sano Ičiró, Nejctihodnější vyšetřovatel událostí, situací a lidí, se z neklidného snu probouzí do skutečné noční můry. Pán Macudaira Micujoši, šógunův bratranec a následník trůnu, byl po prohýřeném večeru zavražděn v posteli prostitutky. Případ vyžaduje Sanovu osobní účast a pozornost - bohužel osobnější, než si zprvu představoval. Brzy totiž vyjde najevo, že Micujošiho společnicí onoho večera byla svůdná paní Vistárie, žena, s níž měl Sano pletky ještě dřív, než se zamiloval do své manželky Reiko. Ke svému zděšení, a úlevě zároveň, však zjistí, že kurtizána zmizela a spolu s ní i její deník, který by sice mohl obsahovat cenné stopy, ale i věci, jež by jen nerad viděl vyjít na světlo.
Sano se statečně pouští do pátrání, avšak ani jeho nepřátelé nespí. A výsledek? Z brutální vraždy je obviněn on sám! Nyní už nemá jinou volbu: buď odhalit skutečného vraha, nebo zahynout na popravišti.
Nic takového ovšem nemíní připustit ani jeho odvážná Reiko a v rozporu s představami o chování urozené japonské dámy se vrhá do vyšetřování. Vyzvídá tam, kam muži nemohou, mezi ženami šógunova paláce, u jeho ctihodné matky, mezi jejími společnicemi. A právě tam se jí nabídne přátelství, které však možná žádným přátelství není. Nebo snad může věřit choti Sanova největšího nepřítele, komořího Janagisawy?
Čas letí a přízrak popraviště se vznáší stále blíž. Na scéně se objeví hned dva deníky - jenže který z nich je pravý a který zfalšovaný? V opuštěném domě v horách je nalezena bezhlavá mrtvola a všechny stopy vedou do slepé uličky. Nebyl by to ale Sano Ičiró, samuraj bez bázně a hany, aby si z ní nepomohl.
Kromě dramatické honby za zločincem si čtenáři jako obvykle užijí živých obrazů šógunova dvora, neřestné atmosféry japonských nevěstinců a krás exotické přírody. (Založil/a: feinri)

Ariko
  16. 11. 2014, 12:58
NA detektivkách Laury Joh Rowlandové mám ráda, že hned neuhodnu, kdo je pachatel. Krásný popis středověkého Japonska vše jen podtrhuje
Bernadette
  30. 8. 2015, 14:45
Obsahuje spoiler spoiler A je to tady zase... Pokud čtete sérii se Sanem s určitým odstupem mezi jednotlivými díly, asi to není tak patrné, ale pokud ji čtete jako já, tedy téměř knihu za knihou, začne vás pořád stejné schéma otravovat. Závažný a složitý případ (stále gradujeme, tudíž v tomto díle rovnou vražda šógunova nástupce), naléhání od vyšších instancí na brzké vyřešení (zde přímo od šóguna), hrozba smrti, pokud se tak nestane, problémy s manželkou, házení klacků pod nohy, když ne od Janagisawy, tak od jeho milence... A Sanovo "doufám, že je vrahem tenhle, jen abych se do něčeho nenamočil" už taky leze na nervy.