Dotek smrti

Dotek smrti Originální název: The Assassin's Touch

Metafora - 2006
ISBN: 80-7359-053-0

Metafora (2006) 80-7359-053-0 365

Jsme v Japonsku, v dnešním Tokiu, které se tehdy jmenovalo Edo, a píše se rok 1695. Při dostizích na šógunově hradě padne na cílové čáře mrtev první muž šógunovy zpravodajské služby Edžima Senzaemon. Jedná se už o čtvrtý případ náhlých úmrtí vysoce postavených představitelů režimu v poslední době. Sano Ičiró dostane příkaz vyšetřit tato záhadná úmrtí, a to navzdory nedávnému povýšení na komořího a svým novým povinnostem nejvýše postaveného muže po šógunovi.
Sanova bystrá manželka Reiko, která se nikdy nechtěla spokojit s rolí poslušné ženušky, je přizvána k účasti na procesu s krásnou mladou ženou Yugao. Ta čelí obvinění z toho, že ubodala své rodiče a sestru k smrti. K vraždám se sice přiznala, ale policejní soudce se přesto domnívá, že se jedná o složitější případ, než se na první pohled zdá. Proto rozsudek odloží a požádá Reiko, aby zjistila, zda je Yugao vinná, nebo nevinná.
Sano i Reiko během vyšetřování odhalí, že muž, kterého se snaží dopadnout on, a žena, již se zoufale pokouší zachránit ona, jsou ve spojení. Jediný otisk prstu na Edžimově spánku zavede Sana na stopu tajného hnutí, které se snaží svrhnout šóguna z trůnu, a postaví jej tváří v tvář muži, jenž vraždí pouhým dotekem...
Napínavý příběh nás jako zázrakem přenese do bizarního, barvitého, světa samurajské cti, sexuálních zvráceností, palácových bojů a starých japonských mravů, tak odlišného, a přece tak podobného, jako je ten náš. (Založil/a: feinri)

Ariko
  7. 9. 2014, 15:09
Další díl o Sanovi a jeho případech. Jen je už trochu otravné číst v každé knize o tom, jak tentokrát je to skutečně jeho nejtěžší případ
Gallienus
  30. 1. 2016, 11:33
Obsahuje spoiler spoiler Pro mě trochu zklamání, především z toho konce, opět příliš komplikované a nevěrohodné, jak má autorka skvělý dar přiblížení prostředí a doby, tak ty závěry se ji ne vždy povedou... Souboj komořího Sana s Koborim byla taková fraška, že mi pokazila celý příběh, Rowlandová udělala z ducha prakticky nadčlověka, který zabije přes 70 vojáků (už toto číslo je hodné zamyšlení, tak dobrý nebyl ani Musaši) a Sano jej porazí. Kdyby nechala dům, kde se ukrývá spálit a jeho tam společně s Yugao uhořet, nebo vymyslet trochu víc na realitě stojící konec udělala by lépe, bohužel je vždy Sano bez ohledu na své postavení či vlastní fyzický stav, nucen vyřešit všechno takřka sám. Zvláštní je i jeho manželství, natolik jiné od těch ostatních ve své době, pro Sana totiž musí být Reiko něco mezi darem a prokletím, protože jestli jeho zkázou nebude vlastní charakter a lpění na morálce či bušidu, bude jím určitě ona...